Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2003

 

1 stycznia 2003 r. 

Dzięki staraniom kol. Janusza Wysogląda, we wczesnych godzinach popołudniowych, przy ognisku roznieconym na terenie strzelnicy Kaliskiego Bractwa Kurkowego, spotykamy się w asnykowskim kręgu na powitanie Nowego Roku. Kosze ze świątecznymi przysmakami i trunkami, sylwestrowe jeszcze nastroje pozwalają zapomnieć o mroźnej aurze, skłaniają ku optymistycznemu spojrzeniu na nadchodzące dni 2003 roku,

3 stycznia 2003 r.

Noworocznych życzeń ciąg dalszy, tym razem w klubie "Pod Muzami" na tradycyjnym "Opłatku Asnykowskim". W obecności studziesięcioosobowego wielopokoleniowego towarzystwa prezes, Adam Borowiak przypomina najważniejsze dokonania minionego roku, a także zapowiada planowane zamierzenia w najbliższym czasie. Wspomina również koleżanki i kolegów, których niedawno pożegnaliśmy na zawsze. Łącząc się duchowo z rozsianymi po świecie wychowankami Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, składa życzenia i przełamuje się opłatkiem z kol. Ryszardem Pawlikiem co staje się hasłem do wzajemnej powszechnej wymiany serdeczności.

W tej świątecznej atmosferze pozdrowienia od Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki, przekazał prezes Daniel Sztandera, od niedawna wiceprezydent miasta Kalisza, któremu towarzyszyła kol. Bożena Sośnicka, członek zarządu tegoż stowarzyszenia.

Oklaskami podziękowano za nadesłane życzenia od Biskupa Kaliskiego ks. Stanisława Napierały, Senatora RP Genowefy Ferenc, prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza, przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Włodarka, dyrektora Liceum im. Adama Asnyka Francisza Podgórnego oraz od koleżeństwa: Henryka Chenczke z Nowego Sącza, prezesa Klubu Kaliszan w Warszawie, Bogdana Bladowskiego, Józefa Garlińskiego z Anglii, Doroty Jakubowskiej-Arszyńskiej z Hiszpanii, Zdzisława Samulaka z USA, Henryka Jedwabia z Kanady, Jana Kwaczyńskiego, Arkadiusza Fabjanowskiego i Marka Samocia z Australii, Jerzego Borowiaka z Austrii, Adama Grzymskiego, Stanisława Wankiewicza i Zenona Prętczyńskiego z Wrocławia, Wandy Kołacińskiej, Waldemara Kuczyńskiego, Jerzego Staneckiego, Jacka Szyka z Warszawy, Jerzego Goclika z Pyrzyc, Krzysztofa Kornackiego z Kozłówki, Bogdana Przybylskiego z Gdańska, Andrzeja Fausta z Wołomina, Krzysztofa Oleksiaka i Jacka Krełowskiego z Torunia, Doroty i Romualda Bartosików z Gołuchowa oraz Jolanty Wichłacz. Pamiętali o nas również członkowie zarządu Stowarzyszenia Wychowanków i nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Szampanem wzniesiono toast za pomyślność w 2003 roku, po czym bawiono się w karnawałowych rytmach w wykonaniu muzyków, Martcho Laltcheva i Grzegorza Walendowskiego, urozmaiconymi okolicznościami i wystąpieniami naszych zasłużonych niemalże artystów, Ireny Zawadzkiej, Zbigniewa Białka, Józefa Jaworowicza i Andrzeja Zmyślonego.

8 stycznia 2003 r.

Zofia Mieszczańska-Stefaniak i Adam Borowiak rewizytowali koleżeństwo ze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki, składając na ręce wiceprezesa, Teresy Koszyckiej życzenia noworoczne.

4 lutego 2003 r.

W "Salonie Literackim" Arkadiusza Pacholskiego, w kaliskiej galerii Biura Wystaw Artystycznych, Waldemar Kuczyński, asnykowiec, absolwent z 1958 r., prezentował swoją najnowszą książkę "Burza nad Wisłą. Dziennik 1980-81"

15 lutego 2003 r.

Krzysztof Biernacki namówił czterdziestoosobowe towarzystwo do próby sił w nowej dyscyplinie sportowej, kręglach amerykańskich, znanych pod ich rodzimą nazwą - bowlingiem. Tegoroczne zmagania w rzucaniu ciężką kulą do dziesięciu kręgli były świetną zabawą i obiecującym wstępem do przyszłych mistrzostw asnykowców w tej konkurencji. Ponieważ większość zawodników debiutowała, niezbędne były rzuty próbne, tak że finał imprezy nastąpił już po północy.

Mimo towarzyskiego charakteru spotkania wyłoniono pierwszych zwycięzców. Najlepszym zawodnikiem okazał się gość z ojczyzny bowlingu, Jason Fredette z Seatle (USA), który wyprzedził Krzysztofa Biernackiego i Jerzego Pawłowa. Wśród pań prym wiodła Anna Drzewiecka (Borowska), która także za swoim Włodzimierzem zwyciężyła w klasyfikacji małżeństw. Organizatorzy, wśród których byli także Bogdan Ptak i Marek Sierakowski liczą na częstsze wizyty na kręgielnych torach.

17 lutego 2003 r.

Delegacja Stowarzyszenia, prezes Adam Borowiak, wiceprezes Leszek Bladowski i członek zarządu Jerzy Bałwas została przyjęta przez prezydenta miasta Kalisza, Janusza Pęcherza, w obecności szefa kancelarii, Ryszarda Bienieckiego. Pan Prezydent z zainteresowaniem wysłuchał informacji o dziejach naszego Liceum i niezwykłej prężności i bogatej tradycji naszej koleżeńskiej organizacji.

Czując się zaszczycony zaproszeniem, objąć honorowym patronatem tegoroczny XV Zjazd Asnykowców.

22 lutego 2003 r.

W salach dawnej powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie staraniem kol. Janusza Wysogląda, odbył się jubileuszowy XX Bal Asnykowców. Przybyło stuczterdziestu gości, także absolwentów innych kaliskich szkół, których powitał prezes Adam Borowiak, szczególnie serdecznie weteranów, uczestników I Balu zorganizowanego w 1981 r., Leszka Bladowskiego z żoną Dionizą i Jerzego Borowiaka z małżonką Wandą.

W latach osiemdziesiątych, po stanie wojennym karnawałowe bale wznowiono w nieistniejącej już restauracji "U Barbary i Bogumiła", później przeniesiono się do hotelowej "Prosny", a od dwóch lat spotykamy się w magicznym Gołuchowie.

Poetycką dedykację przesłał Tomasz Wysogląd, maturzysta z 1994 r.

O kulinarne satysfakcje zadbała kawiarnia "Muzealna" Doroty i Romualda Bartosików serwując m.in. łososia, sandacza w galarecie, pstrąga w koperku, szynkę podkomorzego, indyka po meksykańsku, dziczyznę, strogonowa itd. itd.

Dużą popularnością cieszyła się specjalnie na tę okazję zaangażowana autentyczna wróżka, przepowiadająca "sławę, wieczną zabawę, pieniędzy w bród..."

Bawiono się pożytecznie, przeznaczają finansowy "urobek" na organizowany 12-14 września br. jubileuszowy XV Zjazd Asnykowców.

25 lutego 2003 r.

Polskie Radio "BIS" w cyklu "Krajobrazy" nadało audycję o Kaliszu. W godzinnym programie poruszono wiele tematów a  dziejów i współczesności grodu nad Prosną. Wśród gości redaktor Marzanny de Latour był prezes Adam Borowik, który przedstawił historię naszego liceum i działalność asnykowskiego Stowarzyszenia. Pani redaktor rekomendowała radiosłuchaczom nasze strony internetowe, od siedmiu lat przygotowywane przez Krzysztofa Płocińskiego, dostrzegając z uznaniem ich bardzo wysoki poziom merytoryczny i techniczny.

28 lutego 2003 r.

Na Rynku Głównym, asnykowska młodzież zaprezentowała barwną paradę nawiązującą do bliskiego terminu rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje środkowo-wschodnie naszego kontynentu. Następnie w sali recepcyjnej ratusza, w obecności prezydenta Kalisza, Janusza Pęcherza i wicemarszałka województwa wielkopolskiego, Kazimierza Kościelnego, odbyła się symulacja negocjacji w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Zostań negocjatorem". Uczniowie naszego Liceum wcielili się w role przedstawicieli rządu, związków zawodowych i pracodawców. Podziw budziła wiedza jaką wykazywali się młodzi asnykowcy, jak i opanowanie trudnej sztuki negocjacji.

Z naszej strony pilnymi obserwatorami byli Zofia mieszczańska-Stefaniak i wiceprezes Leszek Bladowski, który przekazał gratulacje na ręce nauczyciela Tomasza Kubczaka, opiekuna szkolnego Klubu Europejskiego "Civis Europae".

1 marca 2003 r.

Na trasie slalomu giganta ustawionego na stokach Hali Szrenickiej w Szklarskiej Porębie, odbyły się VII Mistrzostwa Asnykowców w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardingu.  Zawodników obowiązywały dwa przejazdy, których łączny czas decydował o ostatecznej lokacie. Najmłodszym startującym był pięcioletni Piotruś Szastok.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli, Justyna Borowiak i Michał Marczak, a w poszczególnych kategoriach wiekowych, oprócz wspomnianej pary, najlepszymi okazali się: Paweł Szambelan i Michał Mazur wśród dzieci, Agata Olczak spośród pań oraz panowie: Wiktor Pałys, Jacek Zamojski, Jerzy Borowiak i Andrzej Jakubek. W snowboardingu, czyi zjeździe na jednej desce, zwyciężył Wojciech Siemianowski. W klasyfikacji rodzinnej najlepszymi okazali się Artur i Agata Mazurowie z synem Michałem. Organizatorami tej wielce udanej imprezy byli: kol. kol. Viola Wacowska, Jerzy Borowiak i Bogdan Ptak oraz p. Urszula Hertz z "Nart-Tour".

Podziękowanie należy się Urzędowi Miejskiemu w Kaliszu za finansowe wsparcie.

Na słowa uznania zasługują koleżeństwo służące pomocą w trakcie zawodów, czyli Elwira Ptak, Mariola Roszak, Halina Warsiewicz i Andrzej Marek.

9 marca 2003 r.

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej rozstrzygnięto konkurs "Kaliszanin 2002 Roku". Ten zaszczytny tytuł i statuetka "Trębacza Kaliskiego", przypadł siostrze Maurze - Barbarze Otto ze zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, opiekunce najbiedniejszych mieszkańców Kalisza.

W gronie laureatów "Złotej Dziesiątki", podobnie jak w poprzednich latach, mocna reprezentacja asnykowców; Barbara Fibingier, dyrektor artystyczny Centrum Kultury i Sztuki, Adam Radaś, właściciel firmy "Paula", Wiesław Strohm, ordynator Oddziału Neurochirurgii kaliskiego szpitala i Władysław Jakubek, trener pływania, opiekun niepełnosprawnych sportowców, których osiągnięcia uznano za wydarzenia roku.

4 kwietnia 2003 r.

Obchodzące jubileusz 700-lecia istnienia, Liceum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu było gospodarzem XVI Zjazdu Stowarzyszenia Na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce, którego wiodącym tematem była "Rola Stowarzyszenia Wychowanków w podtrzymywaniu tradycji i rozwijaniu współczesnego oblicza polskiej szkoły". Wśród 46 delegacji, obecna była reprezentacja Stowarzyszenia Asnykowców w składzie: prezes Adam Borowiak, wiceprezes Leszek Bladowski, sekretarz Zofia Mieszczańska-Stefaniak i Krzysztof Płociński, członek zarządu.

W latach stalinowskiego terroru, dokładnie w 1950 roku, z powodów wyłącznie politycznych Liceum im. św. Marii Magdaleny zamknięto, w zamyśle na zawsze, a dzięki uporowi absolwentów w 1990 roku, ta wielce zasłużona szkoła została ponownie otwarta i powróciła do swojego starego gmachu przy placu Bernardyńskim "Marynkarze", bo tak mówią o sobie wychowankowie tej poznańskiej szkoły z dumą przypomnieli kilkudziesięcioletnie boje o reaktywowanie swojej szkoły i sile koleżeńskich więzów, dzięki którym wspomniane dzieło stało się możliwym.

Prezes Adam Borowiak, w swoim wystąpieniu na przykładzie Stowarzyszenia Asnykowców, nawiązał do ponad stuletniej tradycji ruchu absolwenckiego najstarszej kaliskiej szkoły oraz uwypuklił rolę wydawnictw w pogłębianiu kontaktów byłych uczniów, zarówno ze swoją organizacją, szkołą oraz miastem młodości.

Wśród gości zjazdowych dużym zainteresowaniem cieszyły się egzemplarze naszego "Asnykowca", jak się okazuje nie mającego odpowiednika w kraju.

5 kwietnia 2003 r.

Podsumowaniem ostatniego roku działalności zajęło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Stuosobowe forum, w tym absolwenci kaliskiej szkoły przybyli z Poznania i Wrocławia, na piątkę oceniło sprawozdanie zarządu, sądu koleżeńskiego i komisji rewizyjnej. Tegorocznym laureatem "Złotego pióra", nagrody prezesa, został Zbigniew Kościelak za "posługę artystyczno-literacką i dziennikarsko-organizacyjną świadczoną stowarzyszeniu od początku jego istnienia".

Gościem honorowym Walnego Zebrania był Zenon Balanicki, zamieszkały w Poznaniu, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

Pozdrowienia nadesłali: Krzysztof Zasiadły z Poznania, Zdzisław Samulak z Hallandale Beach na Florydzie, Henryk Jedwab z Ottawy oraz Jan Kwaczyński z Canberry, który ponadto poinformował o nawiązanym przez siebie kontakcie z radiem i telewizją Special Broadcasting Service, dzięki którym informacja o wrześniowym XV Zjeździe Asnykowców słyszalna będzie w całej Australii.

15 maja 2003 r.

W klubie "Pod Muzami" wiosenny wieczór muzyczny w wykonaniu Martcho Laltcheva i Grzegorza Walendowskiego. Solenizantka, Zofia Mieszczańska-Stefaniak sekretarz stowarzyszenia, zewsząd odbierała kwiaty i powinszowania.

26 maja 2003 r.

Sanktuarium św. Józefa Kaliskiego, kult oraz kongresy i sympozja Józefologiczne, były tematami spotkania Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej zorganizowanego w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego.

Przewodniczył ks. biskup Teofil Wilski, a moderatorem dyskusji był ks. dr Andrzej Latoń, asnykowiec.

Stowarzyszenie reprezentowali prezes Adam Borowiak wraz z członkami zarządu, Krzysztofem Płocińskim i Januszem Wysoglądem.

30 maja 2003 r.

Na zaproszenie Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz" oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, wiceprezes Leszek Bladowski uczestniczył w międzynarodowej konferencji na temat "Samorząd terytorialny w III RP w procesie integracji europejskiej".

30 maja 2003 roku

Sekcja pływacka kierowana przez Bogdana Ptaka, zawodami sztafet 7x25 stylem klasycznym, zakończyła kolejny sezon wspólnej rekreacji. Spotykano się w piątkowe wieczory na pływalni Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji, a następnie omawiano poczynione postępy w kawiarence hotelowej u Jerzego Dyonizego.

Podsumowania sezonu dokonano na bardziej uroczystej składkowej kolacji.

Blisko czterdziestoosobowa ekipa umówiła się na wrześniową inaugurację III roku pływania.

4 czerwca 2003 roku

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk razem z biblioteką Seminarium Duchownego zorganizowało promocję po raz pierwszy wydanego "Pamiętnika" ks. Wacława Blizińskiego opracowanego przez Grzegorza Walisia.

Wśród znamienitych gości dostrzegliśmy biskupa kaliskiego, ks. prof. Stanisława Napierałę i wiceprezydenta Kalisza, Wincentego Pawlaczyka.

Nasze Stowarzyszenie reprezentowali, prezes Adam Borowiak i członkowie zarządu Krzysztof Płociński oraz Janusz Wysogląd.

5 czerwca 2003 roku

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza z okazji Święta Miasta, na pamiątkę wydanego w imieniu księcia wielkopolskiego Przemysła II dokumentu potwierdzającego prawa miejskie, spisanego 11 czerwca 1282 roku.

Do sali recepcyjnej ratusza przybyły delegacje miast partnerskich i zaprzyjaźnionych, stowarzyszeń oraz zasłużeni obywatele naszego miasta. Godność "Honorowego obywatela miasta Kalisza" przyznano księdzu Stefanowi Dzierżkowi, jezuicie wielce zasłużonemu ojczyźnie i kościołowi. Delegację Stowarzyszenia stanowili Adam Borowiak, prezes Zofia Mieszczańska - Stefaniak, sekretarz i członek zarządu Krzysztof Płociński.

6 czerwca 2003 roku

Poprzedzona mszą św. w katedrze św. Mikołaja, uroczystość wręczenia świadectw maturalnych w liceum im. Adama Asnyka. Zgodnie z nowym zwyczajem młodzież w togach i biretach. Piękna pogoda umożliwiła przeprowadzenie ceremonii na szkolnym boisku. Obok rodziców obecni byli także goście z zaprzyjaźnionego gimnazjum "Hammonense" z niemieckiego Hamm. Prymusi wyróżnieni zostali złotymi, srebrnymi i brązowymi "Laurami Asnykowskimi". Przemówienia podziękowania i gratulacje. Wśród nich, abiturientów pozdrowił nasz prezes, Adam Borowiak.

Każdy z maturzystów otrzymał list okolicznościowy witający w gronie absolwentów.

7 czerwca 2003 roku

X Zjazd Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych i z tej to okazji "Spotkanie pokoleń" w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. W imieniu asnykowców okolicznościowe posłanie koleżeństwu od "Ekonomika" przekazał prezes Adam Borowiak.

6-8 czerwca 2003 r.

Ambitna sekcja pływacka na czele z Bożeną Zalewską i Ewą Żukiewicz w sile 23 asnykowców i przyjaciół zwiedzała Pragę, stolicę naszych południowych sąsiadów. Bazę wypadową zlokalizowali w Czeskim Brodzie. Już pierwszego wieczoru obejrzeli widowisko, światło, muzyka i woda na Striżikovych Fontannach. W następnych dniach podziwiali Hradczany, siedzibę królów i prezydentów Czech, uroczą Małą Stranę, słynny zegar Orloj i synagogę w żydowskiej dzielnicy. Spacerowali uliczkami Starego Miasta i Mostem Karola nad Wełtawą.

Jedną z atrakcji była także wizyta w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie spełnili swój obywatelski obowiązek i głosowali w referendum unijnym. Mimo stóp obolałych i niemiłosiernego upału humory wszystkim dopisywały.

21 czerwca 2003 r.

Nasi pływacy tym razem na rowerach. Grupa 23 miłośników przyrody wystartowała sprzed pływalni przy ulicy Łódzkiej, by po przejechaniu 2 km zwiedzić starą cegielnię przy ulicy Braci Niemojowskich. Dalej przemierzali malowniczą, aczkolwiek wymagającą sporego wysiłku pagórkowatą trasę w dolinie rzeki Swędrni, mijając po drodze żwirownie oraz pozostałości po młynie rzecznym. Piaszczyste dukty, leśne ścieżki i silny przeciwny wiatr, stanowiły spore wyzwanie. Przejechanie 16 km zabrało ponad 3 godziny, wliczając dwie niezbędne przerwy dla uzupełnienia poziomu elektrolitu w organizmach.

Trud został nagrodzony w leśniczówce w Rozdżałach. Częstowano się wspaniałymi sałatkami, mięsem z grila i zimnym piwem. Nie obyło się bez wspólnych śpiewów przy gitarowym wspomaganiu Marka Gwiaździńskiego. Po trzech godzinach zabawy, na wypoczętych rowerach wyruszyli w kierunku Pólka, gdzie w swojej posiadłości Viola i Marcin Wacowscy ugościli ekipę ciastem i kawą. Wczesnym wieczorem, pierwszego dnia lata, wszyscy szczęśliwie dotarli do domów, wdzięczni Krzysztofowi Biernackiemu za perfekcyjnie przygotowaną wycieczkę.         więcej...

15 lipca 2003 r.

W kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej pożegnaliśmy panią profesor Marię Leń-Błaszczykową, znakomitego pedagoga, przez czterdzieści lat nauczającej języka polskiego w Liceum im. Adama Asnyka.

Uroczystej mszy koncelebrowanej przewodniczył kustosz kaliskiego sanktuarium św. Józefa, ksiądz prałat dr Jacek Plota. Obecni byli księża asnykowcy, wśród nich profesor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, ks. dr Andrzej Latoń, który w pięknej homilii wyraził szacunek i wdzięczność za umiłowanie mowy ojczystej, z taką dobrocią przez Panią Profesor nam przekazywanej.

9 sierpnia 2003 r.

Rowerowa wycieczka w kolorze dojrzałego lata. Na zaproszenie Bożeny Zalewskiej i Krzysztofa Biernackiego na starcie przy kaliskim teatrze stawiło się trzydziestu cyklistów płci obojga. Trasa wiodła zachodnim brzegiem Prosny w górę rzeki do mostu kolejowego, którym przeprawiono się w kierunku lasku Winiarskiego i zalewu Szałe. Przy ruinach starego młyna nad rzeczką Trojanówką oczekiwał na znużonych i spragnionych samochód techniczny z napojami regeneracyjnymi. Jadąc leśnymi duktami i polnymi drogami, między innymi przez wsie Zawady i Porwity oraz zmierzając się z najwyższym wzniesieniem w okolicy, górą kościelną w Chełmcach, ekipa dotarła do letniej posiadłości Jadwigi i Janusza Wysoglądów. W serdecznej gościnie, w piknikowym nastroju, odpoczywano, wspominano drobne przygody, posilając się pstrągiem z grilla i innymi smakołykami.

1 września 2003 r.

Uroczystą inaugurację nowego roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka zaszczycił prezydent miasta Kalisza, Janusz Pęcherz.

Nasze stowarzyszenie reprezentowali Zofia Mieszczańska-Stefaniak, Janusz Wysogląd i wiceprezes Leszek Bladowski, który składając młodzieży życzenia pogratulował im słusznego wyboru szkoły.

4 września 2003 r.

W związku ze zbliżającym się XV Zjazdem Asnykowców zaprosiliśmy kaliskie redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne do klubu "Pod Muzami" na stosowną konferencję. Przybyli przedstawiciele "Ziemi Kaliskiej", "Życia Kalisza", "Głosu Wielkopolskiego", "Kalisii Nowej" oraz telewizji kablowej, która w naszym mieście występuje jako "Twoja Telewizja".

Z naszej strony stawili się członkowie zarządu z prezesem na czele.

Omówiono program zjazdowy, zapoznano dziennikarzy z przygotowanymi, a właściwie stworzonymi publikacjami książkowymi, albumem "Kaliszanie" Krzysztofa Oleksiaka i Adama Borowiaka i zbiorem felietonów Zbigniewa Kościelaka pod wspólnym tytułem "Mów niech Cię zobaczę".

Z wielkim zainteresowaniem przyjęta została tegoroczna edycja "Asnykowca".

Prezes Adam Borowiak przedstawił zarys dziejów asnykowskiego ruchu absolwenckiego, trwającego nieprzerwanie od conajmniej 1879 roku.

6 września 2003 r.

W uroczystości 50-lecia szkoły i zjeździe absolwentów Państwowej Szkoły Pielęgniarstwa, Liceum Medycznego, Zespołu Szkół Medycznych, Medycznego Studium Zawodowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu, asnykowców reprezentował prezes Adam Borowiak. Wraz z pozdrowieniami przekazał na pamiątkę, monografię "Szkoła Kaliska" i tegoroczną edycję "Asnykowca".

12 września 2003 r.

W katedrze św. Mikołaja uroczystość pogrzebowa śp. Władysława Jakubka, absolwenta z 1957 roku. Pożegnaliśmy wybitnego trenera, pedagoga, specjalistę rehabilitacji ortopedycznej, organizatora nowoczesnego sportu pływackiego i klubów wodniackich, opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w naszym mieście.

Mowę pożegnalną wygłosił Jerzy Borowiak.

12 września 2003 r.

Pierwszy dzień XV Zjazdu Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka. Szkoła przystrojona biało-czerwonymi flagami oczekuje na swoich absolwentów. Podobnie jak na poprzednich zjazdach, koleżeństwo dopełnia formalności w ostatniej chwili. Sekretariat dzielnie daje sobie radę. Młodzież asnykowska sprzedaje pamiątkowe koszulki i okolicznościowe kubeczki. Poczta Polska zachęca do nabycia kart ze stemplem zjazdowym. Firma "Hellena" częstuje swoimi sokami. O godzinie 17.00 w hali OSRiR przy ulicy Łódzkiej rozpoczyna się mecz koszykówki absolwenckich drużyn o puchar im. prof. Kazimierza Paszyna pomiędzy "Asnykowcami" i "Jagiellonami". Obecna jest żona profesora, pani Leokadia Paszyn. Na trybunach nieomal komplet nieustannie zagrzewającej zawodników do walki publiczności, wśród której dostrzegamy prezydenta Kalisza, Janusza Pęcherza i wiceprezydenta Tadeusza Krawczykowskiego. Przy mikrofonie szalejący komentator Zbigniew Kościelak. "Asnykowcy" zwyciężają wynikiem 113:70, godnie nawiązując do sportowych sukcesów swoich poprzedników.

Z koszykarskiego parkietu pośpiesznie do Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych na wernisaż Zbigniewa Jurkiewicza, asnykowca z Toronto, maturzysty z 1972 roku, który przedstawił swoje malarstwo, projekty i realizacje architektoniczne. W galerii publiczność w liczbie nieoglądanej zapewne od poprzedniego zjazdu. Za oknami deszczowo i jesiennie. Chroniąc się pod parasolami przechodzimy pod ogromny namiot ustawiony na kortach przy Centrum Kultury i Sztuki. Za stołami kilkaset osób i ciągle nadciągające uzupełnienia z miasta. Dużą aktywność wykazują absolwenci z 1973 roku, świętujący przy okazji 30-lecie matury. Orkiestra gra, piwo się leje strumieniami, gwar powitań i toastów. Wieczór koleżeński przygaśnie około drugiej godziny po północy.

13 września 2003 r.

Drugi dzień XV Zjazdu Asnykowców. Sekretariat już od 8.00 godziny gotowy do pracy. Dojeżdżają kolejni goście z kraju i z zagranicy. Ustaje deszcz. Punktualnie o dziewiątej trzydzieści rozpoczyna się uroczysta inauguracja zjazdu. Na ulicy Grodzkiej pięćdziesięcioosobowa orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamienia pod dyrekcją Henryka Siudy przygrywa wiązanką patriotycznych melodii. Powitanie przez dyrektora Liceum, Franciszka Podgórnego. Rozlegają się dźwięki hymnu państwowego. Zjazd otwiera prezes Stowarzyszenia Asnykowców, Adam Borowiak, a dźwiękiem szkolnego dzwonu, nowinę tę "miastu i światu" ogłaszają koledzy seniorzy, Stanisław Janczak, absolwent z 1934 roku i Henryk Jedwab, maturzysta z 1937 roku.

 Prezydent miasta Kalisza, Janusz Pęcherz na ręce Prezesa przekazuje symboliczny klucz do bram miasta. Na zakończenie młodzież klas pierwszych w obecności swoich starszych kolegów składa ślubowanie. A potem wszyscy uczestnicy Zjazdu przemaszerowali ulicami miasta swojej młodości, poprzedzeni banderią konną wystawioną przez Jerzego Rudowicza i orkiestrą dętą. Po drodze składano kwiaty pod pomnikiem patrona i w miejscach narodowej pamięci.

W kaliskim teatrze odbyło się tradycyjne "Spotkanie pokoleń". Chwilą milczenia przywołano cienie tych, którzy oddali życie za ojczyznę i dla niej przelewali swoją młodzieńczą krew. Wspomniano kolegów narodowości żydowskiej, ofiary zagłady. Wymieniono nazwiska kolegów, którzy przed pięciu laty umawiali się na spotkanie na XV Zjeździe i już w nim udziału nie wzięli.

Delegacje zaprzyjaźnionych szkół i stowarzyszeń składały gratulacje i powinszowania. Przemówił prezydent Kalisz, Janusz Pęcherz, który objął honorowym patronatem tegoroczny zjazd. Oficjalnym dowodem uznania dla wychowanków i członków Stowarzyszenia Asnykowców były odznaczenia państwowe: Złote Krzyże Zasługi nadano Lidii Łyszczak i Markowi Mikołajczykowi oraz Srebrne dla Krzysztofa Płocińskiego, Bogdana Ptaka i Janusza Wysogląda. Aktu dekoracji dokonał wicewojewoda wielkopolski, Jerzy Błoszyk. Pozdrowienia przekazał także wicemarszałek województwa wielkopolskiego Józef Racki. Życzenia przesłali: Arek Fabjanowski i Marek Samoć z Canberry, Joanna Olczak z Nowej Zelandii, Zbigniew Mazurkiewicz z Francji, Wiesław Biś ze Sztokholmu, Agnieszka Bladowska-Stroppolo z Rzymu, Tomasz Adamaszek z pokładu M/S Antares, Andrzej Dąbkowski z Warszawy, Zdzisław Samulak z Watertown (USA), Henryk Podsiadły z Warszawy, Józef Dzikowski z Poznania, Józef Garliński z Londynu, Bogdan Bladowski z Warszawy, Jan Piłaciński z Poznania, Ireneusz Fibingier z Warszawy, Andrzej Kowalski z USA, Józef Gawron z Tielt k. Gandawy, Dorota Jakubowska-Arszyńska z Saragossy, Witold Preiss z Warszawy. Swoimi refleksjami na temat asnykowskiego Liceum i Kalisza, podzielił się Zenon Prętczyński z Wrocławia, uczeń naszej szkoły w latach 1938/39, a także Oskar Koszutski, absolwent z 1963 roku. Mocno i wyraziście zabrzmiał głos Piotra Łuszczykiewicza, maturzysty z 1983 roku.

"Spotkanie pokoleń" zakończyło się dźwiękami poloneza Wojciecha Kilara z filmowej adaptacji "Pana Tadeusza". Powrotowi do szkoły towarzyszyła słoneczna pogoda, wydobywająca uroki starego parku nad Prosną.

W szkole tradycyjne koleżeńskie śniadanie i tradycyjna szczupłość miejsca. Około godziny szesnastej gwar ucichł i szkoła opustoszała.

Wieczorem odbył się zjazdowy Bal Asnykowca w restauracji "Konkret" i alternatywne spotkania w klubie "Pod Muzami" oraz innych pubach i kawiarniach.

14 września 2003 r.

Trzeci dzień XV Zjazdu Asnykowców rozpoczął się o godzinie 10.00 uroczystą mszą św. w katedrze św. Mikołaja, w intencji profesorów i wychowanków, koncelebrowaną przez ks. bp. Stanisława Napierałę, ordynariusza kaliskiego, któremu asystowali między innymi księża asnykowcy: Andrzej Gaweł, Stanisław Olejnik, Jan Sikorski i Sylwester Jasiak. W darach ołtarza niesiono album "Kaliszanie", książkę "Mów, niech Cię zobaczę" i tegoroczną edycję "Asnykowca". Piękną homilię wygłosił ks. bp. Stanisław Napierała. Podziękowanie za sprawowaną w naszej intencji mszę św. wraz z życzeniami dla koleżanek i kolegów przekazał prezes, Adam Borowiak.

Kolejnym punktem programu był koncert orkiestry symfonicznej Filharmonii Kaliskiej "Asnykowcy - miastu" w Centrum Kultury i Sztuki. Dyrygował Jan Walczyński, śpiewała Karolina Sobierańska i grał na saksofonie Jan "Ptaszyn" Wróblewski.

Po koncercie obiadowano pod wielkim namiotem i obok niego. Nastąpił czas podziękowań, pożegnań i zaproszenia do udziału w XVI Zjeździe Asnykowców we wrześniu 2008 roku.

Tradycją asnykowskich zjazdów jest to, że zawsze pozostawiają po sobie trwały ślad wzbogacający dorobek poprzedników. Tym razem był to piękny album "Kaliszanie", autorstwa Krzysztofa Oleksiaka i Adama Borowiaka, a finansowany przez Zenona Sroczyńskiego, absolwenta z 1965 roku, ponadto książka Zbigniewa Kościelaka "Mów, niech Cię zobaczę" oraz tegoroczna edycja rocznika "Asnykowiec". Każdy zjazdowicz otrzymał bordowy krawat jedwabny wraz z pozłacanym znaczkiem - do 1939 roku godłem szkoły.

Przygotowano specjalne wydanie miesięcznika społeczno - kulturalnego "Kalisia Nowa" za sprawą Elżbiety Zmarzłej i Zbigniewa Kościelaka.

Dzięki Jerzemu Bielawskiemu Poczta Polska opublikowała dwie karty okolicznościowe i stosowała specjalny datownik. Oprócz twórczości Zbigniewa Jurkiewicza, w szkole prezentowane były wystawy osiągnięć zawodowych, architekta Zenona Prętczyńskiego z Wrocławia oraz inżyniera mechanika Zdzisława Samulaka z Watertown (USA). Architekt Małgorzata Paszyn przedstawiła swoją koncepcję przywrócenia i rekonstrukcji auli szkolnej. W cukierni "Rogatka Wrocławska" wystawione były fotografie Stanisława Kulawiaka zatytułowane "Asnykowcy '98".

Zjazdowi towarzyszył piękny plakat autorstwa Krzysztofa Oleksiaka z Torunia, absolwenta z 1965 roku. W jubileuszowym zjeździe uczestniczyło około 600 osób.

XV Zjazd Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, który odbywał się w 165 rocznicę urodzin patrona i w 80 rocznicę przekazania szkoły państwu polskiemu oraz nadania jej imienia swojego ucznia, wybitnego poety i patrioty, przeszedł do historii.

28 września 2003 r.

25 załóg, blisko sto osób, uczestniczyło w XVI Rajdzie Samochodowym Asnykowców. Tegoroczny szlak był najdłuższy w historii imprezy i wiódł aż po granicę Dolnego Śląska. Kierowcy, nie znając opracowanej wcześniej trasy musieli poprawnie odczytać graficzny opis, identyfikować punkty orientacyjne by szczęśliwie dotrzeć do wyznaczonych miejscowości docelowych.

Po drodze odbywały się konkurencje sprawnościowe. Ponadto należało odpowiedzieć na zestaw pytań dotyczących dziejów regionu, wydarzeń kulturalnych oraz znajomości przepisów ruchu drogowego.

Zgodnie z tradycją rajdu sporo czasu poświęciliśmy na zwiedzanie mijanych zabytków i podziwianie osobliwości przyrodniczych. W Zdunach koło Krotoszyna, byliśmy podejmowani w miejscowym muzeum przez panią Łucję Długiewicz-Paszek, która ugościła nas także pysznym miejscowym specjałem, drożdżowym plackiem z owocami oraz kawą. Już na ziemi śląskiej w Trzebicku, zwiedziliśmy XVII-wieczny kościółek drewniany, o którego dziejach opowiedział miejscowy wikariusz. Następnie zjechaliśmy w Dolinę Baryczy by zachwycić się pięknem milickich stawów.

Pierwsze wrażenia omówiliśmy przy obiedzie w restauracji "Wawrzyniak" we wsi Perzyce. Droga powrotna przez lasy krotoszyńskie, Ostrów Wielkopolski, Skalmierzyce i Sulisławice doprowadziła kawalkadę nad zalew w Szałe, gdzie przy ognisku i akordeonowym akompaniamencie nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród.

Tegorocznym zwycięzcą i zdobywcą przechodniego pucharu prezesa Stowarzyszenia Asnykowców została załoga Janusza Pięknego. Tuż za nim uplasowali się Marcin Kostera i Michał Zaleski. Wśród pań najlepsza okazała się ekipa Małgorzaty Biernackiej.

Organizatorem i komandorem XVI Rajdu, podobnie jak trzech poprzednich, był Bogdan Ptak który imprezę przygotował znakomicie.

serwis fotograficzny Rajdu

5 października 2003 r.

W podwojach Centrum Kultury i Sztuki uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2003/2004. Prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz w swoim podsumowaniu pamiętał o naszym Stowarzyszeniu, nawiązał także do niedawnego XV Zjazdu Asnykowców. Wspomniał o pięknych wydawnictwach będących zjazdowym pokłosiem. Wśród laureatów dorocznych nagród za upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego, znalazła się Barbara Fibingier, dyrektor artystyczny Centrum Kultury i Sztuki, od blisko trzydziestu lat, jedna z najbardziej znaczących postaci kaliskiego pejzażu kulturalnego.

Prezydent docenił także kunszt naszego kolegi, artysty grafika Krzysztofa Oleksiaka, twórcy między innymi albumu "Kaliszanie".

7 października 2003 r.

Henryk Jedwab, maturzysta z 1937 r., Honorowy Obywatel miasta Kalisza, komandos elitarnej jednostki dywersyjnej - Special Operations Europe (SOE) i późniejszej kompanii polskiej w ramach 10.Inter Allied Commando, biorący udział w dwóch natarciach na Monte Cassino, rozmawiał o swoich wojennych doświadczeniach z młodzieżą Liceum im. Adama Asnyka. Spotkanie prowadził Adam Borowiak, który zaprezentował film zrealizowany przez Michała Bukojemskiego dla Telewizji Polskiej, zatytułowany "Komandos", przedstawiający żołnierską sylwetkę naszego kolegi.

9 października 2003 r.

W klubie "Pod Muzami" seans filmowy w nostalgicznym nastroju. Wojciech Krenz zaprezentował Kaliskie Kroniki Filmowe i Kroniki Wydarzeń Kulturalnych "Trębacz kaliski", które przeniosły nas trzydzieści lat wstecz, do czasów haseł "Polak potrafi" i "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej".

17 listopada 2003 r.

W wieku 91. lat zmarła w Warszawie mgr Maria Pniewska-Janczewska, jagiellonka, siostra Honorowego Członka naszego stowarzyszenia dra Tadeusza Pniewskiego.

24 listopada 2003 r. uroczystościom pogrzebowym w warszawskim kościele Karola Boromeusza i na cmentarzu powązkowskim przewodniczył ks. dr Jan Sikorski w asyście ministrantów naszych kolegów Wojciecha Kiblera z Warszawy i Leszka Bladowskiego z Kalisza.

22 listopada 2003 r.

Uroczyste posiedzenie jednego z najstarszych w kraju, Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego z okazji nadania członkostwa honorowego, prof. dr. hab. Andrzejowi Sikorskiemu, kierownikowi Katedry i Kliniki Urologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, naszemu koledze, maturzyście z 1963 roku. Stosowną laudację wygłosił prezes Towarzystwa, dr med. Zbigniew Kledecki, a po nim zabrał głos nasz prezes, Adam Borowiak, któremu towarzyszyli Zofia Mieszczańska-Stefaniak i Tomasz Skonieczny. Dostojny Laureat otrzymał od asnykowców okolicznościowe posłanie i "urologiczny" upominek w postaci beczułki piwa. Następnie licznie zebrana w auli Szpitala im. Ludwika Perzyny, lekarska publiczność wysłuchała wykładu profesora Andrzeja o "Problemach urologicznych dojrzałych mężczyzn".

29 listopada 2003 r.

Z udziałem studwudziestoosobowej kompanii asnykowców, przyjaciół i sympatyków, w dawnej powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie kolacja "tańcująca" - czyli "post scriptum" XV Zjazdu. Andrzej Zmyślony przygotował okolicznościowy śpiewnik zawierający "Pozjazdowe pienia listopadowe" i osobiście zachęcał do wspólnego śpiewania, z umiarkowanym skutkiem. Prezes Adam Borowiak podsumował  dorobek ostatniego zjazdu, dziękując wszystkim  którzy do tego wspólnego dzieła wnieśli swój udział.  Oprawę muzyczną zapewnili, Martcho Laltchev i Grzegorz Walendowski, wystąpił także Marek Sierakowski. Zbyszek Kościelak rozsypywał swoje aforyzmy. Organizacyjnie całość przygotował Janusz Wysogląd.

18 grudnia 2003 r.

Czwartek tym razem literacki. Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka i Domem Wydawniczym "Rebis" z Poznania, w klubie "Pod Muzami" promowaliśmy zbiór opowiadań "Lśnienie nad głębiną" autorstwa Arkadiusza Pacholskiego. Wieczór prowadziła i pisarza przepytywała pani Beata Majchrzak. Fragmenty książki czytał aktor kaliskiego teatru, pan Piotr Bigora. Spora frekwencja, w tym liczna grupa studentów kaliskiej polonistyki.

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak