Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2005

 

1 stycznia 2005 r.

Wczesnym popołudniem spotykamy się przy ognisku rozpalonym na strzelnicy kaliskich Braci Kurkowych, by powitać Nowy Rok. Koleżeństwo przybywa ze świątecznymi wiktuałami. Aura wiosenna, szampańskie humory. Na akordeonie przygrywają bracia Jerzy i Marek Gwiaździńscy, a na gitarach Tatiana i Jerzy Manasterscy. Podziękowanie dla Janusza Wysogląda za trud organizacyjny.

7 stycznia 2005 r.

Triduum Bożonarodzeniowo-Noworoczne dopełniamy tradycyjnym "opłatkiem asnykowskim". Do klubu "Pod Muzami" przybyła studziesięcioosobowa ekipa koleżeńska, także goście z Wrocławia, Poznania, Torunia i Złoczewa.

Gospodarzem wieczoru był Zbigniew Kościelak. Na wstępie wspomniał tych, którzy w minionym roku opuścili nasze grono na zawsze. Następnie odczytał nadesłane życzenia. Pamiętali o nas: biskup kaliski, ks. Stanisław Napierała,  prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz i przewodniczący Rady Miejskiej, Zbigniew Włodarek, senator RP Genowefa Ferenc, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Marzena Ścisła, dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty, Józef Ignaszak, były wojewoda kaliski, Józef Rogacki,  a także Zenon Balanicki, prezes Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

Życzenia nadesłali z kraju i z zagranicy asnykowcy: Józef Garliński z Londynu, Henryk Jedwab z Ottawy, Dorota Jakubowska-Arszyńska z Saragossy, Jan Kwaczyński z Canberry, Zdzisław Samulak z Nowego Jorku, Zbigniew Jurkiewicz z Toronto, a także ks. Jan Sikorski, Bogdan Bladowski, Waldemar Kuczyński i Wojciech Kibler z Warszawy, Tadeusz Albin z Gostynina, Roman Szulc z Poznania, Bogdan Malutczyk z Łodzi, Monika Goldwasser z Krakowa, Krzysztof Oleksiak z Torunia, Krzysztof Kornacki z Kozłówki, Ryszard Batko, Tomasz Adamaszek ze Szczecina.

Z Wrocławia nadeszły życzenia od Stanisława Iwankiewicza, Adama Grzymskiego i Zenona Prętczyńskiego, za którego pośrednictwem pozdrowił nas, do niedawna metropolita wrocławski, ks. Henryk kardynał Gulbinowicz.

Opłatkiem nadesłanym z Nowego Sącza przez naszego seniora Henryka Chenczke, maturzystę z 1933 roku, prezes Adam Borowiak przełamał się z Leszkiem Bladowskim, łącząc się duchowo i przekazując życzenia wszystkim rozsianym po świecie koleżankom i kolegom.

Dalsza część wieczoru upłynęła wśród kolęd śpiewanych przez Mariusza Henrysiaka oraz w karnawałowych rytmach w wykonaniu muzyków, Martcho Laltcheva i Grzegorza Walendowskiego. Niespodzianki przygotowali Krzysztof Biernacki i Mirosław Zaleski, nagradzając szampanem najliczniej reprezentowany rocznik, którym okazali się maturzyści z 1974 roku, a laureatami najwłaściwszej relacji wzrostu i wagi według wskaźnika "BMI" zostali Viola Wacowska i Bogdan Ptak.

24 stycznia 2005 r.

Sporą grupą uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym Diecezjalnego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, które miało miejsce w kaplicy i refektarzu klasztoru ojców jezuitów.

Spośród członków zarządu przybyli: Zofia Mieszczańska-Stefaniak, Adam Borowiak, Jerzy Bałwas, Krzysztof Płociński i Janusz Wysogląd.

Byliśmy serdecznie podejmowani przez biskupa kaliskiego, ks. Stanisława Napierałę i biskupa sufragana, ks. Teofila Wilskiego, diecezjalnego duszpasterza środowisk twórczych.

5 lutego 2005 r.

W dawnej powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie XXII Bal Asnykowca. Przybyła doborowa 140-osobowa reprezentacja.

Imprezę przygotował Janusz Wysogląd, a w roli wodzireja wystąpił kaliski aktor Lech Wierzbowski.

Do tańca przygrywał zespół "Części zamienne". Wykwintne menu przygotowali Dorota i Romuald Bartosikowie z kawiarni "Muzealna".

Sporo emocji dostarczyła balowiczom loteria fantowa. Do wygrania był dwudniowy pobyt w Gołuchowie, szynka podkomorzego, tort, tudzież seksowne stringi bądź bokserki. Zabawa trwała do białego rana, w nastroju - "kochajmy się".

26 lutego 2005 r.

W Karpaczu na stoku Kopy odbyły się IX Amatorskie Mistrzostwa Kalisza i Asnykowców w narciarstwie alpejskim i snowboardingu. Na starcie stawiło się 72. zawodników płci obojga w wieku od 5. do 65. lat. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Marysia Wypych wśród dzieci oraz Katarzyna Henke i Viola Wacowska - najszybsze panie.

Rywalizacja wśród narciarzy była niezwykle emocjonująca. W swoich kategoriach zwyciężyli: Jakub Krzywda, Adam Jakubek, Tomasz Wypych, Zdzisław Henke i Michał Strzednicki.

W klasyfikacji generalnej najlepszymi się Katarzyna Henke i Adam Jakubek i  oni otrzymali puchary prezydenta miasta Kalisza, natomiast puchary prezesa Stowarzyszenia Asnykowców trafiły do rąk zwycięzców Snowboardu, czyli Anety Okońskiej i Wojciecha Siemianowskiego.

Puchar kanclerza Wyższej Szkoły Informatycznej w Łodzi postanowiono przekazać rodzinie Jakubków, od lat reprezentowanej na naszych zimowych imprezach. Organizatorami tegorocznych mistrzostw byli: Jerzy Borowiak, Viola Wacowska i Bogdan Ptak, z naszego stowarzyszenia oraz Biuro Podróży - Centrum Aktywnej Rekreacji Aleksandra Okońskiego z Kalisza.

Obsługę komputerową zapewniła firma "Jemar", także z Kalisza, na czele z Jerzym Gwiaździńskim i odpowiedzialnym za błyskawiczny druk wyników, Grzegorzem Olejniczakiem. Nad całością zawodów czuwał Maciej Lipczyński, sędzia Polskiego Związku Narciarskiego.

5 marca 2005 r.

W sali pucharowej Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, w której piętnaście lat wcześniej 69. założycieli podpisywało akt powołania Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, odbyło się jubileuszowe spotkanie urodzinowe.

Wieczór zatytułowany "Ta nasza młodość", poprowadził mistrzowsko Andrzej Zmyślony i Zbigniew Kościelak,  zapewniając pełną literackich odniesień zabawę.

Wystąpiła Katarzyna Chałasińska w repertuarze musicalowym, Mariusz Henrysiak w operowym, a duet Milany i Jacka Czechowskich w estradowym.

Na scenie nie zabrakło Marka Gwiaździńskiego z zestawem szlagierów oraz Anety Kolańczyk z nutą nostalgicznej poezji.

Tłumnie reprezentowana asnykowska rodzina podchwytywała teksty, ochoczo śpiewając ku czci patrona, szkoły i samych siebie. Grała orkiestra Free Brass Band pod dyrekcją Marka Kubery.

Prezes Adam Borowiak, w krótkich żołnierskich słowach podsumował imponujący dorobek minionego piętnastolecia i odebrał gratulacje od przybyłych, wśród nich Zenona Balanickiego, prezesa Stowarzyszenia "Kołłątajowców" z Krotoszyna, Huberta Pałęckiego reprezentującego Towarzystwo Miłośników Kalisza, Gustawa Elbla prezesa Klubu Oficerów Rezerwy oraz Wiesława Janickiego, właściciela kawiarni "Domek Parkowego"

Odczytane zostały życzenia nadesłane od prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza, biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, dyrektora naszego Liceum, Franciszka Podgórnego, Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz, a także od naszych kolegów, ks. Jana Sikorskiego z Warszawy, Tadeusza Albina z Gostynina, Zenona Prętczyńskiego z Wrocławia, Zdzisława Samulaka z Nowego Jorku, Piotra Łuszczykiewicza z Kalisza, Andrzeja Sikorskiego wraz z Jarosławem Urbaniakiem, Zdzisławem Przekowiakiem i Jerzym Sadowskim ze Szczecina, Zenona Szulca z Poznania oraz byłego wojewody kaliskiego, absolwenta "samochodówki" Józefa Rogackiego z Bydgoszczy.

Jubileuszowe zwieńczenie zakończono "toastem na powitanie z ukochanym miastem".

18-20 marca 2005 r.

Odbył się XVIII asnykowski rajd górski.

W wyjeździe wzięli udział: Krystyna Chamielec, Milana i Jacek Czechowscy, Piotr Dahlke, Tomasz Gorzelany, Ludmiła Kasper, Sylwia Kasperuk, Anna Matyjasz, Wioletta Wacowska i Michał Witkowski. Rolę kierownika spełniał Jerzy Matyjasz.

Miejscem zakwaterowania było gospodarstwo agroturystyczne Państwa Sosnowskich niedaleko granicy z Czechami w miejscowości Łomnica koło Głuszycy w pobliżu Wałbrzycha.

Uczestnicy zwiedzili część Gór Sowich będących częścią Sudetów.

Sobotni wypad w góry przebiegał na trasie: Łomnica – Głuszyca Górna – Kolce – masyw Osówki – Pańska Góra – dolina Marcowego Potoku – Głuszyca – Łomnica. Asnykowcy oglądali potężne budowle i mosty kolejowe rozpięte nad doliną Głuszycy, pozostałości hitlerowskich bunkrów, piękne, choć zaniedbane zabytki architektury. Jednak najważniejsza była wędrówka po zaśnieżonych górach, przedzieranie się przez zasypane ścieżki, podziwianie górskiego, zimowego krajobrazu.

W niedzielę trasa wypadu była krótsza: Łomnica – Głuszyca Górna – Janovički i z powrotem. Głównym celem spaceru było zwiedzenie ośrodka narciarskiego w Janovičkach w Czechach. Tam z uwagi na wspaniałą pogodę, słońce, bezchmurne niebo, śnieg zrezygnowano z dalszych planów wędrówki i wrócono do Polski.

9 kwietnia 2005 r.

W sali konferencyjnej Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, podsumowaniem III kadencji i wyborem prezesa oraz zarządu na lata 2005-2010 zajęło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Stawiło się blisko stuosobowe towarzystwo, w tym absolwenci najstarszej kaliskiej szkoły przybyli z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gubina, Konina, Kutna, Ostrowa Wielkopolskiego i Turku.

Walne Zebranie odbywało się w pięknej sali Inkubatora Przedsiębiorczości Przybyłych witał umundurowany sekretariat Wybrany jednogłośnie na lata 2005-2010 prezes Adam Borowiak Nowy Zarząd w pełnym składzie  
        fot. Krzysztof Płociński

Serdecznie powitano seniora, 92-letniego ppłk. Stanisława Janczaka, maturzystę z 1934 roku, kombatanta 83 Pułku Strzelców Poleskich.

Życzenia nadesłali: prezes Klubu Kaliszan w Warszawie Bogdan Bladowski, Jacek Szyke z Warszawy, Zdzisław Samulak z Nowego Jorku, Stanisław Cuper z Kętrzyna, Jacek Krełowski i Krzysztof Oleksiak z Torunia oraz Zenon Prętczyński z Wrocławia.

Prezes Adam Borowiak zainaugurował obrady wspomnieniem spotkań asnykowców z papieżem Janem Pawłem II, które miały miejsce w Rzymie w 1991 roku oraz w Kaliszu w 1997 roku. Przypomniał także treść korespondencji wraz z papieskim błogosławieństwem, otrzymanym za pośrednictwem watykańskiego Sekretariatu Stanu dla członków Stowarzyszenia.

Zebrani wystosowali na ręce biskupa kaliskiego, ks. Stanisława Napierały okolicznościowe posłanie, a serdeczną modlitwą objęli także odeszłych kolegów.

Następnie prezes podziękował ustępującemu zarządowi przekazując każdemu z osobna list gratulacyjny. Ponadto ogłosił, że tegorocznym laureatem nagrody "Złotego Pióra" ustanowił Jerzego Matyjasza z Wrocławia, za organizowanie od jedenastu lat górskich wypraw, których ślady odnotował  na łamach "Asnykowca" oraz dokumentalno-wspomnieniowego wydawnictwa zatytułowanego "Buraki idą w góry".

Walne Zebranie, a także komisja rewizyjna na celująco oceniła działalność Zarządu, a sąd koleżeński uroczyście podkreślił swoją bezczynność.

W głosowaniu tajnym obowiązki prezesa na lata 2005-2010 jednomyślnie powierzono ponownie Adamowi Borowiakowi. Wiceprezesami zostali wybrani: Marek Sierakowski i Janusz Wysogląd, sekretarzuje Zofia Mieszczańska-Stefaniak, a pieczę nad finansami sprawować będzie skarbnik Tadeusz Krawczyński. Komisji rewizyjnej przewodniczy Jerzy Kaźmierczak, a sądowi koleżeńskiemu Jerzy Gwiaździński.

Po części oficjalnej, której przewodniczył Janusz Wysogląd, w klubie "Pod Muzami" tradycyjny obiad koleżeński, tradycyjnie składkowy.

7 maja 2005 r.

Prezes Adam Borowiak uczestniczył w uroczystym posiedzeniu kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego świętującego jubileusz 50. lecia.

Współzałożycielem i pierwszym prezesem była prof. Aniela Wende, nauczycielka historii w Liceum im. Adama Asnyka, mama późniejszego adwokata, senatora i posła, Edwarda Joachima Wende.

Jubileuszowi towarzyszyła premiera XXX tomu "Rocznika Kaliskiego".

26-29 maja 2005 r.

Asnykowcy nad pięknym, modrym Dunajem. Podziwiali panoramę miasta za wzgórza Kahlenberg, nawiedzili barokowy kościół św. Józefa, w którym Jan III Sobieski modlił się przed decydującym starciem z nawałą wojsk tureckich, podziwiali także Hofburg, katedrę św. Stefana, pałac Schonbrunn. Wyprawę do Wiednia zorganizował Janusz Wysogląd.

28 maja 2005 r.
— obchodzące w bieżącym roku 15-lecie działalności, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, kontynuujące zapoczątkowane jeszcze w XIX wieku tradycje ruchu absolwenckiego, a czerpiące z najlepszych wzorów i społecznikowskich tradycji Kalisza, zostało jednym z laureatów VII Ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego, której organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Celem nagrody jest „wyzwolenie aktywnego stosunku wobec własnego środowiska, rozwijanie badań z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalenie odrębności lokalnych oraz popularyzacji tzw. małych ojczyzn".

Nagrodę przyznaje się osobom prywatnym bądź stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnych.

Z satysfakcją przyjmujemy to wyróżnienie, splendor dla naszego stowarzyszenia i dla naszego Kalisza. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na sandomierskim zamku. Z rąk przewodniczącego jury, pisarza Wiesława Myśliwskiego, pamiątkowy medal wraz z dyplomem i gratyfikacją finansową odebrali, prezes Adam Borowiak i sekretarz Zofia Mieszczańska-Stefaniak.

29 maja 2005 r.

Po złożeniu kwiatów przez Ewę Dytkiewicz-Kołodziej u stóp pomnika naszego patrona i wspólnej fotografii, trzynastoosobowa ekipa cyklistów wyruszyła na trasę rajdu rowerowego od Adama Asnyka do Marii Dąbrowskiej. Malowniczą trasą przez Chrusty, Borków Nowy i Stary, Tykadłów dojechano do Russowa.

W podworskim parku, przy akompaniamencie zespołów folklorystycznych "Ołobok" i "Koźminianki" prezentowano rzemiosło, rękodzieło ludowe, zwyczaje i zajęcia domowe. Posilano się chłopskim jadłem. Majówkę przygotowała nasza koleżanka Anna Jabłońska-Ważny, kustosz działu etnografii Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Późnym popołudniem, przy pięknej pogodzie powrót do domu. Mijaliśmy miejscowości uwiecznione przez autorkę "Nocy i dni", Poklęków,  Pamięcin, Żegocin, a dalej Piotrów, Pruszków i Warszówkę.

Zakończenie i podsumowania dokonano w "Domku Parkowego" na skraju ponad dwustuletniego kaliskiego parku. Wycieczkę przygotowali Zbigniew Kościelak i Marek Mikołajczyk.

4 czerwca 2005 r.

Uroczystą kolacją w klubie "Pod Muzami" uczcili 50. rocznicę swojego istnienia maturzyści z 1974 roku. Młodych duchem i siłą woli asnykowców - pięćdziesięciolatków zwołał spec-komitet w składzie: Ludmiła Kasper, Zofia Mieszczańska-Stefaniak, Krystyna Rygiel-Chamielec, Krzysztof Płociński i Michał Witkowski. Zapewniono piękną muzykę w wykonaniu skrzypka Piotra Michery, bufet wyborowy i inne miłe niespodzianki.

Ostatnim akordem wspólnego świętowania było niedzielne plenerowe spotkanie pod parasolami "Domku Parkowego".

10 czerwca 2005 r.

W 723. rocznicę odnowienia i uroczystego potwierdzenia nadania Kaliszowi prawa miejskiego, w sali recepcyjnej ratusza zabrała się Rada Miejska na swoim świątecznym posiedzeniu.

Stowarzyszenie reprezentowali: prezes Adam Borowiak, sekretarz Zofia Mieszczańska-Stefaniak i członek zarządu Krzysztof Płociński. Godność "Honorowego Obywatela Miasta Kalisza" nadano naszemu koledze prof. dr hab. n. med. Stanisławowi Iwankiewiczowi, absolwentowi Gimnazjum im. Adama Asnyka z 1937 roku i Liceum im. Tadeusza Kościuszki z 1939 roku. Wśród wyróżnionych tytułem "Zasłużony dla miasta Kalisza" znalazło się Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta "EKO", którego twórcami i właścicielami są koledzy Jerzy i Sławomir Rudowiczowie. Nasz były prezes i członek zarządu Jerzy Borowiak, szef Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. otrzymał prezydencki medal "Przyjaciela miasta".

11 czerwca 2005 r.

Na dziedzińcu Liceum im. Adama Asnyka uroczyste otwarcie wystawy "Wiatr w literaturze i sztuce", stanowiącej pokłosie wspólnych działań Akademii Letniej Hamm pod kierownictwem Ulricha Krokera i Seminarium Kształcenia Nauczycieli z Hamm pod kierownictwem Waltrauda Heillmanna ze strony niemieckiej oraz studentów kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM z Jerzym Wypychem i Maciejem Guźniczakiem, a także z uczniami naszego liceum z klasy II d przygotowanych językowo przez Agnieszkę Iwanow-Maruda ze strony polskiej.

Wynikiem wspólnych działań nauczycieli-referendarzy z Niemiec, studentów UAM oraz uczniów Asnyka było stworzenie wierszy w języku polskim jak i w niemieckim oraz przeniesienie ich na płótno i wizualizacja w postaci monotypii. Na dziedzińcu szkolnym powiewały flagi z poezją wspaniale komponującą się z motywem wiatru.

Druga część wystawy prezentowana była w holu. Organizatorzy Warsztatów odkryli i wyzwolili nieznane pokłady zasobów twórczych młodzieży.

11-12 czerwca 2005 r.

W Domu Pracy Twórczej w Gołuchowie spotkali się na jubileuszu 40. lecia egzaminu maturalnego absolwenci klasy A. Gościem specjalnym była pani profesor Krystyna Pawlicka, rusycystka podówczas wychowawczyni. Program tradycyjny, kolacja, śniadanie, obiad i nocne rozmowy. Na zakończenie wizyta w szkole na Grodzkiej i pod pomnikiem patrona wspólna fotografia.

Przybyło 22 kolegów zaproszonych przez Andrzeja Świdowskiego.

24 czerwca 2003

Zakończenie roku szkolnego 2004/2005 w naszym Liceum, z udziałem prezesa Adama Borowiaka i Janusza Wysogląda, wiceprezesa. Wręczyliśmy ufundowane przez nasze stowarzyszenie nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, które trafiły do rąk Patrycji Lebiody i Katarzyny Tymek.

8 sierpnia 2005 r.

Na zaproszenie kierownictwa Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu kol. Zbigniew Kościelak, autor wydanej w 2003 roku przez nasze Stowarzyszenie książki Mów, niech Cię zobaczę, spotkał się w Collegium Novum z uczestnikami letniego międzynarodowego kursu języka i kultury polskiej. Tematem tego spotkania był połączony z konwersacją wykład „Polszczyzna w praktyce dziennikarzy”, za który słuchacze podziękowali wykładowcy z Kalisza oklaskami.

1 września 2005 r.

Inauguracja kolejnego roku szkolnego. Reprezentacja Stowarzyszenia w składzie: Adam Borowiak, prezes, Janusz Wysogląd, wiceprezes, Jerzy Borowiak, który prezesował w latach dziewięćdziesiątych oraz członek zarządu Jerzy Bałwas - podziękowała Franciszkowi Podgórnemu, który przez piętnaście lat kierował naszym ukochanym Liceum im. Adama Asnyka, a według znanych nam źródeł był 104. dyrektorem najstarszej i najsławniejszej "Szkoły Kaliskiej".

Podziękowaliśmy także pani Barbarze Kołacińskiej za trzy "pięciolatki" pracy na stanowisku zastępcy dyrektora. Uroczystość zaszczycił prezydent miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz.

8 września 2005 r.

W klubie Pod Muzami odbył się piękny recital poetyckich piosenek skomponowanych przez pianistkę, a zarazem wokalistkę Aldonę Tomczak, zatytułowany „Po promieniu”. Towarzyszyli jej: świetny kaliski skrzypek Piotr Michera oraz młody akordeonista Bartek Dzierbiński. Wśród kilkunastu wykonanych tego wieczoru piosenek były cztery zaczerpnięte z wydanego w 1997 roku przez nasze Stowarzyszenie tomiku „Obietnica niespełnienia”, którego autorem jest kol. Zbigniew Kościelak – inicjator i organizator czwartkowej imprezy. Stała się ona artystycznym preludium naszych obchodów 167. rocznicy urodzin Adama Asnyka.

Wypełniająca klub publiczność, którą stanowili nie tylko asnykowcy, lecz także liczni „przybysze z miasta” (rodzina, przyjaciele i znajomi artystki oraz studencka młodzież) przyjęła występ Aldony – absolwentki muzycznego kierunku kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM – gorącymi brawami. Podziękowanie solistce oraz muzykom wyraził prezes naszego Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak, natomiast sekretarz kol. Zofia Mieszczańska-Stefaniak wręczyła im czerwone róże.

       
       
       
       
      fot. Krzysztof Płociński

10 września 2005 r.

Powitaniem w szkole rozpoczęło się dwudniowe spotkanie maturzystów z 1955 roku. Ten zjazd „pięćdziesięciolatków”, na który przybyło 40 kolegów z różnych stron, zorganizował Józef Jaworowicz, przygotowując również drugie, poszerzone wydanie swojego wierszowanego tomiku pt. „Moje wspomnienia asnykowskie”.

Po odwiedzinach Liceum i spotkaniu z dyrekcją oraz przedstawicielami grona pedagogicznego absolwenci-jubilaci odbyli wspomnieniowy spacer po Kaliszu na tradycyjnej w naszych szkolnych latach trasie: Ratusz – Rogatka i Rogatka – Teatr (potem do parku…). Odwiedzili również pałacyk przy ul. Warszawskiej 8, w którym był niegdyś asnykowski internat.

Program pierwszego dnia wypełniły im biesiadne spotkania w klubie Pod Muzami. Drugiego dnia uczestnicy tego mini-zjazdu w pięćdziesiąt lat po maturze włączyli się do programu obchodów 167. rocznicy urodzin Adama Asnyka.

11 września 2005 r.

W słoneczną niedzielę, w 167. rocznicę urodzin Adama Asnyka - poety, patrioty, naszego starszego kolegi - udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Grodzkiej 1 po asnykowski sztandar. Poczet stanowili „pięćdziesięciolatkowie” - uczestnicy spotkania maturzystów z 1955 roku: chorąży Józef Jaworowicz oraz Kazimierz Naskręcki z Wrocławia i Kazimierz Banaszkiewicz z Krośnic. Przez ulicę Zamkową, gdzie pod tablicą na domu, w którym przyszedł na świat nasz patron, złożyliśmy kwiaty, udaliśmy się na mszę do kościoła św. Mikołaja, świątyni, w której został on ochrzczony i z którą od wieków związana jest nasza najstarsza kaliska szkoła.

Wkraczając do katedry, złożyliśmy kwiaty pod tablicą poświęconą „mistrzowi pieśni” – Adamowi Asnykowi. Uroczysta, „urodzinowa” msza św. była koncelebrowana pod przewodnictwem księdza prałata Andrzeja Gawła, proboszcza kaliskiej katedry (asnykowca, maturzysty z 1956 roku) w asyście księdza Sylwestra Jasiaka, jezuity z Warszawy (maturzysta z 1955 roku) oraz Tomasza Królaka, aktualnego katechety w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka.

Po nabożeństwie prezes naszego Stowarzyszenia Adam Borowiak podziękował księżom asnykowcom, a zwłaszcza proboszczowi Andrzejowi Gawłowi za piękne kazanie, także znakomitemu chórowi kościelnemu oraz pani Irenie Śleszyńskiej-Borowiec, która zaśpiewała religijną pieśń ze słowami Jana Kochanowskiego.

Następnie, zgodnie z tradycją, uczestnicy asnykowskiej mszy świętej udali się pochodem ze sztandarem ulicą Grodzką pod znajdujący się opodal szkoły na kaliskich plantach pomnik Adama Asnyka. Tutaj złożyliśmy kwiaty w hołdzie naszemu patronowi, a następnie odbyła się „sesja zdjęciowa” w wykonaniu naszych stowarzyszeniowych fotoreporterów: Jerzego Bałwasa, Zbigniewa Lenia i Krzysztofa Płocińskiego (fotoreportaż poniżej).

Urodzinowe obchody zakończyliśmy koleżeńskim spotkaniem w klubie Pod Muzami przy biesiadnych stołach (koledzy jubilaci zaprosili nas na „poprawiny”) oraz przy muzyce Piotra Michery. Prezes Stowarzyszenia poinformował o programie najbliższych imprez i przedsięwzięć, a następnie toczyły się towarzyskie rozmowy i wspomnienia, na przykład o sportowych osiągnięciach znakomitego niegdyś wioślarza, wielokrotnego mistrza Polski i olimpijczyka z 1964 roku w Tokio Kazimierza Naskręckiego. Były chóralne śpiewy (m.in. pieśni „Hej, Asnyk woła!” ze słowami Zbigniewa Kościelaka) oraz tańce też.

       
       
       
       
      fot. Krzysztof Płociński

14 września 2005 r.

Henryk Jedwab

W Ottawie w wieku 87 lat, zmarł Henryk Jedwab, maturzysta z 1937 roku, absolwent Wydziału Chemiczno-Włókienniczego Uniwersytetu w Leeds. Żołnierz września 1939 i kampanii francuskiej. Komandos, wielokrotnie wyróżniany za męstwo podczas walk w Europie i Afryce Północnej. Bohater bitwy o Monte Cassino.

Po wojnie na kierowniczych stanowiskach w kanadyjskim przemyśle, a po przejściu na emeryturę wolontariusz organizacji pozarządowych służący swoim doświadczeniem krajom Europy wschodniej.

Odznaczony m. in. potrójnym Krzyżem Walecznych, potrójnym Croix de Guerre, Krzyżem Monte Cassino. Kawaler Krzyża Virtuti Militari. Honorowy Obywatel miasta Kalisza.

Członek Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Przelaną krwią, życiową postawą przyniósł zaszczyt i chlubę rodzinnemu miastu.

 

 

 

15 września 2005 r.

Niegdysiejszy asnykowiec, dziennikarz Marek Truszkowski przekazał nam nieznany portret Adama Asnyka, namalowany w 1985 roku przez licealistę-asnykowca Tomasza Brodę na... drzwiczkach od kuchennej szafki. Podczas spotkania, które odbyło się obok domu przy ul. Zamkowej 14, na którym znajduje się poświęcona naszemu patronowi tablica (tutaj się urodził), ofiarodawca tak opowiedział dzieje tego portretu: „Jeden asnykowiec namalował, drugi wyrzucił na śmietnik, trzeci znalazł i mimo zarzekań – odstąpił czwartemu za węgiel na zimę. Czwarty z kolei przekazuje obraz piątemu – Adamowi Borowiakowi, prezesowi stowarzyszenia asnykowców.

Podczas uroczystości przekazania, w której uczestniczyli również z asnykowskiego grona: Anna Tabaka, Jerzy Bałwas, Józef Jaworowicz, Zbigniew Kościelak, Robert Kuciński, Jan Mak i Krzysztof Płociński, prezes zapowiedział, że portret naszego patrona zostanie w Dniu Edukacji Narodowej - przekazany do I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka, gdzie znajdzie swoje godne miejsce pośród szkolnych pamiątek.

       
       
   
      fot. Krzysztof Płociński

17 września 2005 r.

VII Zjazd Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Liceum im. Stefanii Sempołowskiej. W uroczystym "Spotkaniu pokoleń" w kaliskim teatrze uczestniczyła delegacja asnykowców, prezes Adam Borowiak, sekretarz Zofia Mieszczańska-Stefaniak oraz członek zarządu Jerzy Bałwas. Adam Borowiak odczytał okolicznościowe posłanie i na pamiątkę tego miłego spotkania ofiarował nasz album "Kaliszanie", edycję rocznika "Asnykowiec" i tomik poezji "Moje wspomnienia asnykowskie" autorstwa Józefa Jaworowicza. Ponadto nasi delegaci powinszowali prof. Stanisławowi Iwankiewiczowi, wybitnemu otolaryngologowi, absolwentowi Gimnazjum im. Adama Asnyka z 1937 roku i maturzyście Liceum im. Tadeusza Kościuszki z 1939 roku, wyróżnionemu godnością "Honorowego Obywatela miasta Kalisza".

22 września 2005 r.

W godzinach porannych, w gdyńskim porcie przy nabrzeżu skweru Kościuszki zacumował żaglowiec "Zawisza Czarny" z 33. osobową załogą I Międzypokoleniowego Rejsu Morskiego Asnykowców. W trakcie tygodniowego żeglowania odwiedzili stolicę Królestwa Danii - Kopenhagę i zawinęli do do portu Roenne na Bornholmie. Załoga podzielona na cztery wachty realizowała zadania zgodnie z obowiązującym na pokładzie regulaminem służby, jak i uświęconymi tradycją zwyczajami marynarskimi.

W Kopenhadze asnykowców powitała kilkudziesięcioosobowa reprezentacja tamtejszych Polaków, na czele z radcą Piotrem Świętachem, kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP i sekretarzem ds. kultury, Elżbietą Wykrętowicz. Obecny był także przewodniczący Federacji Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich "Polonia" Roman Śmigielski. Z Malmo w Szwecji przyjechał na spotkanie z kolegami Edward Dyczkowski z żoną Paulą. Dokonano oficjalnej prezentacji załogi, wymieniono się upominkami, zwiedzano żaglowiec.

Wiceprezes Stowarzyszenia, Janusz Wysogląd przekazał gościom serdeczne posłanie od prezydenta Kalisza. W Gdyni naszych "wilków morskich" chlebem i solą oraz "Asnykówką" przywitali prezes Adam Borowiak i Zofia Mieszczańska-Stefaniak. Rejsem dowodził kaliszanin, kapitan Jan Piasecki, który na zakończenie wydał załodze stosowne certyfikaty.

Pomysłodawcą wyprawy był nasz kolega Paweł Jaźwiecki, któremu zawdzięczamy tę marynarską przygodę. W swoim liście do prezydenta miasta pan Roman Śmigielski napisał "Pragnę zapewnić Pana Prezydenta, że wszyscy członkowie Asnykowskiej załogi okazali się być bardzo godnymi ambasadorami swojej małej ojczyzny - Kalisza. W Kopenhadze już dziś nikt nie ma wątpliwości, że Kalisz to młode duchem, najstarsze miasto w Polsce".

więcej...

26 września 2005 r.

Państwo Katarzyna i Dariusz Natkowscy postanowili swojej szkole języków obcych "LOGOS-fan" nadać imię pani profesor Krystyny Tustanowskiej. Uroczystość zgromadziła liczne grono uczniów i przyjaciół patronki - znakomitego pedagoga, lingwisty, żołnierza Armii Krajowej, wieloletniego nauczyciela i wicedyrektora Liceum im. Adama Asnyka. Obecna była córka - Małgorzata Petrie, której dom w Londynie stanowił przystań dla wielu kaliszan oraz prezydent miasta, dr inż. Janusz Pęcherz.

Z naszego kręgu pojawili się dawni uczniowie pani profesor Tustanowskiej: Krzysztof Biernacki, prezes Adam Borowiak, Tadeusz Krawczyński, Janusz Wysogląd i Mirosław Zaleski.

29 września 2005 r.

W kościele św. Gotarda i na cmentarzu tynieckim pożegnaliśmy śp. Lidię Zengteler z domu Rudowicz, maturzystkę z 1975 roku. W swoim pubie "Zakładzie" z kulinarnym talentem przygotowywała swoje autorskie potrawy, nie zapominając przy tym o kulturalnych daniach, bowiem organizowała atrakcyjne koncerty i inne artystyczne zdarzenia.

Póki naszej pamięci, będzie obecna pośród nas.

2 października 2005 r.

18 załóg wystartowało w niedzielę w XVIII Samochodowym Rajdzie Asnykowców. W rajdzie wystartowało około 70 osób - absolwenci liceum oraz ich rodziny. Po wspólnym zdjęciu załogi wyruszyły tradycyjnie spod pomnika Adama Asnyka. Uczestnicy startujący co minutę musieli prawidłowo odczytywać trasę za pomocą graficznych „itinererów". W ten sposób odnajdywali miejsca kolejnych konkurencji.

Trasa o długości prawie 200 km wiodła aż po ziemię sieradzką. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że znaczna część odcinków przebiegała przez lasy i bezdroża. Kierowcy zmagali się w trzech konkurencjach sprawnościowych, pokonując na czas tor przeszkód, w tym jeden z zasłoniętą przednią szybą, kierując się jedynie wskazówkami pilota. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych zawodnikach, przygotowując dla nich szereg atrakcji w lesie koło Klonowej.

Jedną z konkurencji był test dotyczący wiedzy o dziejach ruchu asnykowskiego oraz przepisów ruchu drogowego.

Rajd tradycyjnie przeplatany był wycieczkami; zwiedzaniem kościoła w Lututowie, zbudowanego w stylu neoromańsko-mauretańskim, ruin zamku i wieży Kazimierza Wielkiego w Bolesławcu oraz XVIII-wiecznego młyna, w którym zawodnicy zjedli obiad. Imprezę zakończyło ognisko w Szwacinie, połączone z rozdaniem nagród.

W tym roku najlepszą drużyną okazała się załoga Michała Sierakowskiego. On też wywalczył puchar przechodni prezesa stowarzyszenia asnykowców. Drugie miejsce zajęła drużyna z kierowcą Łukaszem Sobockim, a na trzeciej pozycji uplasowała się załoga Michała Zaleskiego.

W tym roku w roli komandora rajdu debiutował Tomasz Wysogląd.

5 października 2005 r.

Prezes Adam Borowiak i wiceprezes Janusz Wysogląd złożyli wizytę prezydentowi miasta Kalisza, Januszowi Pęcherzowi. Poinformowali o przebiegu I Międzypokoleniowego Rejsu Morskiego Asnykowców na pokładzie "Zawiszy Czarnego". Prezydent z zadowoleniem przyjął relację z odbytych spotkań z przedstawicielami Ambasady RP w Kopenhadze na czele z panem Piotrem Świętachem, kierownikiem Wydziału Konsularnego oraz z tamtejszymi Polakami, których przywiódł Roman Śmigielski, przewodniczący Federacji Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich "Polonia". Pan prezydent pogratulował asnykowcom pięknej żeglarskiej przygody i podziękował za godne reprezentowanie naszego miasta. Z radością przyjął załogową koszulkę i inne rejsowe pamiątki.

- z okazji jubileuszu 25-lecia otrzymania sakry biskupiej, księdzu Stanisławowi Napierale, ordynariuszowi diecezji kaliskiej wyrazy wdzięczności za otaczanie asnykowskiego środowiska duszpasterską opieką przekazali Zofia Mieszczańska-Stefaniak i Adam Borowiak.

7, 8, 9 października 2005 r.

Tak, tak, tak minęło 25 lat - zwoływali się maturzyści z 1980 roku. Stawiło się blisko osiemdziesięcioro srebrnych jubilatów. Rozpoczęli koleżeńskim spotkaniem w klubie "Pod Muzami" przy muzyce w wykonaniu Ireny Hofman, Zenona Rogali i Piotra Michery. W sobotni poranek odwiedzili swoje macierzyste Liceum witani przez dyrektora Andrzeja Urbaniaka i prezesa Stowarzyszenia Adama Borowiaka.

Po inauguracyjnym dźwięku zabytkowego szkolnego dzwonka, uruchomionego przez przewodniczącego komitetu organizacyjnego Stanisława Małolepszego oraz sesji zdjęciowej, przeszli do klas na spotkanie z wychowawcami. Po uroczystości w szkole delegacje złożyły kwiaty na grobach nauczycieli i kolegów. Wieczorem w hotelu "Orbis-Prosna" odbył się bal "maturalny".

Niedzielę rozpoczęto mszą św. w katedrze św. Mikołaja, sprawowaną w intencji jubilatów przez ks. prałata Andrzeja Gawła, wzbogaconą pięknym śpiewem chóru pod dyrekcją Izabeli Pietrzak.

Spotkanie po latach zakończono w "Domku Parkowego". Organizatorzy pamiętali o wydawnictwach zjazdowych, przygotowali okolicznościową pieczęć i znaczek, zapewnili piękną pogodę i spisali się na medal.

14 października 2005 r.

W Dniu Edukacji Narodowej, prezes Adam Borowiak nauczycielom naszego Liceum życzył powodzenia w żmudnej, a szlachetnej pracy, by dopisywali kolejne rozdziały dziejów szkoły z ulicy Grodzkiej 1, a swoją misję mogli realizować w warunkach godnych zaszczytnego powołania. Ponadto na ręce dyrektora Andrzeja Urbaniaka przekazał odnaleziony portret Adama Asnyka, namalowany przed dwudziestu laty przez Tomasza Brodę.

20 października 2005 r.

Wieczór wspomnień "Pod żaglami Zawiszy". Stawiła się załoga I Międzypokoleniowego Rejsu Morskiego Asnykowców, zdobywców szlaku Gdynia - Kopenhaga - Roenne - Gdynia. Z Wrocławia i Warszawy dotarli oficerowie wachtowi, bracia Paweł i Jerzy Jaźwieccy.

Z aplauzem i stosownymi komentarzami przyjęto prezentację fotograficzno-muzyczną dokumentującą wyprawę autorstwa Tomasza Wiertelaka oraz film Elżbiety Belińskiej i Bogdana Ptaka.

Paweł Jaźwiecki przekazał pozdrowienia wraz z upominkiem, miniaturą "Zawiszy Czarnego" od kapitana Jana Piaseckiego, który zadeklarował swoją gotowość natychmiastowego poprowadzenia kolejnego rejsu z asnykowską załogą. Zobacz więcej...

24 listopada 2005 r.

Jesienny wieczór muzyczny w klubie "Pod Muzami". Jazzowo pośpiewała Agnieszka Sochacka, wielce utalentowana wokalistka, rozpoczynająca swoją estradową karierę. Recital przygotowała Iwana Banasiak i jej agencja "ArtMuz". Zobacz więcej...

26 listopada 2005 r.

Także w klubie "Pod Muzami" zorganizowaliśmy "andrzejkową" potańcówkę. Blisko stuosobowa grupa koleżanek i kolegów bawiła się przy muzyce i śpiewie Urszuli i Piotra Langnerów oraz Edwarda Crosio. Około pierwszej w nocy rozbawione towarzystwo szczęśliwie rozeszło się do domów.

29 listopada 2005 r.

Józef Garliński (1913-2005)

Z żalem żegnamy zmarłego w Londynie w wieku 92 lat Józefa Garlińskiego Honorowego Obywatela miasta Kalisza, asnykowca, maturzystę z 1934 r., absolwenta Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i doktora filozofii London School of Economics & Political Science.

W wojnie obronnej 1939 roku podporucznik 1 Pułku Szwoleżerów. W konspiracji szef Wywiadu Więziennego, a następnie Wydziału Bezpieczeństwa Komendy Głównej Armii Krajowej. Więzień Pawiaka, Auschwitz i Neungamme. Od 1945 roku w Londynie; prezes Zarządu Głównego Koła AK, członek zarządu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, wiceprezes Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, od 1975 roku prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Autor unikatowych w polskim pisarstwie historycznym książek. Najbardziej znana to „Fighting Auschwitz” (Oświęcim Walczący). Obrońca dobrego imienia Polski.

Kawaler Krzyża Virtuti Militari, komandor Orderu Polonia Restituta, odznaczony Krzyżem Walecznych i wieloma innymi. Przez całe życie czynem i słowem pełnił swoją patriotyczną służbę.

5 grudnia 2005 r.

Na pamiątkę zwołanego w grudniu 1918 roku Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu, od kilku lat Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne organizuje obchody Dni Wielkopolski.

Z tej okazji w sali posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk imienia Seweryna Mielżyńskiego odbyła się dyskusja panelowa "Kultura w rozwoju Wielkopolski". Obrady poprzedziło wręczenie Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego za 2005 rok, którą przyznano Towarzystwu Miłośników Gniezna.

W gronie nominowanych znalazł się prezes Adam Borowiak, który z satysfakcją odebrał kolejne w tym roku, po sandomierskim, wyróżnienie naszego Stowarzyszenia.

Adam Borowiak odbiera nominację z rąk Stanisława Słopienia Prezes w gronie laureatów. Pierwszy z prawej -  Stanisław Słopień prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego fot. K. Płociński
Zobacz fotoreportaż...

 

9 grudnia 2005 roku

W hali OSRiR przy ul. Łódzkiej – akurat w dniu imienin oraz 80. urodzin przybyłej tutaj i bardzo serdecznie przyjętej pani Leokadii Paszyn, wdowy po niezapomnianym  profesorze Kazimierzu Paszynie – odbył się osiemnasty mecz koszykówki Asnykowców z Jagiellonami, poprzedzony pojedynkiem uczniowskich reprezentacji liceów im. A.  Asnyka i M. Kopernika.

     Wśród licznej, jak zawsze gorącej publiczności, którą stanowiła młodzież i absolwenci obu sławnych szkół, byli również m. in: honorowy patron naszej tradycyjnej imprezy prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Włodarek, wiceprezydent Tadeusz Krawczykowski,  poseł nowej kadencji Sejmu RP Adam Rogacki (absolwent Kopernika), a także dyrektor Liceum im. A. Asnyka Andrzej Urbaniak i prezesi stowarzyszeń: Asnykowców - Adam Borowiak, Jagiellonek/Kopernika - Ryszarda Hanc oraz Fundacji im. K. Paszyna – Jacek Czechowski.

     Kolejny wielki mecz absolwentów sławnych kaliskich szkół zakończył się sukcesem Asnykowców 74:56 (37:31), którzy odnosząc dziewiąte w dziejach zwycięstwo, przeważyli na swoja korzyść bilans dotychczasowych spotkań  (Jagiellonowie wygrali osiem razy, a jeden pojedynek był remisowy).

      W zwycięskiej drużynie najskuteczniejszym zawodnikiem okazał się Tomasz Nowak, który zdobył 23 punkty, Grzegorz Gmyrek – 16, Paweł Tyma – 12, Daniel Koch – 11, Szymon Grzonka – 7, Mateusz Widmański – 3 oraz Mateusz Grzybek – 2. W zespole Asnykowców zagrał również – tym razem bez punktowych zdobyczy – jeden z najlepszych graczy wielu poprzednich meczów

Krzysztof Matusiak.

   W drużynie Jagiellonów niezawodnym strzelcem był zdobywca 27 punktów Przemysław Biczyński, a oprócz niego Filip Chrystek – 10, Bartek Kuczyński – 8, Szymon Sobczak - 6, Janusz Zalewski – 3 i Łukasz Wilczyński – 2.     

    Bardzo emocjonujący pojedynek stoczyły uczniowskie reprezentacje Asnyka i Kopernika. Początkowo zdecydowanie prowadzili Kopernikowscy, jednak już pod koniec pierwszej połowy licealiści Asnyka zaczęli odrabiać straty (w ostatnich sekundach przed przerwą Maciej Idczak trafił do kosza z połowy boiska!). W drugiej części meczu szala przeważyła się na ich stronę Asnykowców, którzy wygrali z Kopernikanami 36:30 (10:22).

     Uczniowskie i absolwenckie drużyny swoich szkól w roli trenerów prowadzili: Grzegorz Kulawinek (Jagiellonowie/Kopernikowcy) i Wiesław Łukasiewicz (Asnyk), natomiast znakomitymi sędziami obu meczów byli: kaliszanin Radosław Nowaczyk i ostrowianin Sławomir Tyburcy.

22 grudnia 2005 roku

Spotkanie wigilijne grona pedagogicznego naszego Liceum. Prezes Adam Borowiak przekazał życzenia od dawnych uczniów, asnykowców wielu pokoleń. na ręce dyrektora Andrzeja Urbaniaka podarował najnowszą edycję "Asnykowca".

- Wieczorem w klubie "Pod Muzami" jak w świątecznej gospodzie. Choinka, blask świec i kolędy płynące ze skrzypiec Piotra Michery oraz pianina Marka Gwiaździńskiego. Adam Borowiak, twórca i redaktor, z dumą prezentował 15. jubileuszowe wydanie rocznika "Asnykowiec". Dziękował ofiarodawcom i współtwórcom, wręczając pierwsze autorskie egzemplarze.

Paweł Kuszczyński, poeta z Poznania, autor tekstu o prezydencie Stanisławie Wojciechowskim, pogratulował wysokiego profesjonalnego poziomu merytorycznego i edytorskiego naszego rocznika.

W drugiej części wieczoru solenizanci Ewa Dytkiewicz, Ewa Żukiewicz i Adam Borowiak przyjmowali serdeczne powinszowania imieninowe.
Prezes Adam prezentuje najnowszy numer biuletynu. Autorski numer "Asnykowca" odbiera Aneta Kolańczyk. Z Poznania przybył pan Paweł Kuszczyński, poeta.
Prezes Adam prezentuje najnowszy numer biuletynu. Autorski numer "Asnykowca" odbiera Aneta Kolańczyk. Z Poznania przybył pan Paweł Kuszczyński, autor znakomitego tekstu o prezydencie  Stanisławie Wojciechowskim.

Zobacz fotoreportaż...

 

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak