Herb Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu Pisali o nas...

Wspomnienia z wakacji

„Buraki” na górskich szlakach
 

Jerzy MatyjaszZ wakacyjnych podróży zazwyczaj przywozimy sobie jakieś drobne pamiątki, które mają nam przypominać różne piękne miejsca i mile chwile tam spędzone. Najczęściej są to zdjęcia i widokówki, muszelki lub bursztyny, góralskie kapelusze czy ludowe świątki, i inne artystyczne wyroby lokalnych rzemieślników...

Grupa wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, którzy regularnie od 10 lat spędzają wspólnie wakacje, wędrując górskimi szlakami na pograniczu Polski, Słowacji  i Czech, dorobiła się nieco innej - znacznie oryginalniejszej i cenniejszej - pamiątki. Jest to bibliofilskie wydawnictwo pt. "Buraki idą w góry", dokumentujące 16 górskich wycieczek, jakie grupa Asnykowców zaliczyła w latach 1994-2004. (Tu wypada wyjaśnić, że „Buraki" to przedwojenna żartobliwa nazwa uczniów tej szacownej szkoły, pochodząca od bordowych naszywek na ówczesnych Szkolnych mundurkach).

Twórcą wydawnictwa jest inż. Jerzy Matyjasz, obecnie działający we Wrocławiu, który przed laty wyciągnął swych szkolnych kolegów na pierwszą wspólną górską eskapadę i zaraził ich swą pasją. W pierwszej wycieczce uczestniczyło zaledwie 6 osób, potem ekipa rozrosła się do 24 wędrowników. I w takim też nakładzie (kilkudziesięciu imiennych egzemplarzy) ukazało się to okazjonalne wydawnictwo, wyprodukowane domowym sposobem.

Kronika górskich wypraw została sumiennie rok po roku spisana, a ponadto - jak przystało na dzieło inżyniera - opatrzona stosownymi wykresami, obrazującym np. najwyższe szczyty, jakie udało się „Burakom" zdobyć. Ale jest też w niej sporo romantycznych refleksji nad pięknem gór i serdeczności pod adresem szkolnych kolegów, a jeszcze więcej barwnych anegdot i sztubackiego humoru, który podkreślają też zabawne karykatury autorstwa Tomasza Gorzelanego. Autorom wspomnień udało się pokazać - to, co chyba najważniejsze - atmosferę wspólnych wypraw w nieznane, tak bliską szkolnym wagarom.

Nic więc dziwnego, że właśnie Jerzy Matyjasz został w tym roku laureatem „Złotego pióra", dorocznej nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. A. Asnyka w Kaliszu.

Jak Asnykowcy spędzili tegoroczne wakacje, dowiemy się pewnie z kolejnej edycji wydawnictwa.

BS, Ziemia Kaliska, 9 września 2005 roku

 


Twórcą i sponsorem stron internetowych Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu  jest  Krzysztof Płociński - absolwent rocznik 1974 wraz z rodziną: żoną Iwoną, rocznik 1975, oraz dziećmi Mateuszem, Szymonem, Marią, Piotrem i Aleksandrą. E-mail Stowarzyszenia: asnykowcy@o2.pl
 Wszystkie opublikowane materiały można wykorzystywać w każdy godny sposób pod warunkiem podania źródła.
© 1996-2015 by "Kalisz w Internecie"