Herb Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu Tomasz Broda
Cienka żółta linia

Tomasz Broda - asnykowiec rocznik 1986, plastyk, karykaturzysta.

Gęby to jego specjalność 

      Środowisko plastyków profesjonalistów w kraju, przyjaźnie nastawieni kaliscy artyści, działacze kultury i przedstawiciele środków przekazu interesują się sukcesami młodego karykaturzysty Tomasza Brody, który w krótkim czasie po ukończeniu studiów wypłynął na szerokie wody. Dzisiaj, 31-letni Tomasz jest znanym twórcą, mieszkającym na stałe we Wrocławiu. Często jednak można spotkać go na spacerze z psem na osiedlu mieszkaniowym Adama Asnyka w Kaliszu, gdzie mieszkają jego rodzice, nauczyciele plastyki kaliskich szkół. 
      Po maturze w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu Tomasz Broda podjął studia plastyczne we Wrocławiu. W roku 1992 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, plakatem, projektowaniem wydawnictw okolicznościowych. 
      Wydarzeniem artystycznym końca roku 1998 była prapremiera polska szopki Stanisława Tyma pod tytułem "Szopka Tyma z Brodą" wystawiona w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera. Właśnie Tomasz Broda wykonał opracowanie plastyczne szopki przedstawiając karykatury - "gęby" postaci polskiego życia politycznego, artystycznego i społecznego. Są więc w tej szopce: autor tekstu Stanisław Tym, Jerzy Buzek, Janusz Tomaszewski, Leszek Miller, Marian Piłka, Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Nina Terentiew, Robert Kwiatkowski, Jarosław Kalinowski, Ryszard Czarnecki, ojciec Tadeusz Rydzyk, ksiądz Henryk Jankowski, Józef Oleksy. Szopkę wraz z karykaturami osób prezentowała 24 grudnia 1998 roku "Rzeczpospolita" w cotygodniowym bezpłatnym dodatku "Magazyn". Tomasza Brodę można tam zobaczyć na zdjęciu Jacka Domińskiego w towarzystwie karykatury premiera Jerzego Buzka. Wszystkie lalki szopkowe zaprojektował i wykonał Tomasz Broda. Artyści Teatru Powszechnego posługiwali się podczas szopkowego spektaklu oryginalnie zaprojektowanymi maskami z najprostszych, ogólnie dostępnych materiałów - tworzyw sztucznych i produktów naturalnych, jak: baloniki, gruszki do lewatywy, sztućce, sitka, bułki, kromki chleba i temu podobne. 
      Osiągnięcia artystyczne młodego kaliszanina, głównie w plastycznej satyrze, wprowadziły go na strony "Encyklopedii karykatury", w której pod hasłem "Tomasz Broda" napisano - Młody karykaturzysta, który wyróżnia się oryginalną formą kreacji karykatury portretowej, wniósł perfekcyjne wartości do tej dziedziny sztuki. 
      Kaliszanie mieli już okazję oglądania indywidualnych wystaw Tomasza Brody, eksponowanych między innymi w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w alei Wolności oraz w foyer Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Okazją do kolejnej prezentacji dorobku Tomasza Brody stał się XIV Zjazd Wychowanków gimnazjum I Liceum im. Adama Asnyka, który odbył się w Kaliszu od 11 do 13 września 1998 roku. Wystawę można było oglądać przez wrzesień tego roku w Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych.
      Tomasz Broda wystawiał także w Legnicy, Warszawie, Wrocławiu i Zamościu, a zbiorowo w Anglii i Niemczech. Z okazji wystaw w Centrum Sztuki - Teatrze Dramatycznym w Legnicy, w Galerii "Na Odwachu" we Wrocławiu i Biurze Wystaw Artystycznych w Zamościu powstał katalog pod znamiennym dla twórczości artysty tytułem "Zrób sobie Gębę". Tomasz Broda posiada swoją pracownię we Wrocławiu. Szyld zawiera charakterystyczną nazwę - "Firma Portretowa - Najokrutniejszy karykaturzysta. Pierwszy Wrocławski Ośrodek Badań nad Gębą". Anno 1995 został "karykaturzystą roku. Sukcesy artystyczne odniósł na Międzynarodowej Wystawie "Satyrykon" w Legnicy, zdobywając kolejno srebrny i złoty medal oraz Grand Prix. Zasiadał także w jury legnickiego "Satyrykonu". 
      Ostatnio prowadzi cykliczny program satyryczny dla Telewizji ARD w Hamburgu pod tytułem "NIP - TIP". Współpracuje z prasą, między innymi z "Gazetą", pismem polonijnym wychodzącym w Toronto", "Wieczorem Wrocławia", "Cogito", "Rzeczpospolitą", "Gazetą Wyborczą", pismem "Dom i Ogród", z programem telewizyjnym dla dzieci "5, 10, 15". We wrześniu 1998 roku telewizja wrocławska emitowała 45-minutowy program o życiu i twórczości Tomasza Brody. 

TADEUSZ KROKOS, Kalisia Nowa nr 2/99 

Na zdjęciu: Tomasz Broda podczas wernisażu wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Kaliszu we wrześniu 1998 r. Fot. - archiwum 

   Cienka żółta linia