Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2013

 

1 stycznia 2013

Po raz czternasty noworoczne spotkanie przy ognisku. Tradycja zapoczątkowana w 2000 r. nad zalewem Szałe z inicjatywy kolegi Mirosława Zaleskiego, w następnych latach kontynuowana na strzelnicy kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. W gwarze składanych życzeń częstowano się świątecznymi przysmakami, wznoszono toasty, odpalano fajerwerki. Na akordeonie przygrywał kol. Marek Gwiaździński. Ognisko, podobnie jak w latach poprzednich, przygotował wiceprezes Stowarzyszenia, Janusz Wysogląd.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Ewa Zaidlewicz

 

5 stycznia 2013

W sali pucharowej Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego wieczór opłatkowo-noworoczno-karnawałowy z udziałem sześćdziesięciosześcioosobowej grupy koleżanek i kolegów. Spotkanie zaszczyciła, serdecznie witana, pani Ewa Dyśko, wicedyrektor Liceum im. Adama Asnyka. Prezes Adam Borowiak i wiceprezes Janusz Wysogląd składając życzenia, dzieląc się opłatkiem z kolegą Andrzejem Zeltmanem, maturzystą z 1950 roku, łączyli się duchowo z rozsianymi po kraju i świecie asnykowcami, wspominając także tych z naszego grona, którzy odeszli na zawsze. Ponadto odczytali nadesłane noworoczne pozdrowienia: od biskupa seniora kaliskiego ks. Stanisława Napierały, prezydenta miasta Kalisza Janusza Pęcherza, przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Sapińskiego, dyrektora Liceum im. Adama Asnyka Elżbiety Karpisiewicz, ks. Jana Sikorskiego, Andrzeja Chewińskiego, Jacka Szyke i Wojciecha Kiblera z Warszawy, Zdzisława Samulaka z Florydy, Andrzeja Sikorskiego ze Szczecina, Zenona Prętczyńskiego i Jerzego Ścieśka z Wrocławia, Krzysztofa Kornackiego z Kozłówki, Moniki Goldwasser z Krakowa, Zdzisława Woźniaka z Łodzi oraz zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika.

Z osobistym wierszowanym posłaniem na Nowy Rok wystąpił kol. Zbigniew Kościelak. Ekstraordynaryjny upominek "Księgę Mądrości" przekazał kol. Julian Walasz.

Wieczór upływał przy muzyce w wykonaniu kol. Janusza Wodiczki, absolwenta Technikum Samochodowego. Najliczniej reprezentowanym rocznikiem maturalnym byli absolwenci z 1974 roku. Konkursy-niespodzianki przygotowali Milana Czechowska, Krzysztof Biernacki i Mirosław Zaleski, a całe spotkanie Zofia i Adam Borowiakowie.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Mieczysław Zaremba

 

14 stycznia 2013

W Wyższym Seminarium Duchownym spotkanie opłatkowo-noworoczne Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej. W kaplicy seminaryjnej z okolicznościowym słowem zwrócił się biskup kaliski, ks. dr Edward Janiak. Wieczór zaszczycił także swoją obecnością, dotychczasowy moderator duszpasterstwa, biskup senior, dr Teofil Wilski. Po wysłuchaniu ewangelii, pani Aleksandra Kiełb-Szawuła z Ostrowa Wielkopolskiego, niegdyś solistka zespołu Stare Dobre Małżeństwo, zaśpiewała kolędy i własne autorskie pastorałki. Następnie w refektarzu dyskutowano wokół problemów środowiskowych zasygnalizowanych przez gospodarza wieczoru, ks. dr. Jacka Paczkowskiego. Stowarzyszenie Asnykowców reprezentowali: prezes Adam Borowiak, wiceprezes Janusz Wysogląd oraz członek zarządu Zofia Borowiakowa.

19-22 stycznia 2013

Grupa asnykowców w składzie: Milana i Jacek Czechowscy, Mieczysław Kraziński oraz Ania i Jurek Matyjaszowie, poznawała uroki zimy zachodnich Sudetów. Mieszkali w Szklarskiej Porębie i dojeżdżali szynobusem do Jakuszyc, skąd, na nartach śladowych, penetrowali zakątki Gór Izerskich. Poruszali się po doskonale przygotowanych trasach wykorzystywanych podczas Biegu Piastów. W słońcu, w zamieci pokonywali codziennie kilkanaście kilometrów odpoczywając i pijąc czekoladę w schronisku Orle  lub racząc się omletami z jagodami w Chatce Górzystów.

 

ALBUM - kliknij tutaj
 

9-10 lutego 2013

Ostatnią sobotę i niedzielę tegorocznego karnawału asnykowcy spędzili w pałacu Podonowskich w Bugaju, gmina Raszków powiatu ostrowskiego. W XVIII wieku Bugaj był własnością generała Augusta Gorzeńskiego. Później przeszedł na Turnów, a następnie w ręce baronów von Kottwiz. Ostatnimi właścicielami byli Zygmunt Czarnecki, a po nim wdowa Izabela z Potockich. Po drugiej wojnie światowej pałac podzielił los innych polskich majątków. Zrujnowany i zdewastowany, trafił w 2008 roku w ręce naszych przyjaciół Anny i Włodzimierza Podonowskich, którzy tytaniczną pracą przywrócili blask tej wspaniałej rezydencji. W pięknie odrestaurowanych komnatach trzydziestosześcioosobowe towarzystwo zainaugurowało bal polonezem do muzyki Wojciecha Kilara. Bawiono się do białego rana. Po szybkiej drzemce i magnackim śniadaniu spacerowali po pięknym i tajemniczym parku. Dziękując gospodarzom Annie i Włodzimierzowi za gościnę godną wspaniałej tradycji tego miejsca, w miłych nastrojach niespiesznie rozjeżdżali się do domów. Organizatorem balu i wizyty w sąsiednim powiecie był nasz wiceprezes Janusz Wysogląd.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Marek Moga, Dariusz Natkowski, Janusz Wysogląd
 

15 lutego 2013

Prezes Adam Borowiak uczestniczył w uroczystym Podsumowaniu Roku Sportowego 2012 w Kaliszu. Dla przypomnienia - w minionym roku zorganizowaliśmy: mistrzostwa Kalisza w narciarstwie alpejskim, mecz koszykówki Asnykowcy - Jagiellonowie o puchar im. Kazimierza Paszyna, zawody strzeleckie na strzelnicy w Wolicy, spływy kajakowe Prosną, Wartą i rzekami Pojezierza Wałeckiego, morski rejs na pokładzie s/y Olander, wyprawy w Pogórze Wałbrzyskie, Góry Świętokrzyskie i Góry Stołowe. Ponadto zwiedzaliśmy Lwów, Olesko, Podhorce, Złoczew i Żółkiew, a także wielkopolskie okolice: Ląd, Słupcę, Ciążeń, Turek, Uniejów, Koło, Kościelec, Ostrów Wielkopolski, Antonin. Pływacy spotykali się w piątkowe wieczory na pływalni przy ul. Łódzkiej. Nieźle jak na dwanaście miesięcy.

2 marca 2013

Na stoku Euro w Karpaczu po raz siedemnasty odbyły się Mistrzostwa Kalisza i Asnykowców w narciarstwie alpejskim i snowboardingu. Impreza cieszyła się dużą popularnością wśród miłośników białego szaleństwa – w zawodach uczestniczyło ok. 70 narciarzy i snowboardzistów z Kalisza, jak również ich przyjaciół z innych regionów Polski.

Dzięki współfinansowaniu imprezy ze środków budżetowych Miasta Kalisza, oraz hojnej i bezinteresownej pomocy sponsorów i partnerów, jak również dzięki wsparciu medialnemu ze strony Radia Centrum, impreza zyskała iście profesjonalną oprawę i organizację. Układy baryczne, a być może i Boża opatrzność sprawiły, że po raz pierwszy w tym sezonie nad Karpaczem pojawiło się błękitne niebo i słońce.

Dzień wcześniej w pensjonacie Pegaz odbyło się losowanie numerów startowych dla poszczególnych grup zawodników.

Sobotnim wieczorem, po zakończeniu imprezy odbyło się uroczyste rozdanie nagród połączone z koleżeńskim spotkaniem i przedstawieniem wyników oraz techniczno-organizacyjnym podsumowaniem zawodów.

Organizatorzy dziękują Miastu Kalisz oraz sponsorom i partnerom za pomoc w organizacji Mistrzostw, jak również za ufundowanie nagród, które zwłaszcza najmłodszym uczestnikom sprawiły dużo radości i rozpaliły ducha współzawodnictwa sportowego.

Reasumując należy stwierdzić, że mimo zmiany pokoleniowej wśród organizatorów i uczestników zawodów, impreza wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a wzrost liczby zawodników w stosunku do ubiegłego roku dobrze rokuje na przyszłość i świadczy o rosnącej potrzebie aktywnego uprawiania narciarstwa zjazdowego w Kaliszu.

Zawody przygotowali: Adam Jakubek, Piotr Gulczyński i Artur Spychalski.

W kategorii open wśród pań zwyciężyła Patrycja Skórzewska, a najlepszym z panów był Piotr Żołądkiewicz. W rywalizacji asnykowców pierwszymi byli Małgorzata Hofman i Wojciech Tyc. W klasyfikacji rodzinnej triumfowali Michał, z synami Tadeuszem i Karolem, Witkowscy.

 

Szczegółowe wyniki:

 

Open - kobiety Open - mężczyźni Asnyk - kobiety Asnyk - mężczyźni
Kategorie - kobiety Kategorie - mężczyźni Rodziny Open - snowboard

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Marek Poziemski

6 kwietnia 2013

W auli I Liceum im. Adama Asnyka obradowało XXIV Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Stawiło się zaledwie 56 osób. Zgromadzeniu przewodniczył członek zarządu, Mirosław Zaleski. Prezes Adam Borowiak serdecznym wspomnieniem objął asnykowców zmarłych w minionym roku. Odczytano nadesłane pozdrowienia od kolegów z Warszawy: Jacka Szyke oraz Wojciecha Kiblera, który przywołał w swoim tekście postać śp. Wojciecha Kuczmańskiego. Ponadto z serdecznymi słowami zwrócił się do zgromadzonych Zdzisław Samulak z Naples na Florydzie. Zebrani z przejęciem i wzruszeniem wysłuchali przesłania Stanisława Krzysika, absolwenta z 1935 roku, emerytowanego adwokata z Wrocławia. Komisja rewizyjna i Walne Zebranie pozytywnie oceniły działalność prezesa i zarządu, a sąd koleżeński, podobnie jak w latach poprzednich, obwieścił swoją uzasadnioną bezczynność.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Andrzej Zmyślony

  

20 kwietnia 2013

W sobotnie przedpołudnie Asnykowska Grupa Artystyczno-Towarzyska AGAT zainaugurowała kolejny sezon swych peregrynacji po historycznych obiektach. Pod przewodnictwem koleżanki Anny Tabaki, historyka sztuki i autorki wielu publikacji popularnonaukowych Agatowcy zwiedzili XIII-wieczną, najstarszą kaliską świątynię pw. św. Stanisława Biskupa wraz z klasztorem oo. Franciszkanów. Zapoznali się z dziejami kościoła, jego cennym wyposażeniem. Zwiedzili klasztor z refektarzem oraz celą błogosławionego Rafała Chylińskiego. Poznali również efekty aktualnie prowadzonych prac konserwatorskich, m.in. odkryte spod późniejszych polichromii elementy wystroju architektonicznego z czasów powstania świątyni.

Po wyjściu z kościoła udali się na spacer do kaliskiego parku, śladami nieistniejących już XIX-wiecznych obiektów. Spotkanie zakończyli przy kawie w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Miło i pożytecznie sobotnie godziny razem spędzili: Anna i Jerzy Matyjaszowie, Katarzyna i Krzysztof Krzyżaniakowie, Ewa i Zbigniew Zaidlewiczowie, Krystyna Miklas, Halina Warsiewicz, Irena Zawadzka, Janusz Giernalczyk, Andrzej Zmyślony i Mieczysław Zaremba.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Ewa Zaidlewicz, Andrzej Zmyślony

  

26 kwietnia 2013

Uroczystość zakończenia nauki kolejnego rocznika maturzystów Liceum im. Adama Asnyka. Do abiturientów z gratulacjami zwróciła się dyrektor Elżbieta Karpisiewicz. W imieniu wychowawców klas maturalnych słowa pożegnania skierowała Joanna Montelatic. Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni złotymi, srebrnymi i brązowymi Laurami Asnykowskimi. Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka reprezentowali prezes Adam Borowiak i sekretarz Krzysztof Abram.

11 maja 2013

Mimo kapryśnej aury, gromada z Asnykowskiej Grupy Artystyczno-Towarzyskiej zjechała sobotnim wieczorem do Żegocina na zaproszenie Zofii Zawady – kierowniczki miejscowego Ośrodka Kultury aby uczestniczyć w wieczorze poświęconym Helenie Modrzejewskiej i rodzinie Chłapowskich. W scenerii parku i pałacu obejrzeli widowisko plenerowe – „Dążyć do dobra” według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Zmyślonego, z udziałem aktorów kaliskiego teatru i miejscowych zespołów amatorskich. Zwiedzili Salonik Heleny Modrzejewskiej w tamtejszym Ośrodku Kultury. Ponadto uczestniczyli w sesji fotograficznej z wykonawcami widowiska i przybyłym z Warszawy przedstawicielem rodu – Krzysztofem Chłapowskim. Na koniec biesiadowali w zaimprowizowanej przez organizatorów karczmie Żegota.

Zajazdu na Żegocin dokonali: Anna i Jerzy Matyjaszowie, Małgorzata i Andrzej Mrowcowie, Milana i Jacek Czechowscy, Dorota i Edward Wasilewscy, Krystyna Miklas, Ewa Dytkiewicz, Mila Raryta, Danuta Sobocka, Ludmiła Kasper, Irena Zawadzka, Mirosław Zaleski, Mieczysław Zaremba, Janusz Giernalczyk i Andrzej Zmyślony.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Mieczysław Zaremba, Andrzej Zmyślony

  

17 maja 2013

W Liceum im. Adama Asnyka gościliśmy Małgorzatę Kidawę-Błońską z domu Grabską, posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, prawnuczkę prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, absolwenta naszej szkoły z 1888 r. Pani poseł towarzyszył senator RP Witold Sitarz. Obecny był Zenon Sroczyński, maturzysta z 1965 roku, fundator tablicy upamiętniającej drugiego prezydenta odrodzonej Polski. Stowarzyszenie Asnykowców reprezentowali: prezes Adam Borowiak, sekretarz Krzysztof Abram, Zofia Borowiak, Krzysztof Biernacki i Jan Mak.

Pani Małgorzata Kidawa-Błońska zwiedziła Liceum, z zainteresowaniem wysłuchała informacji o dziejach i absolwentach jednej z najstarszych szkół w Polsce. Wpisała się do księgi pamiątkowej i złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą jej pradziadkowi. Prezes Adam Borowiak obdarował prawnuczkę asnykowskimi wydawnictwami. Wśród nich znajdował się reprint książki SZKOŁA KALISKA (SZKOŁA WYŻSZA REALNA - GIMNAZYUM) 1850 - 1900, autorstwa Ambrożego Idzikowskiego, zawierający spis Wychowańców Szkoły Kaliskiej od r. 1850 do r. 1900, z oznaczeniem ich stanowiska i miejsca pobytu, w którym wymieniany był również Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Marcin Galant

  

Leszek Bladowski

1 czerwca 2013

W kościele pw. Opatrzności Bożej i na Cmentarzu Miejskim przy Rogatce pożegnaliśmy śp. Leszka Bladowskiego, absolwenta z 1952 r., lekarza weterynarii, współzałożyciela Stowarzyszenia Asnykowców i jego wieloletniego wiceprezesa. Pogrzebowej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat dr Jan Sikorski z Warszawy, kolega z asnykowskiej ławy szkolnej. Leszek Bladowski pracował w Damasławku, Wągrowcu, aż po stanowisko Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kaliszu.

W poczcie sztandarowym stanęli: wiceprezes Janusz Wysogląd - chorąży, prezes Adam Borowiak oraz Jan Mak.

 

 

 

 

 

 

 

1 czerwca 2013

W XII Zjeździe Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu Stowarzyszenie Asnykowców reprezentowała Zofia Borowiak, członek zarządu, która przekazała życzenia od wychowanków najstarszej kaliskiej szkoły.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Zofia Borowiak

  

14-16 czerwca 2013

37. rajd górski zorganizowany przez Jerzego Matyjasza. W wyprawie uczestniczyli: Wanda i Jerzy Borowiakowie, Krystyna Chamielec, Piotr Dahlke, Marek Gwiaździński, Ludmiła Kasper, Mieczysław Kraziński, Zbigniew Leń, Anna i Jerzy Matyjaszowie, Małgorzata i Andrzej Mrowcowie i Michał Witkowski.

Sobotnim porankiem spotkali się na stacji Szklarska Poręba Górna i pojechali pociągiem do Jakuszyc. Stamtąd maszerowali szutrowymi drogami i przecinkami leśnymi, które zimową porą stanowią trasy Biegu Piastów. Podziwiali rozległe panoramy Gór Izerskich i kwitnące łąki. Na własnych stopach asnykowcy odczuli zalegającą wilgoć, która przez tysiąclecia powodowała przeistaczanie zielonych roślin w grube pokłady torfu. W najwyższym punkcie trasy, na Cichej Równi, przekroczyli wysokość jednego tysiąca metrów o jeden metr – ciekawe, jak to zmierzyli. Na dłuższy postój zatrzymali się w stacji turystycznej Orle. Dalej szlak doprowadził ich do czeskiej stacyjki Harrachov-Mytiny, gdzie z bólem zauważyli, że tutejsza restauracja jest zamknięta, a właściciel dworcowego baru był w stanie nieważkości. Do Szklarskiej powrócili pociągiem.

W niedzielę rano asnykowcy spotkali się przed kościołem Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. Następnie obok skałek Sowińca, wśród lasów i łąk zeszli do mostków na Czeskiej Strudze. Po niedługim czasie dotarli do Chybotka, skałki z ruchomym kamieniem, którym jednak z trudem mogli zakołysać. Kolejne zejście doprowadziło ich do zabytkowego kościoła Matki Bożej Różańcowej, na murach którego są przytwierdzone zabytkowe tablice nagrobne. Zmęczyli się podejściem do Zbójnickich Skał. Następnie zboczyli ze szlaku do XVIII-wiecznych sztolni kopalni pirytu, które pobieżnie spenetrowali. Zakręt Śmierci nie zrobił specjalnego wrażenia na zmęczonych wędrowcach. Wspinając się na Wysoki Kamień, resztkami sił dotarli do schroniska. Panorama roztaczająca się ze skalnego tarasu, jedna z najpiękniejszych w Sudetach, wynagrodziła trudy wędrówki. Ostatnim zadaniem było zejście kamienistą drogą do Szklarskiej Poręby.

 

ALBUM - kliknij tutaj Fot.: Zbigniew Leń

   

29 czerwca 2013

VIII Piknik Rodzinny na strzelnicy Kaliskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Wolicy. Asnykowców z rodzinami i przyjaciółmi, myśliwskim sygnałem Ku mnie powitał gospodarz obiektu - Mieczysław Maciuszczak. Oficjalnej inauguracji dopełnił prezes Adam Borowiak. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursach, w strzelaniu z dubeltówki do rzutków oraz w strzelaniu z pistoletu do tarczy. W pierwszym z konkursów, strzelania do rzutków, który poprowadził sędzia główny Bogdan Ptak, a fachowo nadzorował Mieczysław Maciuszczak, zwyciężył już po raz czwarty Paweł Kempiński. Drugie miejsce wywalczył Janusz Wysogląd, a trzecie Paweł Borowski. Spośród pań najlepszą okazała się Małgorzata Lis. Emocjonujący był także konkurs strzelania z pistoletu przeprowadzony przez Mieczysława Wiśniewskiego i Macieja Brdysa, instruktorów strzelectwa sportowego i bojowego. Zwyciężył Józef Jaworowicz, który pokonał Jacka Czechowskiego i trzecią na podium, najlepszą zawodniczkę Grażynę Goździewicz.

Najlepsi zawodnicy obu konkursów otrzymali pamiątkowe statuetki, puchary i nagrody z rąk prezesa Stowarzyszenia Asnykowców Adama Borowiaka, członka zarządu Mirosława Zaleskiego i sędziego głównego, Bogdana Ptaka. Rywalizację profesjonalnie i ze swadą komentował Zbigniew Kościelak. Nagrody ufundowali Eliza Smolińska i Adam Borowiak. Nagłośnienie wraz z oprawą muzyczno-wokalną zapewnił Janusz Wodiczko. Piknik kontynuowano do późnych godzin wieczornych przy ognisku i bogato zastawionych domowym jadłem i napitkami, stołach.

 

ALBUM - kliknij tutaj Fot.: Krzysztof Abram, Andrzej Zmyślony

 

13 lipca 2013

Uroczystość powitania nowego proboszcza katedry św. Mikołaja, ks. prałata Adama Modlińskiego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup kaliski, ks. dr Edward Janiak. Stowarzyszenie Asnykowców reprezentowali prezes Adam Borowiak i Jan Krystyn Mak. Dotychczasowy proboszcz ks. prałat Andrzej Gaweł, nasz kolega asnykowiec, maturzysta z 1956 roku, został przeniesiony na emeryturę.

13-14 lipca 2013

Spływ kajakowy rzeką Wartą. Wiosłowali: Krzysztof Biernacki, Krystyna Chamielec, Piotr Dahlke, Ludmiła Kasper, Mieczysław Kraziński, Anna i Jerzy Matyjaszowie, Małgorzata i Andrzej Mrowcowie, Dorota i Edward Wasilewscy, Michał Witkowski oraz Zofia i Leszek Wojewodzice. Bazą noclegową był ośrodek Kamion, pomiędzy Działoszynem a Wieluniem.

W sobotę, od rana lało. Mimo deszczu, kierownik Jerzy Matyjasz, po dwóch godzinach oczekiwania zarządził wyjazd na start. Cała ekipa została przewieziona do Bobrownik i pozostawiona na deszczu na brzegu Warty. Po kolejnej godzinie, w chwili kiedy deszcz zamienił się w mżawkę zwodowano kajaki i wyruszono. Mżawka wkrótce zmieniła się w ulewę, następnie ulewa przeszła w deszcz, mżawkę, nawet przez chwilę przestało padać, by po kilku minutach zacząć na nowo. Opady były raz słabsze, raz silniejsze. Nikogo to już nie martwiło, a humory dopisywały. Tego dnia pokonano ponad 20 km i zacumowano w miejscowości Kamion.

Podczas kolacji kajakarze uznali, że ten spływ zapamiętają lepiej, niż poprzednie. Okazało się, że nie jest to ostatnia atrakcja tego dnia. Podczas plenerowego, zasłużonego bankietu ponownie zaczęło padać. Przyjęto to wzruszeniem ramion.

W niedzielny ranek wszyscy ochoczo ponownie ruszyli ku Warcie. Tego dnia nie padało, a nawet przebłyskiwało słońce. Zapowiadane przez pracowników wypożyczalni kajaków przeszkody wodne okazały się łatwe do pokonania. Na mecie w Osjakowie wielu asnykowcom chciało się spływać dalej.

Dwudniową przygodę podsumowano przy obiedzie w ośrodku Kamion. 

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Jerzy Matyjasz, Edward Wasilewski

 

1-4 sierpnia 2013

Silna grupa AGAT-owców (tym razem, to Awangardowa Grupa Alternatywnej Turystyki) wzięła udział spływie kajakowym po wyjątkowo bystrej po niedawnych opadach rzece Bóbr w Sudetach Zachodnich. Skład grupy to trzydziestu siedmioro oddanych kajakarzy pod dowództwem nieustraszonego Krzysztofa Biernackiego, który żadnych wirów się nie boi.

Kwatera główna grupy w Łupkach, w schronisku młodzieżowym odpowiadała nazwie – Alternatywna. Miejscowości Łupki, Wleń, Nielestno, Lwówek Śląski i przedzierająca się rzeka, należą do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

W pierwszym dniu ognisko i powitania poszczególnych słynnych kajakarzy zakończyły się po pierwszych pianiach koguta, a może miauczenia kotów.

Drugi dzień to spływ właściwy. Dojazd samochodami do Lwówka Śląskiego i dalej pociągiem lokalnych linii PKP – schludnych i punktualnych, aż dziw bierze – do Nielestna. Z tej miejscowości spłynęli wartkim Bobrem 23 km do Lwówka Śląskiego.

Podtopienia oczywiście były. Dzięki wyjątkowo sprawnej koleżeńskiej akcji ratowniczej obyło się bez strat w ludziach i sprzęcie.

Wieczór przy ognisku i połowie pieczonej świnki, ponoć prosiaka o wadze ca 40 kg, nie do przejedzenia.

Konsumowanie niby prosiaka, dzielna grupa zakończyła na niedzielnym śniadaniu.

W sobotni poranek rozpoczęli spływ kajakowy z zalewu Rakowice i dalej Bobrem w kierunku Bolesławca.

Podtopieniom nie była końca. Dotyczyło to pięciu osad. Niestety jeden kajak został stracony. Ślad po nim widniał jedynie w rachunkach do zapłaty. W tej sytuacji spływ został skrócony do 17 km.

Niedziela była dniem zwiedzania lokalnych zabytków. Odwiedzili najstarszy murowany zamek Piastów Śląskich we Wleniu. Z tarasu widokowego na wieży podziwiali szeroko rozpostartą dolinę Bobru, a nawet górę Śnieżkę.

Po trudach zwiedzania, w odbudowywanym pałacu Lenno odpoczywali przy kawie i ciasteczkach. Przy okazji przyglądali się pracy nowoczesnych, ekologicznych „kosiarek do trawy” – poczciwych owiec i kóz. W Jaworze zwiedzili także niezwykły kościół – Świątynię Pokoju.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Jerzy Matyjasz

 

9 sierpnia 2013

Odeszła na zawsze dr n.med. Magdalena Kordylewska, maturzystka z 1979 roku, ostatnio zastępca ordynatora Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej w poznańskim Wielkopolskim Centrum Onkologii. W uroczystościach pogrzebowych w kościele pw. św. Gotarda w Kaliszu, zarząd Stowarzyszenia Asnykowców reprezentowała Zofia Borowiak.

30 sierpnia 2013

Prezes Adam Borowiak uczestniczył w posiedzeniu Rady Pedagogicznej Liceum im. Adama Asnyka, inaugurującej nowy rok szkolny 2013/2014. Złożył życzenia sukcesów w pracy dydaktycznej, a także w kształtowaniu duchowej formacji przyszłych absolwentów najstarszej kaliskiej szkoły. Ponadto zaprosił dostojne grono do udziału i współgospodarzeniu w XVII Zjeździe Asnykowców.

30 sierpnia 2013

W kościele pw. Opatrzności Bożej i na cmentarzu miejskim przy Rogatce pożegnaliśmy śp. Jerzego Matuszczaka, maturzystę z 1951 roku, emerytowanego lekarza medycyny, byłego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza. Na tej smutnej uroczystości Stowarzyszenie Asnykowców reprezentował prezes Adam Borowiak.

11 września 2013

W Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu inauguracja autorskiej wystawy filatelistycznej, zorganizowanej staraniem Jerzego Bielawskiego, absolwenta z 1960 roku, Historia literatury znaczkami pisana - w 175. rocznicę urodzin Adama Asnyka, towarzyszącej XVII Zjazdowi Asnykowców.

13 września 2013

Pierwszy dzień XVII Zjazdu Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka. Szkoła przystrojona biało-czerwonymi flagami oczekuje na swoich absolwentów. Podobnie jak na poprzednich zjazdach, koleżeństwo dopełnia formalności w ostatniej chwili. Sekretariat dzielnie daje sobie radę. Młodzież asnykowska sprzedaje pamiątkowe koszulki. Poczta Polska zachęca do nabywania okolicznościowych kart ze stemplem upamiętniającym 175. urodziny Adama Asnyka. Stoiska Stowarzyszenia Asnykowców, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego oferują swoje wydawnictwa. W auli wystawa twórczości Marka Rozpary, maturzysty z 1965 roku. Na korytarzu wspomnieniowa ekspozycja uczniowskich sukcesów sportowych i przypomnienie postaci Kazimierza Paszyna, nauczyciela i wybitnego trenera. Firma „Lazur” zaprasza na kawę, herbatę i ciasteczka.

O godzinie 16.30 w hali OSRiR przy ulicy Łódzkiej rozpoczyna się mecz koszykówki absolwenckich drużyn o puchar im. prof. Kazimierza Paszyna pomiędzy „Asnykowcami” i „Jagiellonami”. Na trybunach niemal komplet publiczności nieustannie zagrzewającej zawodników do walki. Przy mikrofonie komentator Zbigniew Kościelak. „Asnykowcy” zwyciężają wynikiem 67:62, godnie nawiązując do sportowych sukcesów swoich poprzedników. Prowadzoną przez Wiesława Łukasiewicza reprezentację oldbojów Asnyka stanowili: Paweł Tyma, Tomasz Czarniecki, Grzegorz Gmyrek, Dariusz Kamzalewski, Maciej Idczak, Mateusz Widmański, Dominik Ptak, Piotr Latosiński, Norbert Jurek, Piotr Fibich i Tomasz Nowak. Mniej liczną drużynę Jagiellonów prowadził Grzegorz Kulawinek, a zagrała ona w składzie: Szymon Sobczak, Bartosz Kuczyński, Dawid Wilkaniec, Miłosz Pijański, Łukasz Wilczyński i Mateusz Grzybek. Zdobyty po raz 17. puchar im. Kazimierza Paszyna zwycięskiej drużynie wręczyli wiceprezesi Stowarzyszenia Asnykowców, Janusz Wysogląd i Marek Sierakowski oraz członek zarządu - Jacek Czechowski. Wszyscy uczestnicy sportowego pojedynku otrzymali w upominku zjazdowe wydawnictwa. Sędziował arbiter Radosław Nowaczyk. Zjazdowy mecz miał także piękną artystyczną oprawę w wykonaniu zespołu tanecznego Jagiellonki Dance, kierowanego przez Violę Wacowską, absolwentkę Asnyka.

Z koszykarskiego parkietu pośpiesznie do Galerii im. Jana Tarasina na wernisaż Tomasza Wolffa, maturzysty z 1993 roku, który przedstawił swoje malarstwo. W galerii publiczność w liczbie nieoglądanej zapewne od poprzedniego zjazdu. Za oknami deszczowo i jesiennie. Chroniąc się pod parasolami przechodzimy do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej na inaugurację kolejnej wystawy, tym razem Cypriana Kościelniaka prezentującego swój blisko czterdziestoletni dorobek artystyczny.

Późnym wieczorem po przeżyciach sportowo-duchowych zjazdowicze spotykają się w kaliskich klubach i restauracjach na koleżeńskich posiadach.

14 września 2013

Drugi dzień XVII Zjazdu Asnykowców. Sekretariat już od 8.00 godziny gotowy do pracy. Dojeżdżają kolejni goście z kraju i z zagranicy. Ustaje deszcz. Punktualnie o dziewiątej trzydzieści rozpoczyna się uroczysta inauguracja Zjazdu. Na ulicy Grodzkiej orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Iwanowic pod dyrekcją Marka Kubery przygrywa wiązanką patriotycznych melodii. Powitanie przez dyrektor Liceum, Elżbietę Karpisiewicz. Zjazd otwiera prezes Stowarzyszenia Asnykowców, Adam Borowiak, a dźwiękiem szkolnego dzwonu, nowinę tę „miastu i światu” ogłaszają koledzy seniorzy, Kazimierz Rogacki, absolwent z 1949 roku i Tadeusz Marczyński, maturzysta z 1951 roku. Rozlegają się dźwięki hymnu państwowego.

 Prezydent miasta Kalisza, Janusz Pęcherz na ręce Prezesa przekazuje symboliczny klucz do bram miasta. Na zakończenie młodzież klas pierwszych w obecności swoich starszych kolegów składa ślubowanie. A później wszyscy uczestnicy Zjazdu przemaszerowali ulicami miasta swojej młodości. Po drodze składali kwiaty pod pomnikiem patrona i w miejscach pamięci narodowej.

W kaliskim teatrze odbyło się tradycyjne „Spotkanie pokoleń”, które prowadził Robert Kuciński, absolwent z 1986 roku. Chwilą milczenia przywołano cienie tych, którzy odeszli na zawsze.

Owacyjnie przyjęto pozdrowienie dla absolwentów najstarszej kaliskiej szkoły wraz z podarowanym miedziorytem przedstawiającym pałac belwederski od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Delegacje zaprzyjaźnionych szkół i stowarzyszeń składały gratulacje i powinszowania. Przemówił prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz, który ponadto udekorował medalem „Honorowy Przyjaciel Kalisza” Stanisława Krzysika, maturzystę z 1935 roku, niestety nie mógł przyjechać z Wrocławia, oraz ks. Jana Sikorskiego, absolwenta z 1952 roku i Jacka Szyke, maturzystę z 1956 roku - obaj z Warszawy. Odczytane zostały życzenia i pozdrowienia nadesłane z kraju i z zagranicy: od Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka, biskupa kaliskiego seniora - ks. prof. Stanisława Napierały, seniora Stowarzyszenia Asnykowców, maturzysty z 1935 roku - Stanisława Krzysika z Wrocławia, absolwenta z 1938 roku - ks. prof. Stanisława Olejnika z Włocławka, prezesa Klubu Kaliszan w Warszawie - Bogdana Bladowskiego, Zdzisława Samulaka z Florydy (USA), Barbary i Zenona Prętczyńskich z Toronto (Kanada), Wiesława Bisia ze Szwecji, Roberta Czarnieckiego z Kalifornii (USA), Joanny Olczak z Nowej Zelandii, prof. Andrzeja Nowaka z Katowic, prof. Mieczysława Mąkoszy z Warszawy, Ignacego Wagi z Krzeszowic, Jerzego Ścieśka z Wrocławia, Andrzeja Lemańskiego - absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie oraz Mariusza Mieszczańskiego z Kalisza.

Na zakończenie „Spotkania pokoleń" wystąpił w radosnym programie Teatr Pieśni i Tańca „Patrimonium” z kaliskiego Młodzieżowego Domu Kultury.

W szkole eleganckie śniadanie przygotowane przez firmę „Lazur”. Około godziny szesnastej gwar ucichł i szkoła opustoszała.

Sobotnim zmierzchem asnykowcy-zjazdowicze wyznaczyli sobie spotkanie na muzyczno-tanecznym wieczorze koleżeńskim w restauracji „Aljo”, gdzie bawili się do świtania przy akompaniamencie zespołu „Box Band”.

Kliknij aby powiększyć

15 września 2013

Trzeci dzień XVII Zjazdu Asnykowców rozpoczął się o godzinie 10.00 uroczystą mszą św. w katedrze św. Mikołaja, w intencji profesorów i wychowanków, koncelebrowaną przez ks. bp. Edwarda Janiaka, ordynariusza kaliskiego, któremu asystowali między innymi księża asnykowcy: Andrzej Gaweł, Arkadiusz Nowacki, Jan Sikorski, Marcin Papuziński, Sylwester Jasiak i Andrzej Latoń. Oprawę muzyczną zapewnił anielski chór katedralny „Cantate Deo” pod dyrekcją Katarzyny Kubery. Wśród darów ołtarza niesiono tegoroczną edycję „Asnykowca” oraz książkę „Absolwent” – wspomnienia Krzysztofa Bogusława Troca. Podziękowanie za sprawowaną w naszej intencji mszę św. wraz z życzeniami dla koleżanek i kolegów przekazał prezes, Adam Borowiak.

Ostatnim akcentem tegorocznego Zjazdu był finałowy koncert orkiestry „Free Brass Band” pod dyrekcją Marka Kubery, który się odbył w gościnnych progach kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki. Wystąpili soliści: Irena Hofman, Katarzyna Majewska-Krzyżaniak, Monika Łuszkiewicz, Katarzyna Zawada, Janusz Giernalczyk, Daniel Guzdek, Ryszard Nałęcz i Marek Sierakowski. W roli konferansjerów koncert poprowadzili Milana Czechowska i Mirosław Zaleski.

Tradycją asnykowskich zjazdów jest to, że pozostawiają po sobie trwały ślad wzbogacający dorobek poprzedników. Tym razem była to 19. edycja „Asnykowca” redagowanego przez Adama Borowiaka wespół z Krzysztofem Abramem oraz książka Krzysztofa Bogusława Troca „Absolwent”, które to otrzymali wszyscy zjazdowicze, a także pamiątkowe szkolne tarcze oraz okolicznościowe karty pocztowe.

XVII Zjazd Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, który odbywał się w 175. rocznicę urodzin patrona i w 90. rocznicę przekazania szkoły państwu polskiemu oraz nadania jej imienia swojego ucznia, wybitnego poety i patrioty, przeszedł do historii.

 

ALBUM - kliknij tutaj Fot.: Krzysztof Abram, Mieczysław Zaremba

 

20 września 2013

W galerii Ośrodka Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" finisaż wystawy twórczości Krzysztofa Oleksiaka z Torunia, absolwenta z 1965 roku, czyli definitywne zakończenie XVII Zjazdu Asnykowców. Spośród członków zarządu naszego Stowarzyszenia obecni byli: Zofia i Adam Borowiakowie oraz Janusz Wysogląd i Krzysztof Abram.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Mieczysław Zaremba

 

27 września 2013

W piątkowy wieczór sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zgromadziła uczestników benefisu wybitnego muzyka i pedagoga Henryka Siudy, który święcił trzy jubileusze: 70-lecie urodzin, 55-lecie działalności artystycznej i 45-lecie pracy pedagogicznej. W minionym ćwierćwieczu Henryk Siuda życzliwie służył swoimi talentami jako aranżer, multiinstrumentalista i kierownik muzyczny naszym stowarzyszeniowym przedsięwzięciom artystycznym.

W uroczystym koncercie Stowarzyszenie Asnykowców reprezentowali Zofia i Adam Borowiakowie, którzy przekazali dostojnemu benefisantowi stosowny adres wraz z wydawniczymi upominkami.

10 października 2013

W naszym Liceum im. Adama Asnyka gościliśmy prof. dr. hab. Mieczysława Mąkoszę, maturzystę z 1951 roku, emerytowanego profesora Politechniki Warszawskiej oraz byłego dyrektora Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk, obecnego przewodniczącego Rady Naukowej tegoż Instytutu, laureata najbardziej prestiżowej krajowej nagrody, przyznawanej przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, za opracowanie i wprowadzenie do kanonu chemii organicznej reakcji zastępczego podstawienia nukleofilowego. Dorobek profesora obejmuje blisko 270 oryginalnych prac naukowych oraz 70 patentów w dziedzinie chemii organicznej.

W auli zgromadzili się byli i obecni nauczyciele chemii oraz uczniowie. Obecny był prezydent miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz, chemik, niegdyś pracownik Polskiej Akademii Nauk. Profesor Mąkosza dzielił się swoimi wspomnieniami z czasów, gdy był uczniem szkoły przy ul. Grodzkiej, ze studiów w Rostowie nad Donem i w ówczesnym Leningradzie, a także ze współpracy z uniwersytetami amerykańskimi i europejskimi. Wypowiadał się na temat kondycji polskiej nauki i kształcenia młodych uczonych. Odpowiadał na liczne pytania młodzieży urzeczonej bogatą i radosną osobowością Pana Profesora. Przebieg spotkania najtrafniej podsumował jeden z uczniów. Poproszony o komentarz, stwierdził że po raz pierwszy w życiu uczestniczył w takiej intelektualnej uczcie.

Ze Stowarzyszenia Asnykowców w spotkaniu uczestniczyli: Elżbieta Belińska, Jan Krystyn Mak, Krzysztof Abram i prezes Adam Borowiak. Miłym akcentem była obecność Zygmunta Kubisiaka, znanego kaliskiego lekarza, kolegi klasowego profesora Mąkoszy.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Marcin Galant

 

19-20 października 2013

Kolejny spływ zorganizowany przez Jerzego Matyjasza. W kajakach zasiedli: Piotr Dahlke, Ludmiła Kasper, Mieczysław Kraziński, Jerzy Matyjasz, Małgorzata i Andrzej Mrowcowie, Zofia i Lesław Wojewodzicowie oraz Michał Witkowski.

Pierwszego dnia spływali Prosną z Chocza do ujścia rzeki do Warty i dalej Wartą od Nowej Wsi Podgórnej. Elektroniczne urządzenia pokazały, że w tym dniu trasa liczyła 34 km 330 m. Średnia prędkość wynosiła 6,4 km/h, a maksymalna 11,8 km/h. Kajakarze spędzili na wodzie 5 godzin 21 minut i 23 sekundy. Trudy dnia zrekompensowali kolacją podaną przez miłych gospodarzy stanicy agroturystycznej „Pod Kogutkiem” w Dłusku. Zupa grzybowa i żeberka z dzika były ponoć wyśmienite.

Drugiego dnia spływali Wartą z Lądu do Dłuska. Po drodze asnykowska ekipa zacumowała w Ciążeniu i po sforsowaniu przybrzeżnych mokradeł porośniętych trzcinami zwiedziła dawny pałac arcybiskupów poznańskich, obecnie Dom Pracy Twórczej biblioteki poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tego dnia trasa była krótsza i liczyła 18 km 540 m, a wodniacy płynęli 3 godziny 29 minut i 2 sekundy. Rozleniwiające słońce spowodowało, że średnia prędkość wyniosła tylko 5,3 km/h, chociaż, na hasło „obiad ucieka”, gwałtownie wzrosła do 12,7 km/h. Gospodyni obiad utrzymała, a mięso z jelenia było wyborne.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Lesław Wojewodzic

 

16-17 listopada 2013

Asnykowcy spotkali się w Szczyrku, w Beskidzie Śląskim, na 38. rajdzie górskim zorganizowanym przez Jerzego Matyjasza.

Na sobotnie i niedzielne wycieczki wyszli: Jacek Czechowski, Tomasz Gorzelany, Mieczysław Kraziński, Jerzy Matyjasz, Dorota i Edward Wasilewscy. W sobotę wędrowcy wspięli się na wierzchołki Szyndzielni i Klimczoka, a w niedzielę zdobyli Skrzyczne. Odwiedzili także schronisko Chata Wuja Toma.

Pogoda sprzyjała turystom. Było chłodno, ale podejścia skutecznie rozgrzewały piechurów. Kolorowe, jesienne krajobrazy wynagradzały trudy marszu. W niedzielę, nie tylko kaliscy wycieczkowicze, podziwiali odległe Tatry.

 

ALBUM - kliknij tutaj  Fot.: Jerzy Matyjasz, Edward Wasilewski

 

 

 

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak