Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2007

 

1 stycznia 2007

Powitania Nowego Roku ciąg dalszy. Wczesnym popołudniem przy ognisku przygotowanym przez Janusza Wysogląda na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Kurkowego i przy akordeonowej muzyce w wykonaniu Marka Gwiaździńskiego, kolejne życzenia, całusy i poczęstunki ze świątecznych koszy.

6 stycznia 2007

Głównym wydarzeniem spotkania "opłatkowego" była premiera 16. numeru naszego stowarzyszeniowego rocznika "Asnykowiec". Twórca i redaktor Adam Borowiak z satysfakcją przedstawił studwudziestostronicowe wydawnictwo o wysokim merytorycznym jak i edytorskim poziomie, niosące bogate asnykowskie a także historyczno-dokumentalne treści, upowszechniające dorobek wielu pokoleń kaliszan. Pierwsze egzemplarze trafiły do rąk autorów i sponsorów.

W dalszej części wieczoru, obejmując duchowo rozsianych po kraju i świecie asnykowców, łamiąc się opłatkiem, składano sobie wzajemnie życzenia. Prezes odczytał serdeczne słowa, które na rozpoczynający się Nowy Rok nadesłali: biskup kaliski ks. Stanisław Napierała, prezydent Kalisza Janusz Pęcherz i przewodnicząca Rady Miejskiej Adela Przybył, jeden z naszych seniorów, maturzysta z 1937 roku Tadeusz Albin z Gostynina, koledzy z Canberry w Australii na czele z Janem Kwaczyńskim, Zdzisław Samulak z Nowego Jorku, Dorota Jakubowska-Arszyńska z Saragossy, Zbigniew Jurkiewicz z Toronto, Robert Czarniecki z Kalifornii, Krzysztof Oleksiak i Jacek Krełowski z Torunia, Waldemar Kuczyński z Warszawy, Tomasz Adamaszek ze Szczecina, Krzysztof Kornacki z Kozłówki, Bogdan Przybylski z Gdańska, Leszek Tomalak z Łodzi, Monika Goldwasser z Krakowa, Zenon Prętczyński z Wrocławia, Józef Rogacki, absolwent "Samochodówki" aktualnie w Bydgoszczy, a także Zenon Balanicki prezes Stowarzyszenia "Kołłątajowców" z Krotoszyna, Anna Niesobska dyrektor Wieruszowskiego Domu Kultury, Józef Ignaszak dyrektor Poczty Polskiej w Kaliszu oraz Dorota i Romuald Bartosikowie, kawiarnia "Muzealna" w Gołuchowie.

Życzenia od Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum im. Anny Jagiellonki i Liceum im. Mikołaja Kopernika przekazały osobiście Marzena Pawłow i Ewa Piękna.

Grali i śpiewali Zbigniew Pichur i Marek Gwiaździński, kolędniczo wspierani przez Bożenę Zalewską. Niespodzianki przygotowali Krzysztof Biernacki i Mirosław Zaleski. Obecny był dyrektor naszego Liceum, Andrzej Urbaniak i wielu innych znamienitych gości.

Najliczniej reprezentowany był rocznik maturzystów z 1974 roku. W sumie przybyło stopięcioosobowe towarzystwo.

16 stycznia 2007

Na zaproszenie prezes Ryszardy Hanc uczestniczyliśmy w noworocznym spotkaniu absolwentów szkoły dwojga imion - Gimnazjum im. Anny Jagiellonki i Liceum im. Mikołaja Kopernika. Przyjacielskie pozdrowienia od asnykowskiej rodziny przekazali nasi delegaci Zofia Mieszczańska-Stefaniak i Adam Borowiak.

22 stycznia 2007

W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie opłatkowe diecezjalnego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Prezes Adam Borowiak, wiceprezes Janusz Wysogląd i Zofia Mieszczańska-Stefaniak, sekretarz, zostali serdecznie powitani przez biskupa kaliskiego ks. Stanisława Napierałę, opiekuna duszpasterstwa, ks. bp. Teofila Wilskiego i moderatora ks. Jacka Paczkowskiego. Wysłuchaliśmy okolicznościowych wystąpień naszych pasterzy oraz pośpiewaliśmy kolędy z Aleksandrą Kiełb-Szawułą i jej zespołem. Na zakończenie zasiedliśmy do stołu na twórczą pogawędkę przy kawie i ciasteczkach.

3 lutego 2007 r.

W gościnnych salach Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się XXIV Bal Asnykowców, który przyciągnął stutrzydziestoosobowe towarzystwo żądne karnawałowych uciech. Bawiono się solidnie przy muzyce zespołu Edwarda Crosio, a energetyczne wydatki uzupełniano wspaniałym polskim jadłem serwowanym przez kawiarnię "Muzealną" Doroty i Romualda Bartosików. Miłym artystycznym akcentem był występ kaliskich aktorów, Bożeny Remelskiej, Jacka Jackowicza i Lecha Wierzbowskiego z akompaniującym Fryderykiem Stankiewiczem, którzy przypomnieli zawsze młode szlagiery. Bal znakomicie przygotował kol. Janusz Wysogląd, zapowiadając jednocześnie że chętnie już przekaże organizacyjne obowiązki młodszemu następcy.

5 lutego 2007 r.

Na zaproszenie Waldemara Pola, prezesa Koła Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kaliszu odbyło się spotkanie z miłośnikami naszej małej ojczyzny. Prezes Adam Borowiak omówił dzieje Liceum im. Adama Asnyka i tradycje ruchu absolwenckiego najstarszej kaliskiej szkoły. Przedstawił dotychczasową działalność Stowarzyszenia Asnykowców, akcentując przedsięwzięcia kulturalne i turystyczno-krajoznawcze.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły nasze wydawnictwa, przede wszystkim rocznik "Asnykowiec". Waldemar Pol przygotował zestawienie 47. tekstów opublikowanych na łamach biuletynu, których lektura wzbogaci wiedzę przewodników o ludziach i dziejach naszego miasta.

Uroczystość podsumowania osiągnięć sportowych minionego roku.

20 lutego 2007 r.

Prezes Adam Borowiak odebrał z rąk prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza list gratulacyjny za upowszechnianie kultury fizycznej, które nasze stowarzyszenie od lat realizuje. Organizujemy zawody narciarskie, wspólne pływanie, wycieczki rowerowe, wyprawy w góry, mecze koszykówki, turystyczne rajdy samochodowe.

10 marca 2007 r.

Kaprysy schyłkowej zimy nie przeszkodziły w rozegraniu XI Mistrzostw Kalisza i Asnykowców w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardingu. Wiosenna aura na nizinach spowodowała, że na starcie w Karpaczu stanęło mniej zawodników niż w latach poprzednich, powodując dla organizatorów określone problemy. Wszyscy, którzy zdecydowali się przyjechać na pewno nie żałowali.

Rywalizowano w slalomie gigancie rozstawionym na trasie zjazdowej "Euro". Wśród dzieci triumfowała Maria Wypych przed Tadeuszem Witkowskim i Wojciechem Wiertelakiem. W gronie pań zwyciężyła Justyna Borowiak, drugie miejsce zajęła Viola Wacowska a trzecie Alicja Jakubek. Wśród mężczyzn w kategorii 21-35 lat Adam Jakubek wyprzedził Michała Asperskiego, Karola Witkowskiego i Mateusza Natkowskiego. Kategoria panów 36-50 to zwycięstwo Tomasza Wypycha przed Aleksandrem Okońskim i Marcinem Wacowskim. Dariusz Natkowski został zwycięzcą w kategorii 51-60 wyprzedzając Bogdana Ptaka, Jerzego Borowiaka i Witolda Bielewicza. Wreszcie wśród seniorów najlepszym okazał się Michał Srzednicki, przed Andrzejem Jakubkiem i Jerzym Kowalskim.

Zawody snowboardowe zakończyły się sukcesem Aleksandra Okońskiego, który wyprzedził Anetę Okońską, Dominika Ptaka i Zbigniewa Majcherka.

W klasyfikacji generalnej kolejność była następująca: Tomasz Wypych, Adam Jakubek i Aleksander Okoński. Specjalnym pucharem uhonorowano najstarszego zawodnika, Jerzego Kowalskiego, który co roku stawia się na mistrzostwach.

Po podsumowaniu zawodów o część towarzyską zadbał Tomasz Wiertelak przygotowując wieczór z "karaoke".

Trudów organizacyjnych narciarskich zmagań podobnie jak w latach poprzednich podjął się Jerzy Borowiak, wspomagany przez Bogdana Ptaka, Violę Wacowską i Aleksandra Okońskiego. Sprawiedliwym sędzią głównym była Elwira Ptak, a obsługą komputerową sekretariatu zapewnił Jerzy Gwiaździński.

31 marca 2007 r.

W restauracji "Adria" przy ulicy Piekarskiej obradowało doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Stawiło się siedemdziesięcioosobowe towarzystwo reprezentujące kilka pokoleń absolwentów szkoły z ulicy Grodzkiej, w tym także  koledzy z Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Leszna i Kutna. Obecny był Andrzej Urbaniak, dyrektor naszego Liceum.

Prezes Adam Borowiak wspomniał tych, którzy w ostatnim czasie odeszli na zawsze. Odczytał nadesłane życzenia, od Bogdana Bladowskiego, Wojciecha Kiblera i Jacka Szyke z Warszawy, Stanisława Iwankiewicza i Adama Grzymskiego z Wrocławia oraz Zdzisława Samulaka z Florydy.

Prezes ogłosił, że za śmiałe inicjatywy komunikacyjne, krajoznawcze i towarzyskie, laureatem nagrody "Złotego Pióra" ustanowił kol. Krzysztofa Biernackiego. Zenon Prętczyński z "Nadodrzańskiej strażnicy Asnykowskiej” we Wrocławiu przekazał piękną fotografię naszego przyjaciela i czytelnika ks. Henryka kardynała Gulbinowicza z "Asnykowcem" w dłoni. Walne zebranie, a także komisja rewizyjna na celująco oceniła działanie zarządu, a sąd koleżeński uroczyście obwieścił swoją zasłużoną bezczynność.

Po części oficjalnej, której przewodniczył Marek Sierakowski, tradycyjna koleżeńska posiada.

zobacz fotoreportaż

20-22 kwietnia 2007 r.

Kolejna wyprawa w Karkonosze zorganizowana przez niestrudzonego Jerzego Matyjasza. Asnykowska ekipa wędrowała z Białego Jaru w górę potoku Pląsawy ku Wielkiej Polanie, by stamtąd podejść do skały zwanej Słonecznik, najwyższego punktu na trasie wycieczki.

Dzielni zdobywcy znaleźli się na wysokości 1423 metry n.p.m., pokonując ponad 700 m różnicy wysokości. Następnie brodząc w śniegu strawersowali zbocze Smogorni nad Wielkim i Małym Stawem.

Następnego dnia, ze względu na zagrożenie lawinowe w Kotle Łomniczki, nie powiódł się atak na Śnieżkę. Niedzielnym wieczorem Krystyna Chamielec, Piotr Dahlke, Mieczysław Kraziński, Sylwia Kasperuk, Anna i Jerzy Matyjaszowie, Krzysztof Płociński, Emilia Raryta oraz Michał Witkowski pożegnali Karpacz i szczęśliwie wrócili do Kalisza.

27 kwietnia 2007 r.

Uroczystość zakończenia nauki w Liceum im. Adama Asnyka. Do egzaminu maturalnego przystąpi 174. uczniów, na czele z tegorocznym prymusem, laureatem kilku olimpiad przedmiotowych Michałem Kowarą, którego średnia ocena z trzech lat nauki wyniosła 5,86.

Prezes Adam Borowiak przekazał abiturientom list witający kolejny rocznik w asnykowskiej rodzinie.

6 maja 2007 r.

Jeden z najwybitniejszych aktorów ubiegłego stulecia Ryszard Cieślak, asnykowiec, maturzysta z 1954 roku, niewątpliwy protagonista zespołu Jerzego Grotowskiego, doczekał się w swoim rodzinnym mieście pamiątkowej tablicy. Jej autorem jest rzeźbiarz Wiesław Andrzej Oźmina. W uroczystości odsłonięcia tablicy umieszczonej w foyer kaliskiego teatru uczestniczył kol. Jerzy Borowiak, który położył kwiaty od asnykowskiej rodziny. Wspomnienie wielkiego artysty zainaugurowało 47. Kaliskie Spotkania Teatralne.

12-13 maja 2007

Asnykowcy, rowerowi turyści, wczesnym rankiem wyruszyli sprzed kaliskiego teatru udając się ku ziemi sieradzkiej. Brzegiem Prosny, poprzez Winiary, Rozdżały, Józefinę, Murowaniec dotarli do Liskowa, gdzie zarządzono przerwę obiadową.

Mimo pogarszającej się pogody, przelotnych deszczy, kontynuowali wędrówkę mijając Swobodę, Karolinę, Lipcze, Wilczków by zatrzymać się w Miłkowicach i podziwiać wzburzone wody zalewu Jeziorsko. Nocleg w ośrodku Vanpur w Księżych Młynach.

W niedzielę zmęczona nocną zabawą obsługa z trudem przygotowała uczestnikom spóźnione śniadanie, po którym wyruszyli w dalszą drogę. Wśród pól, łąk i lasów zmierzali przez Księżą Wólkę, Popowo, Pęczniew, Glinno do Kamionacza. Następnie wykorzystując system ścieżek wałów przeciwpowodziowych osiągnęli kładkę na Warcie w Sieradzu, by po przebyciu łącznie 115 kilometrów, zameldować się na dworcu PKP. Do Kalisza powrócili koleją.

Wyprawę zorganizował kolega Jerzy Matyjasz, któremu towarzyszyli, żona Anna, Krystyna Chamielec oraz Michał Witkowski z synem Tadeuszem.

26 maja 2007 r.

Wielka majówka rodzinna na strzelnicy myśliwskiej w podkaliskiej Wolicy. Kto chciał to strzelał. Regulamin przygotował i sprawiedliwie sędziował Bogdan Ptak, a nad bezpieczeństwem zawodników i publiczności czuwał gospodarz obiektu Mieczysław Maciuszczak. Nagrodę Stowarzyszenia Asnykowców w strzelaniu do rzutków wywalczył Paweł Kempiński, drugie miejsce zajął Hubert Mak, który w eliminacjach zaimponował nadzwyczajną skutecznością ośmiokrotnie trafiając na dziesięć możliwych. Trzecie miejsce zajęli wspólnie Tomasz Wysogląd i Bogdan Ptak.

W strzelaniu z pistoletu zwyciężył Jan Kolański, pokonując Sergiusza Jaśkiewicza i Tomasza Wysogląda, oraz najlepszą wśród pań, Ewę Dytkiewicz. Strzelanie pistoletowe przygotowali, Andrzej Skrzypski i Zbigniew Leń.

Po sportowych emocjach, przy ognisku raczono się domowym jadłem, poczym zabrzmiały śpiewy do muzyki Marka Gwiaździńskiego i Zbigniewa Pichura. Majówka - potańcówka około godziny dwudziestej drugiej dobiegła końca. Las odetchnął.

27 maja 2007 r.

Samochodami do Jarantowa, wioski oddalonej 20 km od Kalisza, przesiadka na rowery i w drogę. Przy pięknej słonecznej pogodzie i dość silnym wietrze, 33. kilometrowa wycieczka poprzez Stawiszyn - Piątek Wielki - Rychnów - Blizanów - Brudzew - Lipe i powrót do Jarantowa, gdzie na terenie hipodromu pana Andrzeja Jaworowicza nastąpiło zakończenie rajdu. W okazałym szałasie na specjalnym palenisku przyrządzono solidny posiłek, kiełbaski, polędwicę, tudzież inne przysmaki. Na koniec zwiedzono stadninę koni i podziwiano jelenie, daniele i sarny w zagrodzie dla dzikich zwierząt.

W wyprawie po ziemi kaliskiej uczestniczyli Barbara i Krzysztof Mrozińscy, Anna i Jerzy Matyjaszowie, Bożena Zalewska, Marta i Piotr Asperscy, Paweł Stasiak, Elżbieta i Włodzimierz Jeżykowie, Krzysztof Biernacki, Mariola Wichlińska oraz organizatorzy Elwira i Bogdan Ptakowie.

1 czerwca 2007 r.

Uroczystą kolacją w domu kultury na Majkowie podsumowano szósty sezon wspólnego pływania. Na spotkanie przybyło trzydzieścitroje koleżeństwa na czele z pomysłodawcą i kierownikiem sekcji Bogdanem Ptakiem. Atrakcją wieczoru był występ naszego przyjaciela, aktora Teatru Nowego w Poznaniu, Janusza Grendy w repertuarze kabaretowym. Wszyscy zawodnicy w nagrodę za wytrwałość otrzymali od kol. Laury Falender samochody osobowe (miniaturki).

Przy dobrej muzyce i suto zastawionych stołach bawiono się do późnych godzin czerwcowej nocy.

7-10 czerwca 2007 r.

Przez cztery dni asnykowcy - rowerzyści penetrowali powiaty, ostrowski i pleszewski. Wyruszyli z kaliskiego Dobrzeca przecierając szlak wiodący przez Boczków, Śliwniki, Psary, Wielowieś, Raduchów Strzyżew, Chynową by na pierwszy nocleg dotrzeć do ośrodka Mikstat-Las. Drugiego dnia skorzystali z plaży w Antoninie, poczym podążyli przez Ludwików, Czarnylas, Chojnik, Kuźnicę Kącką, Cieszyn do stacji turystycznej w Mojej Woli nieopodal Sośni.

Kolejnego dnia kontynuowali jazdę w kierunku Gołuchowa, gdzie nocowali w gospodarstwie agroturystycznym.

Finałowy etap wiódł przez Tursko, Biskupice, Łaszków, Rychnów, Żegocin, Pawłówek na metę w kaliskim "Domku Parkowego". W sumie przepedałowano 250 kilometrów, głównie polnymi drogami i leśnymi duktami, zgodnie uznając że niezwykle piękny był południowy fragment szlaku, obfitujący w lasy, pagórki i rozległe panoramy.

Dzielną ekipę stanowili, Krystyna Chamielec, Lubomira Lisewska, Mieczysław Kraziński, Tomasz Łączek, Michał z synem Tadeuszem, Witkowscy oraz Anna i Jerzy (kierownik) Matyjaszowie.

16-17 czerwca 2007 r.

W sobotnie popołudnie sprzed kaliskiego teatru, z rowerami na dachach i wewnątrz samochodów wyruszyli asnykowcy w kierunku Zagórowa. We wsi Stawisko, w pensjonacie agroturystycznym "Pod Lipami" państwa Małgorzaty i Andrzeja Fajkowskich spędzili wieczór na przygotowaniach do rajdu rowerowego na obszarze "Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego". W niedzielę, 30. osobowy peleton wyruszył na trasę. Jechali przez Myszałówek, Adamierz, Wrąbczynek do Białobrzegów.  Stamtąd wzdłuż Warty, wałami przeciwpowodziowymi dotarli do ujścia Prosny w okolicy Rudy Komorowskiej. Podziwiając rozlewiska z nenufarami, liczne gniazda bocianie, przecinając łąki i lasy, mijając wieś Grądy Górne, lekko zmęczeni po przejechaniu 53 kilometrów powrócili do Stawiska.

W gospodarstwie "Pod Lipami" na utrudzonych turystów czekał obiad ze słynnymi na całą Polskę "golonkami po bambersku".

Wyprawa została zorganizowana staraniem Barbary i Krzysztofa Mrozińskich oraz Teresy i Krzysztofa Biernackich, a towarzyszyli im Marta i Piotr Asperscy, Laura i Zbigniew Falender, Elżbieta i Włodzimierz Jeżykowie, Ewa i Józef Szyszkowie, Wiola i Marcin Wacowscy, Mariola i Janusz Roszakowie, Anna i Adam Walczakowie, Jacek Kubiak z małżonką, Magdalena Huk, Jadwiga Gałach, Bożena Zalewska, Józef Jaworowicz, Tomasz Gorzelany, Marek Sierakowski, Julian Walasz, Elwira i Bogdan Ptakowie oraz Ania z Poznania.

Po południu dotarł Marek Gwiaździński co prawda nie na rowerze, ale za to z gitarą by wspólnie pośpiewać szlagiery z tamtych lat.

1 lipca 2007 r.

W niedzielne popołudnie, w plenerowej kawiarence „Domek Parkowego odbyło się spotkanie z asnykowcem, członkiem naszego zarządu Zbigniewem Kościelakiem i jego najnowszą książką „Sport to fraszka”, prezentującą portreciki ludzi sportu z Kalisza i regionu, głównie laureatów plebiscytów obchodzącej swoje 50-lecie „Ziemi Kaliskiej". W promocji nowego wydawnictwa uczestniczył także syn autora Marcin, który dał oprawę graficzną tego sympatycznego tomiku w postaci dowcipnych rysunków. Literackie spotkanie z udziałem publiczności „z miasta” i licznego grona asnykowców miało dźwięczne tło, które muzyką oraz piosenkami stworzyli Martcho Laltchev i Grzegorz Olejnik.

25-26 sierpnia 2007

Sobotnim rankiem kawalkada samochodów wyruszyła z rogatek Kalisza, kierując się w okolice Świebodzina na Ziemi Lubuskiej.

Po zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym w Nowym Dworku nad jeziorem Paklicko Wielkie, trzydziestoosobowa ekipa dzielnych asnykowców i ich przyjaciół udała się na start spływu kajakowego, który wyznaczono w miasteczku Lubrza. W samo południe rozpoczęli wiosłowanie na liczącym około 15 kilometrów malowniczym szlaku wodnym. Płynęli od śluzy w Lubrzy, następnie rzeką Paklicą przecinając jeziora Lubrza Mała i Paklicko Wielkie, by dotrzeć do Gościkowa-Paradyża, gdzie pod murami zabytkowego klasztoru zakończyli wyprawę. Podziwiali puszczańskie obszary, mokradła, zwalone drzewa, piękne okazy lilii wodnych, ptactwo, a także obiekty hydrotechniczne i militarne Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Pomysłodawcą wyprawy i świetnym jej organizatorem był kol. Krzysztof Biernacki, któremu towarzyszyła żona Teresa z córkami Anią i Małgosią oraz zięciem Arturem. Spływ zaliczyli również, Józef Jaworowicz, Julian Walasz, Bożena Zalewska, Paweł Stasiak, Przemysław Głowinkowski, Zbigniew Leń, Marek Gwiaździński, Tomasz Gorzelany, Rafał Liebersbach, Anna i Jerzy Matyjaszowie, Viola i Marcin Wacowscy, Mariola i Janusz Roszakowie, Ewa i Józef Szyszkowie, Katarzyna i Dariusz Natkowscy, Maria i Krzysztof Zwolińscy, Elwira i Bogdan Ptakowie, Marta i Piotr Asperscy.

Samopoczucie uczestników, podobnie jak pogoda, znakomite.

 3 września 2007

Inauguracja kolejnego roku szkolnego w Liceum im. Adama Asnyka. Absolwentów reprezentował maturzysta z 1965 roku, Jerzy Gwiaździński. Przypomniał młodzieży, że uczyć się w Asnyku to zaszczyt i zobowiązanie. Podziękował dyrektorowi i gronu pedagogicznemu za trudy związane z pracą dydaktyczną w poligonowych warunkach, w związku z generalną modernizacją szkolnego gmachu.

6 września 2007

Gościliśmy Jana Ptaszyna Wróblewskiego, muzyka jazzowego, kompozytora, aranżera i dyrygenta, maturzystę z 1952 roku. Okazją miłego spotkania z Honorowym Obywatelem miasta Kalisza była promocja książki "Globtroter. Rzecz o Janie Ptaszynie Wróblewskim", autorstwa syna muzyka - Jacka Wróblewskiego, zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka.

Wieczorem podejmowaliśmy obu panów w klubie "Pod Muzami" uzupełniając w koleżeńskich rozmowach utrwaloną na kartach książki rodzinną sagę.

8 września 2007

Do macierzystej szkoły przybyli absolwenci z 1957 roku, zwołani przez kol. Kazimierza Wojciechowskiego oraz maturzyści z 1967 roku, z "B" klasy, których zaprosił kol. Witold Bielewicz. Dźwiękiem historycznego szkolnego dzwonka obwieścili swoje jubileusze, półwiecza i czterdziestolecia egzaminów dojrzałości.

Słowa powitania do niegdysiejszych abiturientów skierowali, dyrektor Andrzej Urbaniak i prezes Stowarzyszenia Asnykowców Adam Borowiak. Odwiedziny szkoły, wspólny spacer po mieście, hołd patronowi i wieczorne spotkania koleżeńskie wypełniły ten nostalgiczny dzień.

9 września 2007

Świętowaliśmy 169. urodziny Adama Asnyka, inaugurując jednocześnie kolejny rok działalności naszego Stowarzyszenia. Ze szkolnym sztandarem niesionym przez kol. Józefa Jaworowicza udaliśmy się do katedry św. Mikołaja, gdzie sprawowana była uroczysta msza św., w intencji nauczycieli, absolwentów i uczniów Liceum im. Adama Asnyka. Serdeczną homilię wygłosił ks. prałat Andrzej Gaweł, proboszcz katedry, maturzysta z 1956 roku. Wśród celebransów obecny był ks. prof. Stanisław Olejnik, absolwent z 1938 roku.

Oddaliśmy hołd naszemu patronowi kładąc kwiaty u stóp pomnika oraz przy tablicach pamiątkowych. Zamierzenia na najbliższe tygodnie omówiliśmy przy kawie i muzyce w klubie "Pod Muzami".

19 września 2007

Wrześniowa rocznica urodzin Adama Asnyka znalazła odbicie w konkursie zorganizowanym przez nasze stowarzyszenie i redakcję tygodnika "Życie Kalisza", opublikowanym na łamach tego czasopisma. Szukając odpowiedzi na kilkanaście pytań należało zgłębić wiedzę o życiu poety i jego twórczości. Nagrodami były zestawy stowarzyszeniowych wydawnictw. Konkurs przygotował Krzysztof Abram.

22 września 2007

Absolwenci z 1952 roku zjechali do Kalisza na spotkanie z okazji 55. lecia egzaminu dojrzałości, które przygotował Jędrzej Podczaski.

7 października 2007

XX jubileuszowy Rajd Samochodowy Asnykowców, którego mottem było 750. lecie lokacji Kalisza. Wystartowało 17 załóg, w sumie 70. osobowa ekipa absolwentów najstarszej kaliskiej szkoły, wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

Trasa wiodła ulicami naszego miasta. Uczestnicy mieli do pokonania trzy odcinki, posługując się graficznym itinererem,  meldując się w kolejnych punktach kontroli przejazdu, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego i w określonym czasie. Należało również udzielić odpowiedzi na testowe pytania obejmujące historię Kalisza, przepisy drogowe i pomoc medyczną.

W przerwach zwiedzano grodzisko piastowskie na Zawodziu, tamtejszy kościółek drewniany pw. św. Wojciecha, a także komendę Państwowej Straży Pożarnej z ratowniczym taborem. Rajdowicze zawitali również na pole golfowe zlokalizowane w dzielnicy Rajsków, nad brzegami Prosny, gdzie mieli okazję poczuć smak tego eleganckiego sportu. Zakończenie i wręczanie nagród odbyło się w parku Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Triumfatorem jubileuszowego rajdu został Krzysztof Biernacki, który wyprzedził drugiego w klasyfikacji Bogdana Ptaka i trzeciego na mecie Jacka Czechowskiego. Nagrodę specjalną prezesa Stowarzyszenia Adama Borowiaka otrzymał Grzegorz Marszałek, jedyny który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych rajdach.

Świetnym organizatorem i komandorem tegorocznej imprezy, podobnie jak dwu poprzednich był Tomasz Wysogląd wspomagany przez żonę Monikę.

Z okazji jubileuszu Aleksandra Borowiak i Agnieszka Szulc przygotowały fotograficzną wystawę wspomnieniową.

Ciepły posiłek i akordeonowa muzyka w wykonaniu niestrudzonego Marka Gwiaździńskiego zamknęły to miłe koleżeńskie spotkanie.

12-13-14 października 2007

Rajd asnykowców w masywie Śnieżnika, zorganizowany i prowadzony przez Jerzego Matyjasza.

Wędrowali w górę rzeczki Wilczki, zdobyli szczyt Śnieżnika, maszerowali grzbietem Żmijowca, trawersowali zbocza Jaworowej Kopy, nawiedzili sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej, chłodzili się wodą ze źródła Morawy, rzeki płynącej do zlewiska Morza Czarnego.

Dotarli także do Ogrodu Bajek, w którym zgromadzono rzeźby bohaterów bajek z całego świata.

17 października 2007

Zmarł nasz kolega pułkownik Wojska Polskiego, lekarz medycyny Włodzimierz Kruczkowski, maturzysta z 1955 roku, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista neurologii i medycyny lotniczej. Pracował między innymi jako starszy lekarz Brygady Lotniczej w Powidzu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

W 2005 roku obecny był w Kaliszu na jubileuszu 50. lecia matury.

W uroczystości pogrzebowej w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie uczestniczył kolega z klasy Włodzimierza, ks. Sylwester Jasiak, jezuita.

27 października 2007

"Mosty kultury", to tytuł projektu realizowanego wspólnie przez kaliski Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Liceum im. Adama Asnyka oraz niemieckie stowarzyszenie "Kulturbrücke Hamm-Kalisz", którego prezes Ulrich Kroker jest głównym kreatorem stosunków partnerskich obu miast. W ramach "Kulturbrücke" nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach artystycznych prowadzonych przez niemieckich pedagogów. Hasło "mosty" inspirowało młodzież w tworzeniu prac graficznych, literackich oraz utworów muzycznych. Efekty ich działań zaprezentowano na wystawie w gmachu szkoły przy ul. Grodzkiej.

27 października 2007

Jubileusz 30.lecia matury świętowali absolwenci z 1977 roku. Przybyli do szkoły by spotkać się ze swoimi nauczycielami Haliną Pawlaczyk, Bożeną Ptak i Henrykiem Rozpłochowskim. Dźwiękiem historycznego dzwonka radosną nowinę miastu i światu obwieścił kol. Włodzimierz Seliga. Były wspólne fotografie i kwiaty złożone u stóp pomnika patrona. Dyrektor Andrzej Urbaniak, również maturzysta z tego rocznika, oprowadził koleżanki i kolegów po będącej w trakcie totalnej modernizacji szkole.

Wieczorem w restauracji "Ratuszowa", tańce, wspomnienia, czyli powrót do przeszłości. Trudów organizacyjnych podjęli się, Anna Janicka-Łupacz, Małgorzata Sobczyńska-Siarkiewicz, Zbigniew Leń i Włodzimierz Seliga.

15 listopada 2007

Ks. prof. Stanisław Olejnik, maturzysta z 1938 roku, otrzymał w Dniu Nauki Wrocławskiej, godność doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Drugą osobą uhonorowaną tym tytułem był ordynariusz diecezji opolskiej ks. abp prof. Alfons Nossol. W minionych latach doktorami honoris causa tej uczelni zostali m.in. kard. Henryk Gulbinowicz (1996), kard. Joseph Ratzinger (2000), dr Helmut Kohl (2000) i kard. Angelo Sodano (2002).

 Ks. prof. Stanisław Olejnik jest wybitnym autorytetem z zakresu etyki filozoficznej i teologii moralnej. Jest autorem wielu prac naukowych, w tym 7. tomowego dzieła Teologia moralna: dar, wezwanie, odpowiedź a także m.in. Etyki lekarskiej.

 Nadanie ks. prof. Stanisławowi Olejnikowi honorowego tytułu doktora poprzedziła uroczysta koncelebrowana msza św. w Archikatedrze Wrocławskiej. Przewodniczył jej Metropolita Wrocławski ks. abp prof. Marian Gołębiewski, obecny był ks. kard. Henryk Gulbinowicz, kilku biskupów, wielu przedstawicieli nauki i duchowieństwa, także z zagranicy.

 Uroczystość wręczenia miała miejsce w wypełnionej po brzegi auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Podniosły nastrój wprowadził chór intonując pieśń Gaude Mater Polonia. Po nadaniu doktoratu, laudacji i okolicznościowym wykładzie nadszedł czas gratulacji i życzeń. Rodzinne miasto ks. prof. Stanisława Olejnika reprezentowała delegacja ze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka z jego prezesem Adamem Borowiakiem, Mirosława i Jan Makowie, Jerzy Bałwas i Zenon Prętczyński, a także ks. dr Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa.

29 listopada 2007

 w drugą rocznicę śmierci prof. Józefa Garlińskiego, absolwenta z 1934 roku, Honorowego Obywatela miasta Kalisza, w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą tego wybitnego syna polskiego narodu, następującej treści:

Ś.P.

PRO MEMORIA

PROF. DR JÓZEF GARLIŃSKI –  “LONG”

1913-2005

ROTMISTRZ WP – UCZESTNIK KAMPANII WRZEŚNIOWEJ

OFICER KOMENDY GŁÓWNEJ AK

SZEF WYWIADU WIĘZIENNEGO, A NASTĘPNIE SZEF BEZPIECZEŃSTWA KG AK

WIĘZIEŃ PAWIAKA, KL-AUSCHWITZ I KL-NEUENGAMME

KAWALER ORDERU VIRTUTI MILITARI

KOMANDOR ORDERU POLONIA RESTITUTA

ODZNACZONY ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI Z MIECZAMI

ORAZ WIELOMA INNYMI

PISARZ, HISTORYK, DZIAŁACZ SPOŁECZNY NA EMIGRACJI W LONDYNIE

WIELOLETNI PREZES ZWIĄZKU PISARZY POLSKICH NA OBCZYŹNIE

CZŁOWIEK NIEZŁOMNEGO SERCA I DUCHA

SWOJĄ POSTAWĄ I DZIAŁALNOŚCIĄ PATRIOTYCZNĄ

DOBRZE PRZYSŁUŻYŁ SIĘ POLSCE

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej WP. Obecne były rodziny bohaterskich oficerów Armii Krajowej, rotmistrza Witolda Pileckiego i Kazimierza Leskiego, Attache wojskowy Ambasady Brytyjskiej, Czesław Cywiński – prezes Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, generał brygady Zbigniew Ścibor-Rylski (nb. absolwent Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu) – prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

Ceremonii przewodniczył historyk, prof. Marek Drozdowski.

Stowarzyszenie reprezentował członek zarządu kol. Jerzy Borowiak, który w swoim wystąpieniu przypomniał serdeczne więzi Józefa Garlińskiego z asnykowską rodziną i Kaliszem.

1-2 grudnia 2007

O tej nietypowej porze grupa miłośników sportów ekstremalnych wybrała się na przejażdżkę rowerową. Krystyna Chamielec, Mieczysław Kraziński, Lubomira Lisewska i Michał Witkowski przejechali przez Sulisławice, Chotów, Psary, Ołobok, Wolę Droszewską, Kakawę, Przystajnię by po 40 kilometrach dotrzeć do Brzezin, gdzie zostali powitani przez zmotoryzowanych wycieczkowiczów Milanę i Jacka Czechowskich, Ludmiłę Kasper oraz Annę i Jerzego Matyjaszów.

Po porównaniu stopnia przemoczenia różnych części odzieży, korzystano z uroków hotelowej pływalni.

Wieczorem przy kolacji, posiłkując się przeźroczami, Jurek Matyjasz wspominał swoją wyprawę na Spitzbergen, pokazując jak powinna wyglądać prawdziwa zima.

Następnego dnia, w niedzielę powrót przez Zajączki Bankowe, Chełmce, Szałe do Kalisza. Zakończenie wyprawy tradycyjnie w Domku Parkowego.

14 grudnia 2007 – w hali Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji przy ul. Łódzkiej odbył się jubileuszowy dwudziesty mecz koszykówki drużyn reprezentujących absolwentów  „Asnyka” z „Jagiellonami” o puchar im. Kazimierza Paszyna.

Wśród licznej, jak zawsze gorącej publiczności, którą stanowiła młodzież oraz wychowankowie obu sławnych kaliskich szkół, byli między innymi: wdowa po niezapomnianym asnykowskim profesorze pani Leokadia Paszyn, poseł Adam Rogacki (absolwent liceum „Kopernika”), wicedyrektor Liceum im. Adama Asnyka Irena Bartolik oraz prezesi stowarzyszeń – Asnykowców Adam Borowiak i Jagiellonek / Kopernika Ryszarda Hanc, a także prezes Fundacji im. Kazimierza Paszyna Jacek Czechowski.

Jubileuszowy pojedynek przyniósł ogromne emocje, choć pierwsza kwarta, zakończona wynikiem 20:13 dla Asnykowców nie zapowiadała dramatycznego finału. Jednak Jagiellonowie już w drugiej kwarcie, między innymi dzięki znakomitej dyspozycji najlepszego w ich zespole, szybkiego i skutecznego Filipa Chrystka, odrobili straty i do przerwy był remis 34:34. W trzeciej „ćwiartce” znów zaznaczyła się przewaga „Asnyka” (osiem punktów przewagi), jednak końcówka należała do „Jagiellonów” i gdy rozległ się ostatni gwizdek świetnie – w pojedynkę! – sędziującego ten mecz Radosława Nowaczyka, na tablicy widniał wynik 72:72. Niezwykle emocjonująca dogrywka  przyniosła triumf drużynie „Asnykowców”, którzy wygrywając 80:76, odnieśli swoje jedenaste w dziejach podkoszowej „świętej  wojny” zwycięstwo (przeciwnicy zaliczyli dotychczas osiem zwycięstw, a jeden mecz, w 1993 roku, zakończył się przyjacielskim remisem).

„Asnyk” obronił więc zdobyty w ubiegłym roku puchar przechodni im. Kazimierza Paszyna, (w tym sławnym zwycięstwie swój udział miał również jego wnuk Maciej Paszyn) a po wygranej jubileuszowej potyczce otrzymał okazały puchar honorowego patrona naszej imprezy Prezydenta Miasta Kalisza. Najlepszy snajper tego wspaniałego meczu – asnykowiec Tomasz Nowak (35 pkt.) zdobył puchar ufundowany przez Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Podobnie jak w poprzednich latach rozegrano również mecz uczniowskich drużyn „Asnyka” i „Kopernika”, zakończony zdecydowanym zwycięstwem asnykowców – 44:20 (do przerwy 20:14), którzy otrzymali puchar Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Anny Jagiellonki / im. Mikołaja Kopernika, a najlepszy snajper tego pojedynku Wiktor Tokarski z „Asnyka” (15 pkt.) został nagrodzony  pucharem Stowarzyszenia Asnykowców.

Absolwenckie i uczniowskie drużyny zaprzyjaźnionych szkół prowadzili profesorowie Wiesław Łukasiewicz (I LO im. A. Asnyka) i Grzegorz Kulawinek (III LO im. M. Kopernika).

Piękne artystyczne akcenty naszej sportowej imprezy stanowiły taneczne popisy zespołu „Jagiellonki Dance & Company”, który przygotowała profesor Viola Wacowska (absolwentka naszego Liceum), a jak zawsze niezawodnym spikerem i komentatorem wieczoru w hali OSRiR-u był nasz kolega, członek zarządu Stowarzyszenia Asnykowców – Zbigniew Kościelak, redaktor kolejnego wydawnictwa „Dzieje meczów Asnykowcy – Jagiellonowie”.

15 grudnia 2007

Na cmentarzu miejskim przy Rogatce pożegnaliśmy Sylwię Jurkiewicz-Kokot, maturzystkę z 1976 roku, artystkę malarkę. Trudno się pogodzić z myślą, że tak utalentowanej, wrażliwej i serdecznej koleżanki nie będzie już w naszym gronie.

20 grudnia 2007

W klubie "Pod Muzami" wieczór kolędowo-opłatkowy. W blasku choinki zabrzmiały polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu młodzieżowego kwartetu wspomaganego przez dostojną publikę. Grali i śpiewali, Karolina Korpik, Jacek Różański, Alicja Chołaś, wszyscy absolwenci Liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Zyta Zalewska z "Asnyka". Tę cześć wieczoru przygotowała Bożena Wiśniewska-Zalewska, która zadbała o teksty by śpiewać odrobinę więcej niż pierwsze zwrotki i refren. Wystąpił również Marek Galuba, absolwent z 1971 roku, prezentując kolędy i pastorałki w języku Madziarów. Następnie prezes Adam Borowiak odczytał życzenia nadesłane z kraju i ze świata oraz wiersz okolicznościowy autorstwa Tadeusza Martyny, maturzysty z 1953 roku, zatytułowany "Święta Bożego Narodzenia w Rodzinie Asnykowców".

W swoich świątecznych życzeniach Prezes zwrócił się do wszystkich "asnykowców" rozsianych po świecie. Łamiąc się opłatkiem z Zygmuntem Kubisiakiem, absolwentem z 1951 roku, zainicjował indywidualne serdeczności.

Dalszą część wieczoru umilili muzycznie nasi koledzy, Marek Gwiaździński i Zbigniew Pichur.

31 grudnia 2007

W niewątpliwie wesołych nastrojach, choć z odrobiną nostalgii, pięćdziesiąt i troje koleżeństwa rozstawało się z mijającym rokiem. Uroczystość pożegnalną w ośrodku wczasowym Mikstat Las przygotował i prowadził Krzysztof Biernacki.

Obowiązywały żółto-zielono-czarne kreacje. Stosowną oprawę muzyczną zapewnił Bogdan Ptak. Właściwy nastrój, odpowiedni do niepowtarzalnej chwili podtrzymała także Pracownia Poligraficzna Leszka Licznerskiego, wydawcy okolicznościowych zaproszeń. Zebrani dzielnie powitali Nowy 2008 rok.

 

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak