Adam Borowiak
Cienka żółta linia

Adam Borowiak, ur. 23 grudnia 1952 r. w Zdunach k/Krotoszyna, wychowanek Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu /matura 1971/, mgr prawa, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Od roku 1977 do 1992 pracował w Kaliskiej Drukarni Akcydensowej.

W latach 1992-98, asystent wojewody kaliskiego i dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego. Od 1999 do 2003 dyrektor ds. marketingu w Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta „EKO” w Kaliszu.

Inicjator, współzałożyciel i autor statutu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, w którym przez dziesięć lat pełnił obowiązki sekretarza, a od 2000 r. jego prezes. Twórca i redaktor ilustrowanego rocznika „Asnykowiec”. Autor koncepcji i redaktor wydawnictw: „Krajobrazy kulturalne kaliskiego”, oraz „Kaliskie - wieczne to wszystko nie przemija”.

Pomysłodawca spisania dziejów najstarszej kaliskiej szkoły. Członek komitetu redakcyjnego i autor haseł monografii „Szkoła Kaliska”, oraz „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej”.

Współtwórca albumu „Kaliszanie”. Pomysłodawca i redaktor tomu „Dotknięcie czasu. Listy Asnykowców” oraz książki „Nowy Kaliszanin”. Zakupił do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka rękopis Józefa Szutkowskiego zatytułowany „Dzieje Kalisza w 1914 r.” i wydał go w formie książkowej. Ponadto zakupił najstarsze zachowane fotografie Kalisza sygnowane przez Jana Wilhelma Diehla, które opublikował pod pierwotnym tytułem „Album de Kalisch”.

Członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Za działalność społeczno-kulturalną odznaczony w 1993 r., Srebrnym Krzyżem Zasługi R.P.

Laureat „Złotej Dziesiątki” plebiscytu „Kaliszanin 2003”. Nominowany do nagrody głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (2005).

Wyróżniony nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (2010), srebrnym medalem LABOR OMNIA VINCIT przyznanym przez poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego (2013) oraz Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Filatelistów (2014).