Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2001

 

  • 01 stycznia 2001 r.
          Na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Kurkowego, przy ognisku skutecznie rozpalonym przez kol. kol. Józefa Jaworowicza i Krzysztofa Płocińskiego składamy sobie życzenia na rozpoczynające się XXI stulecie. Szampańskie salwy, całusy dubeltowe - ogólne kochajmy się. Ekipa Sylwestrowa z Gołuchowa dostarcza półmiski z jadłem. Na akordeonie przygrywa kol. Marek Gwiaździński. Około godziny osiemnastej ognisko dogasa i niespiesznie rozchodzimy się do domów. Kalisz śniegiem zasypany.

  • 5 stycznia 2001 r. 
          Sala "Panorama" hotelu "Prosna" z trudem pomieściła stutrzydziestoosobową koleżeńską ekipę przybyłą na tradycyjne spotkanie opłatkowo-noworoczne. Zjechali także asnykowcy z Wrocławia, Poznania, Łodzi, Torunia i Warszawy. Prezes, kol. Adam Borowiak przypomniał najważniejsze Stowarzyszeniowe wydarzenia minionego roku, które mimo dobrego nagłośnienia, zebrani wysłuchali z umiarkowanym zainteresowaniem. Chwilą skupienia natomiast zwrócono się ku Kolegom zmarłym w ostatnich dwunastu miesiącach. Brawami przyjmowano kolejno odczytywane życzenia, które nadesłali: biskup kaliski, ks. Stanisław Napierała, prezydent miasta Kalisza, Zbigniew Włodarek, przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Rubiński, Kol. Kol. - Jan Kwaczyński i Arkadiusz Fabjanowski z Australii, Józef Garliński z Anglii, Zdzisław Samulak z USA, Henryk Jedwab z Kanady, Jan Winczakiewicz z Francji, Dorota Jakubowska-Arszyńska z Hiszpanii oraz Jerzy Stanecki z Warszawy, Henryk Chenczke z Nowego Sącza, Stanisław Iwankiewicz z Wrocławia, Krzysztof Kornacki z Kozłówki, Jerzy Goclik ze Szczecina, Mirosława Szyszka-Tobolewska, a także Zenon Balanicki, prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie i Barbara Miczko-Malcher z Radia "Merkury" w Poznaniu.
          Kol. Zenon Prętczyński, architekt z Wrocławia, asnykowiec z lat 1938/39, zwrócił się do zebranych okolicznościowym wierszowanym posłaniem nawiązując w nim do pięknych tradycji humanistycznych naszego Liceum. W imieniu asnykowców miejscowych, rymowanym tekstem własnego autorstwa odpowiedział kol. Józef Jaworowicz. Kol. Leszek Bladowski przekazał życzenia od licznego grona maturzystów z 1952 roku, od lat zamieszkałych w Warszawie: ks. Jana Sikorskiego, Andrzeja Janczewskiego, Wojciecha Kiblera i Jacka Szyke. Łącząc się duchowo z rozsianymi po kraju i świecie asnykowcami, prezes Adam Borowiak przełamał się opłatkiem z kol. Ryszardem Pawlikiem, dając tym samym sygnał, do składania wzajemnych życzeń. Całuśnicy płci obojga rozpoczęli kilkunastominutowy koncert dubeltowych serdeczności, po którego szczęśliwym finale wzniesiono szampański toast za pomyślność nas i naszych bliskich, kwitując całość gromkim "Sto lat" na cześć koleżeńskiego Stowarzyszenia.
          I tak niepostrzeżenie atmosfera nabrała karnawałowego wigoru, także dzięki muzycznej oprawie w wykonaniu kol. Henryka Siudy i jego kompanów. O drugiej po północy zabawę zakończono.

  • 21 stycznia 2001 r.  
          Wiceprezes Stowarzyszenia, kol. Leszek Bladowski wziął udział w uroczystości 138 rocznicy Powstania Styczniowego, nawiedzając mogiły powstańców, uczestnicząc w apelu poległych oraz mszy św. w kościele pw. Świętej Rodziny, sprawowanej w intencji ojczyzny. Obchody, podobnie jak w latach poprzednich zorganizował kol. Wincenty E. Pawlaczyk.

  • 24 stycznia 2001 r. 
          Gala w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku z okazji jubileuszu XX-lecia istnienia tej niezwykłej instytucji. Prezes Adam Borowiak okolicznościowym posłaniem wyraził uznanie i podziw dla Romana Hauka twórcy i dyrektora Muzeum.

  • 10 lutego 2001 r. 
           W samo południe rozpoczęła się doroczna gala zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Kaliszanie 2000" dla ogłoszenia "Kaliszanina 2000 Roku". Podobnie jak w latach poprzednich prym wiedli asnykowcy. Zaszczytny tytuł przyznano Zenonowi Sroczyńskiemu, absolwentowi z 1965 r., właścicielowi przedsiębiorstwa "Hellena", fundatorowi wybudowanego przy ul. Łódzkiej budynku mieszkalnego dla 26 najbardziej potrzebujących kaliskich rodzin, sprzedanych im za symboliczną złotówkę. W "Złotej Dziesiątce" znaleźli się ponadto, Marek Pertkiewicz, maturzysta 1967 r., prezes Kaliskich Linii Autobusowych, współautor pomysłowego przekształcenia komunikacji miejskiej oraz Sławomir Rudowicz, absolwent 1977 r., właściciel Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta, "Eko" s.c., zdaniem profesjonalistów - budzącego uznanie pod względem tempa rozwoju oraz organizacji. Za wydarzenie roku Kapituła uznała Światowy Zlot Wychowanków Kaliskich Szkół Średnich, którego komitetowi organizacyjnemu przewodniczył Jerzy Kaźmierczak z maturalnego rocznika 1950. Raduj się Asnyku ze swych młodszych kolegów.
    "Ale to już było i nie wróci więcej ..."

  • 3 marca 2001 r.
          V Mistrzostwa Asnykowców w narciarstwie alpejskim i snowboardingu, również w tym roku na stokach Czarnej Góry koło Stronia Śląskiego w Kotlinie Kłodzkiej, pod honorowym patronatem wiceprezydenta miasta Kalisza - Zbigniewa Białka. 
          W poszczególnych kategoriach wiekowych, najszybciej pokonali trasę slalomową: Michał Walczyński, Justyna Borowiak, Barbara Ptak, Viola Wacowska, Karol Witkowski, Adam Jakubek, Michał Witkowski, Bronisław Pałys, Andrzej Jakubek, Justyna Błaszczyk i Wojciech Siemianowski. W klasyfikacji generalnej najlepszymi zawodnikami okazali się Barbara Ptak i Adam Jakubek. 
          Sędziów Polskiego Związku Narciarskiego dzielnie wspierali: Elwira Ptak i Krzysztof Biernacki, a zachęcał do boju i komentował igrzyska Janusz Wysogląd. Na uroczystym zakończeniu w pensjonacie "Ewa" w Nowej Morawie wręczono puchary i dyplomy, w tym także zwycięzcom klasyfikacji rodzinnej, Wandzie, Jerzemu i Justynie Borowiakom. Jubileuszową edycję zawodów uczczono świątecznym tortem.
          Tą sportowo-rodzinną imprezę przygotowała Viola Wacowska z pomocą przyjaciół Jerzego Borowiaka, Marioli Roszak i Krzysztofa Biernackiego. Z podziękowaniem.

  • 31 marca 2001 r.
          Dokładnie stuosobowa gromada koleżanek i kolegów przybyła w sobotnie przedpołudnie do sali "Panorama" hotelu "Prosna", aby uczestniczyć w dorocznym Walnym Zebraniu sprawozdawczym Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Dojechali asnykowcy z Raciborza, Kutna, Złoczewa, Wrocławia, Poznania i Torunia. Życzenia nadesłali koledzy: Zdzisław Samulak z Watertown w USA, Henryk Chenczke z Nowego Sącza, Krzysztof Zasiadły z Poznania, Stanisław Iwankiewicz z Wrocławia, Stanisław Niżnik z Łodzi wraz z ufundowanym przez siebie stypendium dla tegorocznego maturzysty, ponadto Bogdan Bladowski i Andrzej Wanke, obaj z Warszawy oraz Józef Garliński z Londynu.
    Z rąk prezesa Adama Borowiaka "Złote Pióro" otrzymuje Krzysztof Płociński

    Z rąk prezesa Adama Borowiaka "Złote Pióro" 
    otrzymuje Krzysztof Płociński

          Obecny był Franciszek Podgórny, dyrektor Liceum im. Adama Asnyka, który pozdrowił szacowne grono i jednocześnie zapowiedział możliwość przywrócenia szkolnej auli. Tadeusz Krokos przedstawiciel Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie wraz z życzeniami przekazał miniaturę popiersia patrona krotoszyńskiej szkoły. Spośród zaproszonych gości, prezes Kaliskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej,  Wiesław Majewicz poinformował o zamierzeniach powołania hospicjum w dawnym dworze Gościmskich w Rożdżałach. 
          Viola Wacowska i Jerzy Borowiak, organizatorzy pięciu Mistrzostw Asnykowców w narciarstwie alpejskim, wyróżnili medalami pamiątkowymi za okazaną pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów kol. kol. Lidię Łyszczak, Ewę Tabakę, Elwirę Ptak, Krzysztofa Biernackiego, Janusza Wysogląda i Kazimierza Markowskiego. 
          Laureatem nagrody Prezesa, został kolega Krzysztof Płociński za redagowanie stron internetowych, utrzymywanie "witryny asnykowskiej" i prowadzenie poczty elektronicznej - on właśnie otrzymał tegoroczne "Złote Pióro". 
          W dalszej części zebrania prezes Adam Borowiak złożył solenne sprawozdanie zarządu z działalności od 9 kwietnia 2000 r. do 31 marca 2001 r. Jerzy Gwiaździński zakomunikował o bezczynności Sądu Koleżeńskiego, a Jerzy Kaźmierczak w sprawozdaniu  Komisji Rewizyjnej uznał działalność zarządu za zgodną ze statutowymi założeniami.
          Zebrani, w stosownej uchwale jednogłośnie zaaprobowali poczynania zarządu w minionym okresie sprawozdawczym.
          Po części oficjalnej kontynuowano rozmowy w koleżeńskich kółkach zainteresowań pośpiewując od czasu do czasu przy muzyce Marka Gwiaździńskiego. Walne Zebranie stało się okazją do premiery najnowszej edycji stowarzyszeniowego biuletynu "Asnykowca", redagowanego przez kol. Adama Borowiaka, przy współpracy kol. Lidii Łyszczak, Krzysztofa Oleksiaka i Jerzego Bałwasa, a sfinansowanego przez kol. Zenona Sroczyńskiego.

  • 19 kwietnia 2001 r. 
         
    Na zaproszenie kol. Bożeny Piotrowskiej, współwłaścicielki nowopowstałego pubu "Pod Klonami" przy ulicy Niecałej, tamże odbywamy kwietniowe posiedzenie zarządu.
          Koleżeństwu odpowiada klubowa atmosfera tego miejsca i postanawiamy tutaj właśnie odbywać czwartkowe spotkania.

  • 2 maja 2001 r. 
         
    Pożegnaliśmy w bazylice św. Józefa i na cmentarzu tynieckim zmarłą w wieku 48 lat, śp. Małgorzatę Kranc-Borowiak, lekarza stomatologa, absolwentkę Liceum im. Tadeusza Kościuszki, żonę prezesa Adama i naszą serdeczną koleżankę. W poczcie sztandarowym stanęli Józef Jaworowicz, Zofia Mieszczańska i Viola Wacowska.

  • 18-19 maja 2001 r. 
          Maturzyści z 1976 roku świętowali srebrny jubileusz tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Atmosferę egzaminu dojrzałości wspominali w trakcie wieczoru koleżeńskiego w "Carskim Pubie" na Złotym Rogu, spotkali się ze swoimi nauczycielami w murach starej szkoły przy ul. Grodzkiej 1, pamiętali o patronie Adamie Asnyku. Było wspólne śniadanie, pamiątkowe fotografie i dźwięk stuletniego szkolnego dzwonu, obwieszczającego miastu i światu że już tyle lat minęło. 
          Majówka w plenerze parku w Gołuchowie dopełniła te radosne i nastrojowe rocznicowe dni. Wysiłek organizacyjny wzięła na swoje barki Viola Wacowska, której pomagali Iwona Bęcka, Mariola Roszak, Sylwia Kokot, Adela Lisiak i Józef Szyszka.

  • 26 maja 2001 r.
         
    Cyklista Marek Mikołajczyk poprowadził III Rowerowy Rajd Asnykowców drogami i dróżkami gminy Żelazków. Tradycyjnie wyruszono z Pól Marsowych osiedla Dobrzec, przejeżdżając ulicami Kalisza w kierunku północno-wschodnich przedmieść. W Chrustach do peletonu dołączył prezes Adam Borowiak. Dalej trasa wiodła przez Skarszew i Czartki do Russowa, gdzie zwiedzano Muzeum - Dworek Marii Dąbrowskiej i odpoczywano w okolicznym parku. 
          Po uzupełnieniu zapasów kontynuowano eskapadę w kierunku Borkowa Starego, do Florentyny. W ogrodzie posiadłości państwa Małgorzaty z Przygodzkich i Bogdana Barańskich strudzeni już z lekka wędrowcy, posilili się potrawami z grilla i napojami z pobliskiego sklepu. Do Kalisza pełni wrażeń, dotarli rajdowicze od strony Wojciechówki o wczesnowieczornej porze. Pogoda dopisała jak na zamówienie.

  • 29 maja 2001 r.

         W cukierni "Rogatka Wrocławska" spotykamy się z kol. Henrykiem Jedwabem, absolwentem z 1937 roku, w latach II wojny światowej komandosem brytyjskich jednostek dywersyjnych (SOE), bohaterem spod Monte Cassino, kawalerem Krzyża Virtuti Militari, Honorowym Obywatelem miasta Kalisza (1999 r.), od 1991 r. należącym do naszego Stowarzyszenia. Obok gospodyni Bożeny Sośnickiej, obecni są również: Bożena Szal, redaktor Ziemi Kaliskiej, Daniel Sztandera, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki i nasz prezes Adam Borowiak, inicjator spotkania. 
          W trwającej blisko cztery godziny rozmowie, w rodzinnej atmosferze, kontynuujemy wątki barwnych wspomnień kol. Henryka, którego życiorys mógłby stanowić kanwę niejednego filmu dokumentującego skomplikowane losy Polaków w XX stuleciu. Kolega Krzysztof Płociński przygotował dla naszego gościa plik internetowych wydruków dotyczących jego osoby jak i działalności naszego Stowarzyszenia.

  • 6 czerwca 2001 r.
          Pożegnaliśmy zmarłego w wieku 50 lat, kolegę Bogumiła Kobylińskiego, geodetę, maturzystę z 1969 roku. W poczcie sztandarowym stanęli koledzy: Józef Paszkowski, Krzysztof Biernacki i Krzysztof Jagodziński.

  • 9 czerwca 2001 r.
          W radosnej atmosferze towarzyszącej Dniom Miasta Kalisza, swoje święto przeżywali tegoroczni abiturienci jednej z najstarszych szkół w Polsce, I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka, którzy mieli otrzymać upragnione świadectwa maturalne.
          Uroczystość zaszczycili: prezydent miasta Kalisza, Zbigniew Włodarek, starosta powiatu kaliskiego, Leszek Aleksandrzak, burmistrz zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Hamm, Hans Heinlein, były burmistrz Jurgen Wieland, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Karl Faulentrach oraz Ulrich Kroker, nauczyciel w Gimnazjum Hammonense, szkoły z która od 1992 roku Liceum im. Adama Asnyka utrzymuje partnerską współpracę. Obecni byli również absolwenci z prezesem Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, Adamem Borowiakiem.
          W togach i biretach koloru bordowego, z pocztem sztandarowym na czele, abiturienci udali się do katedry św. Mikołaja, gdzie w ich intencji oraz nauczycieli i absolwentów specjalna mszę św. koncelebrował "asnykowiec" ks. prałat Andrzej Gaweł w asyście ks. katechety, Roberta Piechockiego.
          Z katedry młodzież ze swoimi profesorami przemaszerowała do siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy Nowym Świecie, gdzie w tamtejszej auli miała miejsce dalsza część uroczystości.
          Z okolicznościowymi wystąpieniami zwrócili się do zebranych, prezydent Kalisza, Zbigniew Włodarek, burmistrz Hamm Hans Heinlein, a w imieniu starszych kolegów, Jerzy Gwiaździński.
          Z informacji dyrektora Liceum, Franciszka Podgórnego wynika, że wszyscy uczniowie w liczbie 186, którzy przystąpili do egzaminów uzyskali oceny pozytywne, otrzymując świadectwa dojrzałości.
          Najwyższą średnią ocen z przedmiotów maturalnych otrzymały Anna Czajczyńska i Anna Szroniak - obie po 5,4.       Natomiast najwyższa średnią, ocen uzyskanych na zakończenie zajęć edukacyjnych i z przedmiotów na egzaminie dojrzałości otrzymali, Anna Szroniak i Adam Urban, oboje po 5,26.
          Wymienieni uczniowie, jak i pozostali prymusi odznaczeni zostali "Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Laurami Asnykowskimi".  Ponadto laureatem nagrody burmistrza miasta Hamm, została Anna Czajczyńska
          Wyróżnienie ufundowane przez Ulricha Krokera i Wolfganga Komo, nauczycieli z Gimnazjum Hammonense, dla najlepiej zdającej język niemiecki trafiło do rąk Karoliny Strzelec. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Stanisława Niżnika, absolwenta z 1934 roku, prezes Stowarzyszenia Asnykowców wręczył Arlecie Skoniecznej.
          Dyrektor i Rada Pedagogiczna honorowymi "Złotymi Laurami Asnykowskimi" wyróżnili gości z Niemiec, burmistrzów Hansa Heinleina i Jurgena Wielanda, dyrektora Karla Faulenbacha, nauczycieli z Hammonense, Ulricha Krokera i Wolfganga Komo oraz prezesa Stowarzyszenia Asnykowców, Adama Borowiaka.
          Każdy z abiturientów otrzymał wraz ze świadectwem maturalnym list okolicznościowy od prezesa Stowarzyszenia, witający w gronie absolwentów oraz tom I monografii "Szkoła Kaliska".
          Goście z Hamm obdarowali zaprzyjaźnione Liceum zestawem komputerowym, natomiast rodzice przekazali szkole czek na 9 tysięcy złotych, na remont klasy i klubu "Hades" oraz sprzęt nagłaśniający dla potrzeb zajęć gimnastycznych, a także zorganizowali i sponsorowali całą uroczystość wraz z szyciem tog i biretów, które na koniec przy entuzjastycznym okrzyku poszybowały pod sufit.
          Ostatnim punktem programu był występ szkolnego zespołu taneczno-muzycznego w całkiem awangardowym repertuarze.

 

  • 15 czerwca 2001 r.
          Koledzy maturzyści z 1969 r., w klubie "Pod Klonami" zorganizowali wspólne urodziny z okazji 50-lecia swojego twórczego istnienia. Jubilaci zasiedli do uroczystej kolacji, okraszonej okolicznościowymi przemówieniami i toastami. Przy akompaniamencie kol. Marka Gwiaździńskiego odśpiewano największe przeboje lat sześćdziesiątych. Odbył się również błyskawiczny turniej w cymbergaja o puchar prezesa Stowarzyszenia Asnykowców, zdobyty w ciężkich bojach przez kol. Krzysztofa Biernackiego, przy okazji głównego organizatora tego święta, któremu pomagali Krzysztof Jagodziński, Jerzy Pawłow i Jerzy Dyonizy.
          Spotkanie, jak przystało na ostatni męski rocznik w dziejach naszego Liceum, odbywało się bez niewieściego udziału.

  • 16 czerwca 2001 r. 
          W Klubie Środowisk Twórczych "Wanatówka", absolwentki Liceum im. Anny Jagiellonki, maturzystki z 1951 roku, spotkały się na zorganizowanym z tej okazji jubileuszowym zlocie.
          Wśród zaproszonych gości, obecny był wiceprezes Stowarzyszenia Asnykowców, kol. Leszek Bladowski, który w przyjętym z aplauzem wystąpieniu przypomniał odwieczne więzi przyjaźni łączące nasze Licea. Okolicznościowe serdeczne gratulacje z okazji spotkania po 50-ciu latach wraz z egzemplarzami tegorocznej edycji "Asnykowca", kol. Bladowski złożył na ręce przewodniczącej komitetu organizacyjnego kol. Magdaleny Turek-Kozłowskiej oraz zasłużonej pani profesor Janiny Siemkowicz.

  • 22 czerwca 2001 r. 
          Sobótkowa posiada w klubie "Pod Klonami" zgromadziła liczne grono koleżeńskie. Częstowano się potrawami z grilla, napojami z baru, śpiewano do muzyki akordeonowej, w tradycyjnym wykonaniu kol. Marka Gwiaździńskiego.

  • 30 czerwca 2001 r.
          Pogrzeb zmarłego w wieku 90 lat Szczepana Nałęcza, wybitnego pedagoga, przyjaciela młodzieży, nauczyciela języka francuskiego, ojca naszego kolegi Ryszarda. Szczepan Nałęcz po studiach na Uniwersytecie Warszawskim, w 1936 r. podjął pracę zawodową w liceum im. Tadeusza Kościuszki. Tuż po wyzwoleniu Kalisza, organizował szkolnictwo średnie w naszym mieście. Przez wiele lat uczył w Liceum im. Adama Asnyka.
          Po mszy w bazylice św. Józefa, trumnę złożono w grobowcu rodzinnym na cmentarzu miejskim przy Rogatce. Wystawiliśmy poczet sztandarowy w składzie: Józef Jaworowicz, Jerzy Pawłow i Adam Borowiak.

  • 5 lipca 2001 r.  

    Śp. prof. Józef Januszewicz.

    Śp. prof. Józef Januszewicz.

       Delegacja naszego Stowarzyszenia, Halina Gwiaździńska, Małgorzata Wrotkowska, Józef Jaworowicz i Adam Borowiak udała się do Koła, aby pożegnać zmarłego w wieku 69 lat, nauczyciela, rusycystę, Józefa Januszewicza. Przy sztandarze stanęli Wiesław Łukasiewicz, Andrzej Urbaniak i Tomasz Kupczak, nauczyciele i absolwenci Liceum im. Adama Asnyka, współpracownicy zmarłego śp. Józefa. Piękną mowę wspomnieniową wygłosił dyrektor Franciszek Podgórny. 

  • 7, 8 lipca 2001 r.
          Uczestnicy III Asnykowskiego Zlotu Campingu i Caravaningu dotarli na brzeg jeziora Mikorzyńskiego, nieopodal Konina, gdzie ustanowili swoją bazę.
          Byli bardzo aktywni. Rowerową wycieczką przedzierali się groblami pomiędzy jeziorami Wąsoskim, Pątnowskim, stawem Mniszek i jeziorem Licheńskim, nieustannie podziwiając różnorodne krajobrazy. W Licheniu, w tamtejszej bazylice chwilą duchowej zadumy objęli asnykowskie koleżeństwo.
          Niestrudzeni eksploratorzy odwiedzili również Wilczyn, Ślesin, Mrówki nad jeziorem Kownackim i Przyjezierze, już na terenie Księstwa Kujawsko-Pomorskiego. Wieczorem, posilając się potrawami z grilla (d. rożna), uzupełniając poziom elektrolitu, oddawali się egzystencjalnym rozważaniom.
          Było ślicznie, w czym zasługa organizatorów: Zosi Mieszczańskiej-Stefaniak i Mili Raryty.

  • 23 sierpnia 2001 r. 
          Uroczystość pogrzebowa śp. Andrzeja Janczewskiego, maturzysty 1952 roku, absolwenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, zasłużonego dla rozwoju polskiej automatyki i elektroniki.
    Mszę św. żałobną, w kościele św. Karola Boromeusza na cmentarzu powązkowskim, sprawował kolega z "asnykowskiej" ławy, ks. dr Jan Sikorski. Słowa pożegnania wygłosili kol. Leszek Bladowski i Wojciech Kibler, którzy wraz z kol. Adamem Borowiakiem tworzyli poczet naszego licealnego sztandaru.
          W godzinach popołudniowych, na zaproszenie ks. Jana Sikorskiego na plebanii parafii św. Józefa, miało miejsce "warszawsko - kaliskie" spotkanie asnykowców.

  • 30 sierpnia 2001 r. 
          Ujawniły się kolejne asnykowskie talenty.
          W trakcie klubowego spotkania w "Piwnicy pod Klonami" śpiewały, grały na gitarach i akordeonie Katarzyna i Tatiana, siostry z domu Łubińskie, rodem z Gołuchowa, wspomagane przez zasłużonych artystów stowarzyszenia Arkadiusza Kasperuka, Marka Sierakowskiego i Józefa Szyszkę. Niezwykły wieczór na zakończenie wakacji.

  • 31 sierpnia 2001 r. 
          W inaugurującym rok szkolny 2001/2002, posiedzeniu Rady Pedagogicznej naszego Liceum, uczestniczył prezes Adam Borowiak przedstawiając zamierzenia jakich podejmuje się stowarzyszenie w najbliższych miesiącach. 

  • 9 września 2001 r.

    Aneta Kolańczyk podpisuje swoją książkę

    Aneta Kolańczyk podpisuje swoją książkę "Dzieciństwo i młodość A. Asnyka"

         Uroczystością 163. rocznicy urodzin naszego starszego kolegi i patrona, Adama Asnyka, otwieramy kolejny rozdział w ponad 120-letnich udokumentowanych dziejach utrzymywania koleżeńskich więzi, inaugurując nowy rok działalności Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu.
          O godzinie 1000 w katedrze św. Mikołaja ks. prałat Andrzej Gaweł, nasz kolega, w asyście księży Stanisława i Roberta sprawował ofiarę mszy świętej w intencji profesorów, wychowanków i uczniów najstarszej kaliskiej szkoły. W poczcie sztandarowym stanęli koledzy: Marek Sierakowski, Leszek Bladowski i Bogdan Ptak.
          Po mszy przeszliśmy pod pomnik patrona, u stóp którego prezes Adam Borowiak i dyrektor Liceum, Franciszek Podgórny, złożyli kwiaty w hołdzie poecie, chlubie Kalisza i narodu.
          Urodzinowe święto zakończyliśmy koleżeńsko-rodzinnym spotkaniem przy muzyce i kawie w "Piwnicy pod Klonami", którego atrakcją była obecność Anety Kolańczyk, koleżanki od "Kościuszki", autorki książki "Dzieciństwo i młodość Adama Asnyka". Była to właściwa chwila do nabycia ważnego dla nas wydawnictwa i okazja otrzymania autorskiej dedykacji. Ponadto, przybyły z Wrocławia kol. Zenon Prętczyński mową wiązaną wygłosił pean na cześć Stowarzyszenia i naszego Liceum, którego korzenie bez zbędnych ceregieli, ulokował w "Zarysie Geografii" Klaudiusza Ptolemeusza.
          Tegoroczna inauguracja poprzedzona została listem "pasterskim" prezesa, rozesłanym do blisko tysiąca adresatów, absolwentów naszego Liceum.

  • 16 września 2001 r.
          Mimo chłodu i deszczu na starcie XIV Samochodowego Rajdu Asnykowców stawiło się 28 załóg. 
          Po wspólnej fotografii przy pomniku Adama Asnyka, wystartowali na trasę, którą trzeba było odczytać według otrzymanego w ostatniej chwili graficznego "itinerera", a która jak się okazało wiodła z Kalisza, przez Kościelną Wieś do Górzna, skąd skierowała uczestników na lotnisko w Michałkowie, poczym na metę nad zalewem Szałe, gdzie przy ognisku i pieczonych kiełbaskach ogłoszono wyniki. Po drodze na kierowców czekały niespodzianki. Były trzy próby sportowe, a także korespondencyjny konkurs wiedzy o regionie i znajomości przepisów kodeksu drogowego. Ze względu na niesprzyjającą pogodę trudno było skorzystać z uroków spaceru po parku przypałacowym kol. Ryszarda Tomaszka w Górznie. Wspólny obiad serwowano w tamtejszej przypominającej średniowieczną korwetę restauracji, w sąsiedztwie zajazdu "Podjadek".
          Po podsumowaniu wszystkich konkurencji ogłoszono, że zwycięzcą XIV Rajdu i zdobywcą pucharu przechodniego prezesa   Stowarzyszenia został Dominik Ptak, a drugie miejsce zdobył Maciej Borowiak.
          Wszystkie załogi uhonorowane zostały nagrodami, a w szczególny sposób wyróżniono kol. Grzegorza Marszałka, jedynego który startował we wszystkich dotychczasowych samochodowych Rajdach Asnykowców.
          Organizatorem i komandorem XIV Rajdu, podobnie jak w roku poprzednim, był kol. Bogdan Ptak który imprezę przygotował znakomicie.
  • 17 września 2001 r. 

         Uczestniczyliśmy w pogrzebie naszego kolegi i maturzysty 1959 roku, ks. prałata Lucjana Andrzejczaka, kustosza sanktuarium św. Józefa, dzięki któremu kaliskie sanktuarium stało się znanym w całym kraju i poza jego granicami.
          W 1997 roku, ks. Lucjan witał w progach bazyliki św. Józefa, papieża Jana Pawła II. W manifestacyjnej uroczystości pogrzebowej udział wzięła delegacja naszego Stowarzyszenia.
          Odprowadzając ks. Lucjana na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz tyniecki, sztandar szkolny ponieśli koledzy: Józef Jaworowicz, Leszek Bladowski, Adam Borowiak i Jan Mak.

  • 21 września 2001 r. 

    Lidia Łyszczak.

         W Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza odbyła się uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2001/2002, której głównym bohaterem był świętujący 85 urodziny, artysta grafik, malarz, dziejopis, miłośnik Kalisza i Wielkopolski Władysław Kościelniak. Wśród składających życzenia i gratulacje obecny był w imieniu naszego Stowarzyszenia prezes Adam Borowiak. Otwarto retrospektywną wystawę twórczości jubilata oraz przedstawiono premierowe egzemplarze wydanego z tej okazji albumu. 
          Prezydent miasta Kalisza, Zbigniew Włodarek dorocznymi nagrodami uhonorował zasłużonych dla kaliskiej kultury. Wśród licznego grona, nasza koleżanka, Lidia Łyszczak wyróżniona za osiągnięcia w sztuce edytorskiej. Ponadto ze Stowarzyszeniowego kręgu doceniono także kol. Helenę Mnich, Marka Rozparę i Krzysztofa Walczaka.

  • 28 września 2001 r.     

          Koledzy Adam Borowiak, Leszek Bladowski i Krzysztof Płociński uczestniczyli w Zlocie Najstarszych Szkół w Polsce, którego gospodarzem był Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Obecnych było 28 delegacji z całego kraju, wśród których jedynie kaliskie Liceum im. Adama Asnyka reprezentowali jego absolwenci. Zebrani z podziwem zapoznali biuletyn "Asnykowiec" oraz monografię "Szkoła Kaliska" i interesowali się działalnością naszego Stowarzyszenia, żałując że ich środowiska wychowanków nie posiadają tak prężnie działającej organizacji. 
          Dr Józef Świeboda reprezentujący Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego z Rzeszowa, prezes Klubu Najstarszych Szkół w Polsce, omówił przygotowania do rejestracji stosownego Stowarzyszenia, a także podjęte działania redakcyjne związane z wydaniem Album Najstarszych Szkół. 
          Gospodarze zaprezentowali dzieje powstałego w 1742 roku Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, a młodzież przygotowała występ artystyczny. Program Zlotu obejmował także zwiedzanie wspaniałej rezydencji książąt pszczyńskich i spacer ulicami tego pięknego śląskiego miasteczka. Udział naszej delegacji i nadzwyczajne zainteresowanie z jakim została przyjęta, przyniosły potrójną satysfakcję, zarówno dla Liceum im. Adama Asnyka, Stowarzyszenia i wreszcie miasta Kalisza skąd przybyła.

  • 4-5 października 2001 r.    

    Zenon Sroczyński z Baruchem (Bolkiem) Kolskim

          Staraniem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, pod patronatem prezydenta miasta Kalisza, Zbigniewa Włodarka i przy wydatnym wsparciu Zenona Sroczyńskiego, właściciela przedsiębiorstwa "Hellena", w sali recepcyjnej ratusza odbywała się wielce znacząca konferencja zatytułowana "Kalisz miasto otwarte. Mniejszości narodowe w dziejach Kalisza i ziemi kaliskiej".
          Wśród wielu znamienitych gości przybyłych z kraju i ze świata byli również "asnykowcy". Z Izraela dojechał kol. Baruch (Bolesław) Kolski, który w 1936 roku wyemigrował do ówczesnej Palestyny, a z Bielska - Białej przybył kol. Paweł Anweiler, biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburgskiego. W komitecie honorowym znaleźli się koledzy, Henryk Jedwab z Ottawy i Józef Garliński z Londynu, obaj Honorowi Obywatele miasta Kalisza.
          List do konferencji od Józefa Garlińskiego odczytał prezes Stowarzyszenia, Adam Borowiak. W konferencji aktywnie uczestniczyli także kol. Krzysztof Płociński, Leszek Bladowski i Jan Mak.
          Na zakończenie obrad przyjęto tekst "Przesłania ku pojednaniu" sygnowany przez Zenona Sroczyńskiego, który podjął się ratowania kaliskiego cmentarza żydowskiego, prezydenta miasta Kalisza, Zbigniewa Włodarka i prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Krzysztofa Walczaka.
          Uczestnicy konferencji odwiedzili cmentarze różnych wyznań świadczące o wielonarodowościowej historii naszego miasta oraz wysłuchali koncertu orkiestry symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.

  • 12 października 2001 r.
          Okazją odwiedzin naszego Liceum i spotkania z wczorajszymi i dzisiejszymi nauczycielami była uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Zofia Mieszczańska - Stefaniak, Viola Wacowska i Józef Jaworowicz, reprezentujący uczniów z różnych epok XX wieku wyrazili swój szacunek dla pedagogicznego powołania.

  • 26 października 2001 r.
          Pomnikową "Księgę Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989 - 1999" w ręce obywateli, reprezentujących wielkopolskie biblioteki szkolne i publiczne, przekazał jej pomysłodawca i redaktor naczelny Waldemar Kuczyński, "asnykowiec", maturzysta z 1958 r. Uroczystość odbywała się w sali recepcyjnej Ratusza pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Kalisza, Zbigniewa Włodarka, organizacyjnie przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną imienia Adama Asnyka, której dyrektor Janina Patysiak stworzyła podniosły, patriotyczny nastrój. Nasze  Stowarzyszenie reprezentowali koledzy: Leszek Bladowski, Adam Borowiak, Jan Mak, Józef Jaworowicz i Andrzej Zmyślony.

  • 26 października 2001 r. 
          Również w sali recepcyjnej Ratusza, jubileusz 25-lecia świętowało Towarzystwo Miłośników Kalisza, którego założycielami byli także nasi koledzy. Do czasu powołania własnego Stowarzyszenia uczestniczyliśmy w działalności Towarzystwa w ramach swojego "Koła Asnykowców". Za współtworzenie oblicza naszej osobistej ojczyzny uhonorowani zostaliśmy okolicznościowymi podziękowaniami, które z rąk Jerzego Grajka, prezesa Towarzystwa Miłośników Kalisza otrzymali: Jerzy Borowiak, Adam Borowiak, Grzegorz Marszałek, Zenon Jarmuszczak, Józef Jaworowicz i Jerzy Kaźmierczak. W imieniu Stowarzyszenia Asnykowców, wraz z bukietem róż wręczonym przez Zofię Mieszczańską - Stefaniak, prezes Adam Borowiak życzył Towarzystwu na kolejne dni i lata, aby wytrwale budowało złoty łańcuch przyjaźni łączący Kaliszan, dumnych ze swego miasta.

  • 31 października 2001 r.
         
    Żegnamy zmarłego kolegę, śp. Kazimierza Markowskiego, maturzystę 1952 roku, Honorowego Obywatela miasta Kalisza, współzałożyciela naszego stowarzyszenia. 
          Mszę św. pogrzebową w bazylice św. Józefa sprawował ks. Jan Sikorski, kolega klasowy. W po0czcie sztandarowym stanęli Leszek Bladowski, Jędrzej Podczaski i Józef Jaworowicz.. W imieniu "asnykowców" słowo pożegnalne wygłosił prezes Adam Borowiak. Odprowadziliśmy kolegę Kazimierza na miejsce wiecznego spoczynku, na Cmentarz Miejski przy Rogatce.

  • 16 listopada 2001 r.
          Prof. Stanisław Iwankiewicz wybitny lekarz i naukowiec, specjalista otolaryngologii, pionier mikrochirurgii ucha i krtani, emerytowany wykładowca i rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, absolwent Gimnazjum im. Adama Asnyka (1937 r.) i Liceum im. Tadeusza Kościuszki (1939 r.), na nasze zaproszenie przybył do Kalisza, aby zaprezentować swoją księgę wspomnień, opublikowaną w wydawnictwie wrocławskiej Akademii Medycznej, zatytułowaną "A było to tak...". Profesorowi towarzyszyła małżonka, Zofia Krystyna, z domu Zawodniak, lekarz okulista, także absolwentka "Kościuszki".
          Spotkanie przygotowane i prowadzone przez kol. Adama Borowiaka, zgromadziło w lokalu "Adria", blisko stuosobową wielopokoleniową publiczność. Stanisław Iwankiewicz czytał fragmenty swoich wspomnień i ze swadą odpowiadał na pytania. Serdecznym akcentem tego wieczoru było spotkanie z Wiesławem Grzymskim z Warszawy, kolegą od "Asnyka", z którym Profesor nie widział się od 1937 roku.
            Dziękując za wizytę w rodzinnym mieście kol. Bożena Sośnicka obdarowała Stanisława Iwankiewicza tortem do złudzenia przypominającym jego książkę, a "Asnykowcy" wręczyli album o Kaliszu z pięknymi fotografiami autorstwa Stanisława Kulawiaka. Ten kulturalny i towarzyski wieczór kontynuowano do późnych godzin przy muzyce skrzypcowej kol. Piotra Michery. Współorganizatorami były koleżeńskie Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjów i Liceów im. Tadeusza Kościuszki i wspaniałej szkoły dwojga imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika.
  • 15 grudnia 2001 r.
        
    Po raz czternasty w dziejach sportowych kontaktów sławnych kaliskich szkół mecz koszykówki "Asnykowcy" - "Jagiellonowie". Pojedynek absolwentów o puchar im. prof. Kazimierza Paszyna, podobnie jak przed rokiem wygrali Asnykowcy 71:59. Było to szóste zwycięstwo. "Jagiellonowie" wygrali dotychczas siedem razy, a raz był remis.
         Tę tradycyjną sportowo-towarzyską imprezę zorganizowała Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna, wespół ze Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adam Asnyka oraz Liceum Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika. Wśród licznej publiczności byli dyrektorzy obu Liceów: Elżbieta Steczek-Czerniawska (Kopernik) i Franciszek Podgórny (Asnyk), a także prezesi Stowarzyszenia Asnykowców, Adam Borowiak oraz Jagiellonek i Kopernikan - Sylwiusz Jakubowski. Na trybunach hali Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji nie zabrakło też rodziny profesora Kazimierza Paszyna z wdową po niezapomnianym wychowawcy i trenerze z Asnyka - Leokadią Paszynową i synem Jarosławem Paszynem. Honorowym patronem meczu był asnykowiec, wiceprezydent miasta Kalisza, Zbigniew Białek, który ponadto ufundował puchary dla najlepszych zawodników.
         Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Tomasz Nowak - 27, cztery punkty mniej uzyskał Paweł Tyma, uznany za najlepszego zawodnika tego pojedynku. W drużynie "Asnyka" wystąpili jeszcze: Grzegorz Gmyrek, Marcin Łakomiak, Krzysztof Matusiak, Janusz Dominiak, Robert Karolak i Stanisław John. Wśród "Jagiellonów" najwięcej punktów zdobyli: Janusz Zalewski - 18, Przemysław Biczyński - 12 i Damian Bugajny - 10. Skład zespołu uzupełniali: Łukasz Wilczyński, Miłosz Pijański, Jakub Cholajda, Marcin Płotnicki i Tomasz Ludwiczak.
         Mecz obecnych uczniów, po bardzo wyrównanej grze i dramatycznej końcówce zakończył się sukcesem drużyny Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika wynikiem 63:58. Nagrodą za zwycięstwo był puchar Stowarzyszenia Asnykowców.
          W drużynie "Kopernikan" najskuteczniejszym strzelcem był Dawid Wilkaniec zdobywca 22 punktów, a wśród koszykarzy "Asnyka" uznany za najlepszego zawodnika tego meczu, Mateusz Wojdak, który trafił za 24 punkty.
         Oba mecze sędziował Janusz Musiał, nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Oba "asnykowskie" zespoły prowadził absolwent i nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum im. Adama Asnyka - Wiesław Łukasiewicz. 
          Rola gospodarza i konferansjera przypadła wiernemu od lat tej imprezie Zbigniewowi Kościelakowi, "Asnykowcowi", który również i w tym roku przygotował okolicznościowe wydawnictwo wydrukowane staraniem Danuty Krymarys, "Jagiellonki", w jej zakładzie poligraficznym.

  • Ciąg dalszy następuje...

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak.