Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2002

 

1 stycznia 2002 r. 

1 stycznia 2002 r. - wczesnym popołudniem, na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Kurkowego przy ognisku rozpalonym i podtrzymywanym przez kol. Józefa Jaworowicza i Krzysztofa Płocińskiego, w przyjacielskim kręgu witamy w Nowym Roku Koleżeństwo przybywające z koszami jadła i napitków. Gorąca atmosfera skutecznie neutralizuje mróz i śnieżną zadymkę. Na akordeonie przygrywał kol. Marek Gwiaździński.

4 stycznia 2002 r.

Doroczne spotkanie opłatkowe zgromadziło w restauracji "Adria" studwudziestoosobowe koleżeńskie grono. Mimo trudnych warunków atmosferycznych dojechali także asnykowcy z Poznania, Wrocławia, Łodzi i Torunia. Obecny był dyrektor naszej macierzystej szkoły, Franciszek Podgórny. Z braterskimi pozdrowieniami przybyli prezesi siostrzanych stowarzyszeń "Jagiellonek" i "Kopernikan", Sylwiusz Jakubowski i "Kościuszkowców", Daniel Sztandera. Prezes Adam Borowiak odczytał życzenia, które nadesłali: biskup kaliski ks. prof. Stanisław Napierała, senator RP, Genowefa Ferenc, prezydent miasta Kalisza, Zbigniew Włodarek, przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Rubiński, prezes stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Zenon Balanicki, dyrektor wraz z zespołem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, Robert Czechowski oraz nasi koledzy, prezes "Klubu Kaliszan" w Warszawie, Bogdan Bladowski, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Krzysztof Kornacki, Stanisław Cuper z Kętrzyna, Jan Kwaczyński, Marek Samoć i Arkadiusz Fabjanowski z Australii, Dorota Jakubowska - Arszyńska z Hiszpanii, Tadeusz Albin z Gostynina, Zenon Prętczyński i Henryk Jedwab z Kanady, Henryk Chenczke z Nowego Sącza, Roma i Zdzisław Samulakowie z USA, Jerzy Stanecki z Warszawy, Józef Garliński z Anglii, Andrzej Faust, Jacek Szyke i Wojciech Kibler z Warszawy, Stanisław Iwankiewicz z Wrocławia oraz Stanisław Niżnik z Łodzi. 

W swoim okolicznościowym wystąpieniu prezes Adam Borowiak wspomniał zmarłych w minionym czasie nauczycieli i absolwentów naszego liceum, a składając noworoczne życzenia nawiązał duchową łączność z wszystkimi rozsianymi po kraju i świecie asnykowcami czyniąc to poprzez przełamanie opłatka z kol. Ryszardem Pawlikiem. Świąteczną atmosferę dopełnił koncert kolęd w wykonaniu dziewczęcego zespołu "Inaczej" działającego przy Ostrzeszowskim Centrum Kultury oraz występ zespołu "Małe kino", który przyjechał specjalnie na ten wieczór, aż z dalekiego Żywca. Wzniesiono szampanem toast za pomyślność w Nowym 2002 roku, po czym w karnawałowym nastroju bawiono się do późnych godzin.

4 lutego 2002 r. 

Z pięćdziesięcioosobową grupą zasłużonych mieszkańców Wielkopolski spotkał się w sali herbowej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wojewoda Andrzej Nowakowski. Wśród zaproszonych znaleźli się także członkowie naszego stowarzyszenia - kol. Marek Pertkiewicz, prezes Kaliskich Lini Autobusowych, Sławomir Rudowicz współwłaściciel Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta "EKO", Marek Sierakowski, ordynator II Oddziału Chirurgicznego Szpitala im. Ludwika Perzyny i Małgorzata Wrotkowska, dyrektor Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, o czym z satysfakcją donosimy.

9 lutego 2002 r.

Z ubiegłorocznym karnawałem pożegnali się asnykowcy na swoim XIX Balu, tym razem zorganizowanym staraniem kol. Janusza Wysogląda, na ziemi gołuchowskiej pleszewskiego powiatu, w gościnnych podwojach tamtejszego Ośrodka Kultury Leśnej.

Do elegancko przystrojonej dawnej powozowni przybyło blisko stuosobowe towarzystwo. Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, Adam Borowiak, równie serdecznie jak absolwentów szkoły z ulicy Grodzkiej, powitał przybyłe „Jagiellonki", „Nazaretanki", „Kościuszkowców" i wychowanki liceum im. Stefanii Sempołowskiej - któż pamięta, że była taka szkoła w Kaliszu. Pamiętano również o „Kopernikanach", przedstawicielach „Samochodówki", a także niegdysiejszych licealistach z Pleszewa i Ostrzeszowa.

Spotkanie, dzięki tak różnorodnej reprezentacji, miało głęboko „ekumeniczne" znaczenie. O kulinarne i estetyczne doznania, w pełni satysfakcjonujące, zadbała ekipa kawiarni „Muzealna", Doroty i Romualda Bartosików. Oprócz będącego do dyspozycji, bogato przystrojonego piętrowego „stołu szwedzkiego", serwowano m.in. ryby na różne sposoby, bażanta, szynkę podkomorzego, prosię po staropolsku.

Stroną muzyczną zajął się zespół bardzo młodych muzyków, którzy ku miłemu zaskoczeniu, zagrali „listę przebojów dla old - boyów". Tak więc kwiat młodzieży lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych bawił się przy swoich ulubionych melodiach kiedy królował Elvis Presley. Swoje chałupnicze talenty taneczne, można było skonfrontować z mistrzowską parą klasy „C", Krzysztofa i Marty z kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki, którzy zechcieli pokazać czym także może być taniec.

Bardzo miłym akcentem był recital Justyny Szafran, śpiewającej zawsze chętnie słuchane piosenki Edith Piaf.

XIX Bal Asnykowców zakończono porannym „radosnym toastem na powitanie z ukochanym miastem".

2 marca 2002 r.

W Szklarskiej Porębie odbyły się VI Mistrzostwa Kalisza i VI Mistrzostwa Asnykowców w Narciarstwie Alpejskim i Snowbordzie. Zawody, nad którymi honorowy patronat objął wiceprezydent Zbigniew Białek, przeprowadzono na trudnej, FIS-owskiej trasie, w masywie Szrenicy. Wszyscy zawodnicy, niezależnie od wieku, mieli do pokonania tej samej długości trasę slalomu giganta, na której ustawionych zostało 30 bramek.

Bogdan Ptak, razem z Violą Wacowską, Urszulą Hertz i Jerzym Borowiakiem, tworzyli komitet organizacyjny mistrzostw. Trzymał mróz, ale nie wiało. Trasa była trudna i szybka, a różnica poziomów pomiędzy startem a metą wynosiła około 150 m. Cały przejazd został profesjonalnie zabezpieczony od strony technicznej, a pomiar czasu odmierzano elektronicznie.

W tym roku do rywalizacji stanęło 57 zawodników, z których tylko jeden nie ukończył przejazdu. Wywrotek było więcej, ale wszyscy szybko się podnosili i dzielnie zjeżdżali do mety. Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli 6-latkowie: Marysia Wypych i Tadziu Witkowski. Trasę slalomu najszybciej pokonał Tomasz Wypych, który wygrał klasyfikację open wśród mężczyzn, wyprzedzając Macieja Borowiaka i Bolesława Wacowskiego. Natomiast wśród kobiet w tej klasyfikacji zwyciężyła Justyna Borowiak, przed Barbarą Ptak i Anną Hadryś. W punktacji rodzinnej sukces odniosła rodzina Witkowskich: Bożena, Michał i Karol. Na drugim miejscu znaleźli się Jakubkowie: Alicja, Andrzej, Adam, a na trzecim Borowiakowie: Wanda, Jerzy i Justyna.

Wyniki mistrzostw w Szklarskiej Porębie, których organizatorami byli Stowarzyszenie Asnykowców i Biuro Usług Turystycznych "Nart Tour", przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu. 

Snowbord (jeden przejazd). 

Kobiety: 1. Joanna Błaszczyk (1:10,02), 2. Marta Dobrowolska (1:13,13), 3. Katarzyna Wacowska (1:23,86). 

Mężczyźni: 1. Wojciech Siemianowski (0:51,44), 2. Dominik Ptak (0:53,94), 3. Marcin Czajczyński (0:56,29).

Narciarstwo alpejskie, slalom gigant (dwa przejazdy). 

Dzieci: 1. Michał Mazur (1:38,05), 2. Joanna Szambelan (1:39,25), 3. Maria Wypych (1:46,19). 

Kobiety (16-35 lat): 1. Justyna Borowiak (1:21,78), 2. Barbara Ptak (1:24,50), 3. Justyna Gwiaździńska (3:31,34). 

Kobiety (powyżej 35 lat): 1. Anna Hadryś (1:41,94), 2. Barbara Jakubek-Pacholczyk (1:46,66), 3. Bożena Cieślik-Witkowska (1:55,57).

Mężczyźni (16-20 lat): 1. Bolesław Wacowski (1:26,18), 2. Karol Witkowski (1:26:35), 3. Mateusz Natkowski (1:30,83).

Mężczyźni (21 -35 lat): 1. Tomasz Wypych (1:18,52), 2. Maciej Borowiak (1:24,52), 3. Wojciech Walczak (1:37,76).

Mężczyźni (36-50 lat): 1. Dariusz Natkowski (1:28,10), 2. Jacek Zamojski (1:30,64), 3. Mieczysław Pietrzyk (1:34,33).

Mężczyźni (51-60 lat): 1. Bogdan Ptak (1:37,43), 2. Jerzy Borowiak (1:41,21), 3. Jerzy Gwiaździński (1:53,48). 

Mężczyźni (powyżej 61 lat): 1. Michał Srzednicki (1:30,96), 2. Andrzej Jakubek (1:38,06), 3. Lech Szut (2:02,57).

8 marca 2002 r. 

W szczelnie wypełnionej sali kaliskiej restauracji "Adria", w klimacie socjalistycznych obchodów Międzynarodowego Dnia kobiet, przedstawiliśmy zorganizowany własnymi siłami program zatytułowany "wszystko dla Ciebie - Ty dla wszystkich, czyli upojno-upiorna noc kabaretowa z udziałem niemalże artystów".

Przy wejściu panie otrzymywały białe goździki i torebeczki z rajstopami, jednak bez tradycyjnego peerelowskiego pokwitowania.

Wieczór zainaugurował dziarską pieśnią masową Młodzieżowy Chór Mieszany "Aurora", godnie przyodziany w ZMP-owskie białe koszule i czerwone krawaty. Nie mogło zabraknąć okolicznościowego referatu, który wygłosił prezes Adam Borowiak, przyjęty przez salę pełnymi entuzjazmu okrzykami "Wiesław!, Wiesław!"

Po tzw. części oficjalnej chór "Aurora" przeistoczył się w Dziewczęcy Zespół Wokalny "Biedronki" i Męski Kwartet "Trzeci Odruch Pawłowa" wraz z wokalistami - aktywistami o raz solistami - desperatami, aby bawić publiczność piosenkami sprzed lat wielu i niewielu. Śpiewne popisy przeplatano cytatami z minionej epoki, zaczerpniętymi z książek wniosków i zażaleń. Była także poezja liryczna i refleksyjno-satyryczna. 

Wieczór miał charakter "ekumeniczny" dzięki udziałowi zaproszonych przedstawicieli Liceów im. Tadeusza Kościuszki i Mikołaja Kopernika, a także licznej grupie "Jagiellonek" wśród publiczności.

Wspaniały zespół niemalże artystów stworzyli koleżanki i koledzy, panie: Małgorzata Barańska, Elżbieta Gładysz, Aneta Kolańczyk ("Kościuszki"), Zofia Mieszczańska-Stefaniak, Emilia Raryta, Bożena  Zalewska, Irena Zawadzka ("Kościuszki"), Ewa Żukiewicz oraz panowie: Jerzy Dyonizy, Marek Gwiaździński, Józef Jaworowicz, Paweł Linkowski ("Kopernik"), Jerzy Pawłow, Marek Sierakowski i Mirosław Zaleski, których wspierały legendy kaliskiego środowiska muzycznego, zespół "Old Horses Band", czyli "Starych koni", w składzie: Piotr Michera, Jerzy Redlich, Mirosław Robak, Zenon Rogala, Henryk Siuda i Zbigniew Wiertelak. Całość poprowadził Andrzej Zmyślony, scenarzysta i reżyser tego ponad dwugodzinnego programu.

Twórczy zryw asnykowców publiczność nagrodziła owacją na stojąco, poczym wspólnie, jak za dawnych czasów, bawiono się do rana. 

6 kwietnia 2002 r.

W sali restauracji "Adria"  doroczne Walne Zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu zgromadziło 95. koleżanek i kolegów. Dojechali także asnykowcy z Poznania i Wrocławia.

Życzenia nadesłali koledzy: Tomasz Piekarek, Stanisław Niżnik z Łodzi, Andrzej Faust z Wołomina, Leon Gustaw Wachowski z Raciborza, Stanisław Cuper z Kętrzyna, Bogdan Bladowski, Jacek Szyke i Wojciech Kibler z Warszawy, Tadeusz Albin z Gostynina, Stanisław Iwankiewicz z Wrocławia, Arkadiusz Fabjanowski i Marek Samoć z Australii, Robert Czarnecki i Zdzisław Samulak z USA, Henryk Jedwab z Kanady i Józef Garliński z Londynu.

Wśród zebranych obecny był Franciszek Podgórny, dyrektor Liceum im. A. Asnyka, który pozdrowił szacowne gremium, informując jednocześnie o zmianach organizacyjnych związanych z wprowadzeniem reformy systemowej edukacji narodowej.

Kol. Zenon Prętczyński po wielomiesięcznym pobycie na obczyźnie, powitał asnykowców refleksyjną torontońsko-wrocławsko-kaliską oracją.

Laureatem nagrody prezesa został kol. Bogdan Ptak, organizator rajdów samochodowych, zawodów narciarskich a także cotygodniowych spotkań na pływalni - on właśnie otrzymał "Złote Pióro".

W dalszej części zebrania prezes Adam Borowiak złożył sprawozdanie z bogatej działalności w miesiącach jakie upłynęły od 1 kwietnia 2001 r. do 6 kwietnia 2002 r. Jerzy Gwiaździński zakomunikował o uzasadnionej bezczynności Sądu Koleżeńskiego, a Jan Marczyński w sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej uznał działalność zarządu całkowicie zgodną ze statutowymi celami.

Raz jeszcze wywołana kwestia ewentualnego wydzierżawienia obiektu przy ul. Piskorzewskiej 9 dla stworzenia siedziby stowarzyszenia, potwierdziła istniejącą od dawna głęboką różnicę zdań.

Walne Zebranie zdecydowanie odrzuciło propozycję udziału stowarzyszenia jako całości w jakimkolwiek komitecie wyborczym, tworzonym w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Przyjęto rezygnację kol. Urszuli Dery z funkcji sekretarza, jednocześnie akceptując zgłoszoną przez prezesa kandydaturę kol. Zofii Mieszczańskiej-Stefaniak, gotowej podjąć się wspomnianych obowiązków. Ponadto przyjęto do wiadomości informację o ustąpieniu z zarządu złożoną przez kol. Marka Mikołajczyka, motywowaną trwającą od półtora roku chorobą.

Zgodnie ze swoimi statutowymi kompetencjami, decyzję o ewentualnym dookoptowaniu nowego członka podejmie zarząd na swoim najbliższym posiedzeniu.

Kol. Adam Borowiak, twórca i redaktor biuletynu stowarzyszeniowego "Asnykowiec" przekazał jego najnowszą  12. edycję w ręce czytelników, dziękując jednocześnie stałym współpracownikom, kol. Lidii Łyszczak, kol. Krzysztofowi Oleksiakowi, kol. Jerzemu Bałwasowi, a przede wszystkim kol. Zenonowi Sroczyńskiemu, którego finansowemu wsparciu wspomniane wydawnictwo zawdzięczamy.

18 kwietnia 2002 r.
      W związku z ustąpieniem z zarządu kol. Marka Mikołajczyka, zarząd jednogłośnie postanowił, zgodnie z przepisem paragrafu 28, punkt 2 statutu dookoptować do swego składu kol. Janusza Juliusza Wysogląda, absolwenta z 1961 roku, magistra inżyniera, specjalistę budownictwa wodnego i melioracji.

26 kwietnia 2002 r.

25 rocznica matury to okazja szczególna do spotkania po latach. Na zaproszenie organizatorów kol. Grzegorza Boronia mury starej szkoły przy ul. Grodzkiej odwiedzili absolwenci z 1977 roku. Wielu z nich opuściło Kalisz, zamieszkało w innych rejonach Polski i poza jej granicami, ale zapewniali że odtąd przyjeżdżać będą zawsze. Odnowili bowiem kontakty z koleżankami i kolegami których nie widzieli od ukończenia szkoły.

Srebrni jubilaci, w serdecznym darze, ze składkowych pieniędzy ufundowali szkole biurko pod komputer. Spotkanie po latach obowiązkowo uwieńczono wspólną fotografią. A później wszyscy się bawili do białego rana w restauracji KTW w Parku Miejskim w rytm standardów granych przez zespół naszego artystycznego przyjaciela Henryka Siudy.

18 maja 2002 r.

Pod parasolami kawiarni "Muzealna" w parku w Gołuchowie, zasiadła blisko stuosobowa ekipa asnykowców, uczestniczących w wieczorze artystycznym i towarzyskim dla uczczenia jubileuszu 150. zebrania zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Prezes, Adama Borowiak przedstawił bogactwo dwunastu lat działalności Stowarzyszenia, a także odczytał list gratulacyjny od prezydenta Kalisza Zbigniewa Włodarka.

Część artystyczną zatytułowaną "Folguj szczątkom swej młodości" wypełniły kuplety, fraszki i stare przeboje śpiewane przez panie: Małgorzatę Barańską, Elżbietę Gładysz, Bożenę Zalewską, Irenę Zawadzką, Ewę Żukiewicz, Zofię Mieszczańską-Stefaniak oraz panów: Marka Gwiaździńskiego, Jerzego Pawłowa i Marka Sierakowskiego, nieustannie wspomaganych przez przybyłych kompanionów. Kierownictwo muzyczne spoczęło w rękach Zenona Rogali, a całość wyreżyserował Andrzej Zmyślony, autor także okolicznościowych tekstów. Oczywiście nie byłoby święta bez wierszy niezawodnego Józefa Jaworowicza, który mową wiązaną uczcił jubileusz, solenizantkę Zofię Mieszczańską-Stefaniak, a ponadto przedstawił krótką historię literatury polskiej. Około północy śpiewy ucichły.

23 maja 2002 r.

Gościem specjalnym czwartkowego spotkania koleżeńskiego w "Adrii" był kol. Henryk Jedwab, absolwent z 1937 roku, w latach II wojny światowej komandos brytyjskich jednostek dywersyjnych (SOE), bohater spod Monte Cassino, kawaler Krzyża Virtuti Militari, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Honorowy Obywatel miasta Kalisza (1999), a od 1991 r. członek naszego Stowarzyszenia. Była okazja do wysłuchania refleksji i wspomnień człowieka, w którego życiowych losach wyraża się skomplikowana historia i tragiczne doświadczenia narodów żydowskiego i polskiego.

Tego wieczoru gościliśmy również kol. Małgorzatę Matusiak-Wachowską z Chicago (USA), na co dzień stewardessę American Airline oraz kol. Macieja Łyszczyńskiego z Lohn-Ammannsegg w Szwajcarii. Tak więc spotkanie miało internacjonalny charakter i przebiegało pod hasłem "Asnykowcy wszystkich krajów łączcie się".

24 maja 2002 r.

Na zaproszenie rodziny państwa Guzowskich uczestniczyliśmy w wieczorze "Pożegnanie z Adrią", w związku z zamknięciem działalności tego lokalu. Podziękowaliśmy za gościnę specjalnym programem artystycznym w wykonaniu naszych zasłużonych stowarzyszeniowych niemalże artystów. Od 20 czerwca br. spotykać się będziemy w odnowionym pubie "Pod Muzami" przy ul. Bankowej, przy zbiegu z Aleją Wolności. Wracamy do klubu, w którym działaliśmy w latach 1993-2000 r.

3 czerwca 2002 r.

Diecezja Kaliska ma własną witrynę internetową. W obecności Biskupa Pomocniczego J. E. Teofila Wilskiego, licznej grupy pracowników Kurii oraz przedstawicieli mediów (obecni byli dziennikarze Radia Centrum, Radia "Rodzina", Gazety Poznańskiej, Ziemi Kaliskiej oraz  Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej "Opiekun") symbolicznego "kliknięcia" dokonał Biskup Ordynariusz kaliski, J. E. Ks. Stanisław Napierała. Tworzeniem stron zajął się kol. Krzysztof Płociński, który od sześciu lat redaguje strony internetowe i obsługuje pocztę elektroniczną naszego stowarzyszenia.

5 czerwca 2002 r.
      Delegacja Stowarzyszenia w składzie: Adam Borowiak, Jerzy Borowiak, Wojciech Kibler i Józef Jaworowicz ze szkolnym sztandarem uczestniczyła w uroczystości pogrzebowej naszego kolegi, śp. Edwarda Joachima Wende, absolwenta z 1953 roku, senatora i posła R.P., sędziego Trybunału Stanu, obrońcę w procesach politycznych w czasach PRL-u. Uroczystości odbywały się w kościele św. Trójcy i na Cmentarzu Ewangelickim w Warszawie. Wśród koncelebrujących obecni byli asnykowcy, biskup Diecezji Cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego, Paweł Anweiler i ks. dr Jan Sikorski, proboszcz rzymsko-katolickiej parafii św. Józefa w Warszawie, którzy serdecznymi słowami pożegnali zmarłego, podkreślając jego kalisko-asnykowskie proweniencje.

  W imieniu Stowarzyszenia piękną mowę przy grobie rodziny Wendych wygłosił Wojciech Kibler, również nawiązując do lat przeżytych w Kaliszu.

  Wśród kilkusetosobowego grona bliskich i przyjaciół dostrzec można było liczne grono czołowych postaci opozycji antykomunistycznej z lat osiemdziesiątych, przedstawicieli świata nauki i kultury i wielu innych, dla których pozostawał człowiekiem niezłomnych zasad.

7 czerwca 2002 r.
      Uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza z okazji święta miasta, ustanowionego na pamiątkę potwierdzenia i powtórzenia nadania Kaliszowi prawa miejskiego uczynionego w imieniu księcia wielkopolskiego Przemysła II w dokumencie spisanym 11 czerwca 1282 roku. Stowarzyszenie reprezentowali: prezes Adam Borowiak, sekretarz Zofia Mieszczańska-Stefaniak i członek zarządu Krzysztof Płociński. Wśród wyróżnionych godnością "Zasłużony dla miasta Kalisza" znalazł się kol. Krzysztof Walczak, dyrektor Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego, jednocześnie prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autor wielu książek i artykułów z dziejów naszego miasta, którego kandydaturę przedstawił również nasz zarząd.

8 czerwca 2002 r.

  W togach i biretach koloru "burakowego" najmłodsi asnykowcy, tegoroczni abiturienci zasiedli w ławach katedry św. Mikołaja, aby uczestniczyć we mszy św. dziękczynnej za pomyślne zakończenie egzaminem maturalnym czteroletniej nauki. Mszę Św. sprawował asnykowiec, ksiądz prałat Andrzej Gaweł i katecheta, ks. Robert Piechocki. Następnie w auli Państwowej Szkoły Muzycznej młodzież odbierała świadectwa dojrzałości, a prymusi otrzymali złote, srebrne i brązowe Laury Asnykowskie. Z rąk prezesa Adama Borowiaka, abiturient Maciej Ole przyjął okolicznościowe stypendium ufundowane przez kol. Stanisława Niżnika, emerytowanego radcę prawnego z łodzi, absolwenta z 1934 roku. Wszyscy pozostali otrzymali listy od stowarzyszenia, witające ich w gronie asnykowców.

 Tego samego dnia w Gołuchowie wyznaczyli sobie spotkanie asnykowcy, maturzyści z 1952 roku z okazji jubileuszu półwiecza tego pamiętnego wydarzenia.

 Dla kilkudziesięcioosobowego grona kolegów i ich małżonek, mszę św. w tamtejszym kościele odprawił ks. dr Jan Sikorski z Warszawy, któremu asystowali w charakterze ministrantów prof. Andrzej Nowak z Katowic i dr Leszek Bladowski z Kalisza. Część towarzyska nastąpiła w kawiarni "Muzealna" w obrębie zespołu pałacowo-parkowego książąt Czartoryskich. Wśród znamienitego towarzystwa dostrzec można było Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, czołowego polskiego muzyka jazzowego, prof. Romana Szulca, szefa Kliniki Anestezjologii AM w Poznaniu, Jana Więcława, emerytowanego dyrektora zespołu portowego Szczecin-Świnoujście. Kol. Józef Orleski, lekarz z Bolesławca, okolicznościową mową wiązaną przypomniał dzieje tego świetnego asnykowskiego rocznika. W ramach serdecznych wspomnień obejrzano zapis wideo ze spotkania sprzed lat dziesięciu. W imieniu młodszych pokoleń pozdrowienia przekazał kol. Adam Borowiak. Przybyli goście z zainteresowaniem przeglądali edycje "Asnykowca" i nabywali najnowsze "calisiana", Władysława Kościelniaka "Przewodnik po Kaliszu" i Anety Kolańczyk "Kalisz, mała ojczyzna wielkich ludzi". Gospodarzem i organizatorem tego niezwykłego wydarzenia był kol. Leszek Bladowski, który w obu tych rolach wypadł znakomicie.

15 czerwca 2002 r.

W gali w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, z okazji 125 - lecia Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego uczestniczył prezes Adam Borowiak. W swoim wystąpieniu wspomniał Adama Drozdowskiego, Aleksandra Hindemitha, Juliusza Merkela i Kazimierza Mieszczańskiego, absolwentów naszej szkoły, współzałożycieli jednego z najstarszych polskich Towarzystw Lekarskich w którego dziele od "ojców założycieli poczynając, aż po czasy nam współczesne, tak znaczący udział mają wychowankowie Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Na ręce prezesa Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, prócz okolicznościowego adresu, przekazał dwutomową monografię "Szkoła Kaliska".

23 czerwca 2002 r.

Nasi pływacy, którzy dzięki staraniom Bogdana Ptaka w piątkowe wieczory spotykali się na pływalni Ośrodka Sportowego przy ulicy Łódzkiej zakończyli sezon. Uczynili oryginalnie, bo zamiast wpław w dół rzeki, postanowili rajdem rowerowym dotrzeć do Gołuchowa. Siedemnaścioro odważnych wyruszyło na trasę wiodącą pradoliną Prosny. Już po kilku kilometrach z radością powitali ruchomy punkt regeneracyjny zainstalowany na pokładzie busa Janusza Wysogląda. Po drodze zwiedzili także uroczy drewniany kościółek w Jedlcu.

Zakończenie imprezy odbyło się nad gołuchowskim zalewem w ogródku letnim Jerzego Dyonizego, który utrudzonym cyklistom przygotował wyśmienitą kolację, okraszoną akordeonową muzyką w wykonaniu Marka Gwiaździńskiego i dowcipnymi komentarzami Marka Sierakowskiego. Podziw wzbudzili Krzysztof Biernacki i Józef Jaworowicz, którzy do domów wrócili również na rowerach. Zasłużone słowa uznania zewsząd odbierały Bożena Wiśniewska - Zalewska i Ewa Żukiewicz za inicjatywę i znakomite przygotowanie rajdu.

16 sierpnia 2002 r.

W kościele św. Rodziny (ss. Nazaretanek) i na cmentarzu miejskim przy Rogatce, pożegnaliśmy śp. Bronisławę Iżewską, serdecznie pamiętaną nauczycielkę języka angielskiego, służącą nam swoją wiedzą i dobrocią w latach 1963-1983. W poczcie, przy szkolnym sztandarze stanęli Jej dawni uczniowie, Irena Szymanowska-Okroy, Mirosława Olszyna-Lewandowska i Bogdan Ptak.

27 sierpnia 2002 r.

W kościele parafialnym i na cmentarzu w Rajsku, pożegnaliśmy zmarłego w wieku 91 lat, mecenasa Bolesława Tomca, nestora kaliskiej palestry i naszego seniora, kawalera papieskiego orderu "Pro Ecclesia et Pontyfice".

 Uroczystością pogrzebowym przewodniczył biskup ordynariusz kaliski ks. prof. Stanisław Napierała, a wśród koncelebransów obecny był także asnykowiec ks. prałat Andrzej Gaweł, który w swej homilii wspomniał o więzach łączących wychowanków z ulicy Grodzkiej. Obok prezesa Adama Borowiaka, który wygłosił mowę pożegnalną, delegację stowarzyszenia tworzyli: Zofia Mieszczańska - Stefaniak, Józef Jaworowicz, Grzegorz Marszałek i Janusz Wysogląd.

31 sierpnia 2002 r.

W słonecznej porannej pogodzie, kilkudziesięciu cyklistów wyruszyło na trasę IV Rowerowego Rajdu Asnykowców zorganizowanego staraniem kol. Marka Mikołajczyka oraz Małgorzaty i Bogdana Barańskich. Pedałowano brzegiem Prosny wzdłuż zalewu Szałe, malowniczą doliną Trojanówki, następnie przez Opatówek, Tłokinię Wielką i Kościelną, dojeżdżając do leśnictwa Rożdżały, gdzie przy grillu oczekiwali państwo Barańscy, pamiętając o stosownym zaopatrzeniu utrudzonych turystów jadłem i napojami.

Miejsce w którym odpoczywano to przedwojenna "Słoneczna", gdzie w latach trzydziestych ubiegłego wieku zamożni kaliscy mieszczanie stawiali sobie letnie rezydencje, z których część do dzisiaj istnieje, z trudem przypominając odległy, pogrzebany już czas swojej świetności. Późnym popołudniem, z lekka ociężale wyruszono w drogę powrotną. Pożegnano się radośnie przy figurze skąd najbliższą drogą rozjechano się do domów.

7 września 2002 r.

W obchodach 40-lecia istnienia szkół budowlanych w Kaliszu i zorganizowanym z tej okazji I Zjeździe Absolwentów uczestniczyli: Zofia Mieszczańska-Stefaniak i prezes, Adam Borowiak. W uroczystej gali w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego przekazali życzenia i gratulacje od wychowanków i dyrekcji Liceum im. Adama Asnyka.

8 września 2002 r.

Świętujemy 164. urodziny Adama Asnyka, jednocześnie inaugurując kolejny rok działalności Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Rankiem zawieszamy okazałą wiązankę pod tablicą na domu przy ul. Zamkowej, w którym przyszedł na świat poeta. O godzinie 10 procesjonalnie wprowadziliśmy sztandar szkolny do katedry św. Mikołaja. Mszę w intencji nauczycieli, absolwentów i uczniów naszego Liceum koncelebrowało ośmiu księży, którym przewodniczył ks. Andrzej Gaweł, asnykowiec. Obecna była profesura Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z księdzem Rektorem, a wśród nich ks. dr Andrzej Latoń, absolwent z 1981 r.

Z Izabelina przyjechał ks. prof. Stanisław Olejnik, maturzysta z 1938 r. W trakcie uroczystości uczciliśmy jubileusz 40-lecia kapłaństwa księdza prałata Andrzeja Gawła, proboszcza parafii katedralnej. Po mszy ze sztandarem na czele, który dzierżył kol. Józef Jaworowicz, przeszliśmy pod pomnik Adama Asnyka, u stóp którego złożył kwiaty prezes Adam Borowiak.

Święto patronalne zakończyliśmy spotkaniem koleżeńskim w klubie "Pod Muzami" Odczytano korespondencje od kolegów Zdzisława Samulaka z Watertown (USA) i Zenona Prętczyńskiego z Wrocławia, kol. Józef Jaworowicz przedstawił swój specjalnie na tę okazję napisany wiersz. Wszystkim rozmowom i toastom towarzyszył grając "po wiedeńsku" na skrzypcach, kol. Piotr Michera. Około godziny 15 w spokoju rozeszliśmy się do domów.

22 września 2002 r.

28 załóg stawiło się na ulicy Parczewskiego, na starcie jubileuszowego XV Samochodowego Rajdu Asnykowców. Ponad sto osób, asnykowców z rodzinami i przyjaciółmi postanowiło spędzić czas w koleżeńsko - sportowej atmosferze.

Na trasę wyruszano w minutowych odstępach, a jej przebieg, kierowcy z pomocą pilotów musieli rozszyfrować i odczytać z graficznego zapisu.

Rywalizowano na szlaku Kalisz - Skalmierzyce - Rososzyca - Sieroszewice - Strzyżew - Kotłów - Ołobok - Szałe.

Po drodze przygotowano cztery specjalne próby sportowe. Ponadto, w trakcie jazdy należało odpowiedzieć na pytania w korespondencyjnym sprawdzianie z wiedzy o regionie i znajomości przepisów kodeksu drogowego.

Rajdowicze nawiedzili także romański kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kotłowie, którego historię przedstawił miejscowy proboszcz, ksiądz Adam Kosmala.

Dla rozładowania emocji i pokrzepienia organizmów, tudzież omówienia pierwszych wrażeń, zatrzymano się na obiad w ośrodku wypoczynkowym "Mikstat - Las".

Zakończenie rajdu nastąpiło w stanicy harcerskiej w miejscowości Szałe, gdzie przy muzyce i bufecie oczekiwano na ogłoszenie wyników.

Specjalną atrakcją była wystawa fotogramów autorstwa Zbigniewa Kantorskiego, wieloletniego współpracownika "Ziemi Kaliskiej", stanowiących reportaż z I Rajdu Samochodowego Asnykowców, zorganizowanego w 1979 roku.

Po podsumowaniu wszystkich konkurencji wyłoniony został zwycięzca, którym okazał się Maciej Balanicki z Poznania, wraz z pilotem swoim ojcem, Zenonem Balanickim, prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im, Hugona Kołłątaja w Krotoszynie i oni przez najbliższy rok będą w posiadaniu pucharu przechodniego prezesa Stowarzyszenia Asnykowców. Drugie miejsce wywalczył Marek Sierakowski, a trzecie jego brat Jarosław Sierakowski. Najlepszą spośród pań okazała się Małgorzata Biernacka. Grzegorz Marszałek, jedyny który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych rajdach, wyróżniony został pucharem "Za dzielność".

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i upominki.

Pierwszy rajd odbył się w 1979 r. i po dziesięciu latach problemów zaopatrzeniowo - paliwowych został wznowiony w 1989 r. i od tego czasu organizowany jest corocznie. Kolejnymi jego komandorami byli: Jerzy Kaźmierczak, Krzysztof Kaźmierczak, a od trzech lat, Bogdan Ptak, który tegoroczną edycję również przygotował znakomicie.

28 września 2002 r.

Maturzyści z 1956 roku wyznaczyli spotkanie z okazji półwiecza jakie upłynęło od przekroczenia progów liceum im. Adama Asnyka. W sobotnie popołudnie przybyli do ciągle swojej szkoły, gdzie w pokoju nauczycielskim podejmowani byli przez dyrektora Franciszka Podgórnego i prezesa, Adama Borowiaka.

Wspominając minione lata, z zainteresowaniem przeglądali swoje arkusze ocen i kopie świadectw dojrzałości, a także z uznaniem odnosili się do działalności naszego Stowarzyszenia.

 W katedrze kaliskiej uczestniczyli we mszy św. sprawowanej przez ich rocznikowych kolegów księży prałatów Andrzeja Gawła i Arkadiusza Nowackiego. Popołudniową porą zasiedli do koleżeńskiego obiadu z restauracji w hotelu "Prosna".

Inicjatorami organizatorami tego nostalgicznego spotkania w latach, byli asnykowcy z Warszawy, koledzy Józef Więcław i Jacek Szyke.

1 października 2002 r.

Koncertem orkiestry symfonicznej "Polska muzyka filmowa i nie tylko...", uroczyście zainaugurowano Rok Kulturalny 2002/2003. Nim zabrzmiała muzyka prezydent miasta Kalisza podsumował miniony sezon oraz wręczył doroczne nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa kultury.

 Na wniosek zarządu naszego stowarzyszenia w gronie laureatów znalazła się koleżanka Anna Jabłońska-Ważny, kustosz i kierownik działu etnograficznego Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, która "swoimi pełnej pasji twórczymi i organizacyjnymi staraniami wnosi znaczący udział do dziedzictwa naszej ziemi, a wszystko po to aby przybliżyć walory kultury regionalnej, starszym gwoli przypomnienia, młodym by poznali i docenili duchowe bogactwo kaliskiej ojczyzny".

W kręgu wyróżnionych dostrzegliśmy także kol. Zbigniewa Kościelaka, dziennikarza i poetę zgłoszonego przez Fundację im prof. Kazimierza Paszyna oraz zaprzyjaźnioną z nami Anetę Kolańczyk, koleżankę od "Kościuszki", autorkę książek "Dzieciństwo i młodość Adama Asnyka" i "Kalisz, mała ojczyzna wielkich ludzi" zgłoszoną do nagrody przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz.

3 października 2002 r.

W trakcie klubowego wieczoru "Pod Muzami", kol. Waldemar Pol, absolwent z 1958 r., emerytowany pedagog, aktywny miłośnik ojczystych stron, społecznik, przedstawił nam plon swojej dwuletniej pracy, monografię zatytułowaną "Stulecie krajoznawstwa i przewodnictwa turystycznego e Kaliszu (1900-2000).

Przez poznanie do umiłowania kraju, przez umiłowanie do czynów ofiarnych.

10 października 2002 r.

Wieczór literacki w klubie "Pod Muzami" poświęcony najnowszym wydawnictwom autorstwa asnykowców. Bohaterem wieczoru był Piotr Łuszczykiewicz, który zaprezentował swą najnowszą książkę "Bliskie czytanie. Interpretacje literatury XX wieku". Opowiadał o swych fascynacjach literackich, a swoją błyskotliwą gawędą zainteresował nawet tych, którzy na co dzień nie obcują z "wysoką" literaturą.

Podczas spotkania rozmawiano również o zbiorze poezji Stefana Gillera "Dwie Chwile", mistrzowsko opracowanego graficznie przez Krzysztofa Oleksiaka. Adam Borowiak wspomniał wcześniej opublikowaną antologię wierszy o Kaliszu zatytułowaną "Strofy wierne Prośnie" równie pięknie złożoną przez tegoż artystę.

Zarekomendował również dwuletni plon pracy Waldemara Pola, świeżo wydane dokumentarium "Stulecie krajoznawstwa i przewodnictwa turystycznego w Kaliszu (1900-2000)".

Jesienny wieczór upłynął w ciepłej atmosferze, a licznie przybyła publiczność z ochotą nabywała książki opatrując je dedykacjami autorów.

25-26 października 2002 r.

W Warszawie odbył się XV Krajowy Zjazd Stowarzyszenia na rzecz Najstarszych Szkół w Polsce. Tematem obrad była "ciągłość tradycji szkoły w świetle zawirowań historycznych". Organizatorem zjazdu było Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, obchodzące 120-lecie istnienia. Asnykowców reprezentował wiceprezes naszego Stowarzyszenia, kol. Leszek Bladowski, który udzielił Polskiemu Radiu wywiadu na temat dziejów najstarszej kaliskiej szkoły średniej.

9 listopada 2002 r.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, kol. kol. Zofia Mieszczańska-Stefaniak i Adam Borowiak wzięli udział w koleżeńskim spotkaniu "Kołłątajowskie Muzykowanie". Korzystając z przezornie przygotowanych tekstów, odśpiewano wspólnie piosenki przedszkolne, szkolne, harcerskie, patriotyczne, wojskowe tudzież inne przeboje z lat młodości i dojrzałości.

13 listopada 2002 r.

W bazylice św. Józefa i na cmentarzu tynieckim pożegnaliśmy kol. Stanisława Niżnika, maturzystę z 1934 roku, obrońcę Ojczyzny w 1939 r., jeńca oflagu Woldenberg, po wojnie radcę prawnego w Łodzi. Przy szkolnym sztandarze stanęli: Józef Jaworowicz, Leszek Bladowski i Adam Borowiak, który także serdecznym słowem wspomniał o zasługach i dobroci dla naszego Stowarzyszenia i Liceum, zmarłego po 90 latach niezwykłego życia, śp. Stanisława. W kościele żegnali również zmarłego kolegę kol. kol. Grzegorz Marszałek, Bogdan Ptak, Jerzy Bałwas i Krzysztof Płociński.

14 listopada 2002 r.

W klubie "Pod Muzami" w jesienno-nostalgicznym nastroju, wieczór muzyczny poświęcony naszym zmarłym koleżeństwu, w wykonaniu duetu instrumentalno-muzycznego Martcho Laltcheva i Grzegorza Walendowskiego. Adam prezes Borowiak wspomniał o krainie, z podróży do której nikt jeszcze nie powrócił.

6 grudnia 2002 r.

Przy wypełnionych do ostatniego miejsca trybunach reprezentacyjnej hali sportowej przy ulicy Łódzkiej, rozegrany został jubileuszowy piętnasty mecz koszykówki "Asnykowcy"-"Jagiellonowie" o puchar im. prof. Kazimierza Paszyna, zorganizowany przez Kaliską Fundację imienia naszego profesora, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka oraz Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum im. Anny Jagiellonki oraz Liceum im. Mikołaja Kopernika. Obecna była pani Leokadia Paszyn, wiceprezydent Kalisza, Daniel Sztandera, przy okazji prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki, dyrektorzy obu rywalizujących Liceów, Elżbieta Steczek-Czerniawska od "Kopernika" i Franciszek Podgórny od "Asnyka". Przybył także senator R. P., Andrzej Spychalski oraz grupa świeżo "upieczonych" radnych naszego miasta. Nie zabrakło oczywiście prezesów, Adama Borowiaka i Sylwiusza Jakubowskiego.

Asnykowska drużyna godnie uczciła pamięć ulubionego nauczyciela i gładko rozprawiła się z "Jagiellonami", zwyciężając 71:48.

W ślady swoich starszych kolegów poszli aktualni uczniowie Liceum z ulicy Grodzkiej i przy ogłuszającym dopingu pokonali młodych "Kopernikan" 62:51, jednoznacznie przypominając o należnym pierwszeństwie naszej sędziwej Szkoły.

Po raz kolejny okazało się, że dobrze zorganizowana koleżeńska impreza sportowa, może być atrakcyjnym magnesem przyciągającym tłumy obecnej i byłej młodzieży.

Stosowną atmosferę wielkiego wydarzenia stworzył, jak zawsze niezawodny gospodarz i spiker, Zbyszek Kościelak, który ponadto opracował stosowne wydawnictwo przypominające dotychczasowe boje absolwentów obu zaprzyjaźnionych liceów.

7 grudnia 2002 r.

W Poznaniu z należnym zadęciem świętowano Dzień Wielkopolski. Z tej to okazji przypomniano sobie, że coś jednak otacza nadwarciański gród Lecha. Obchodzące jubileusz 40-lecia istnienia Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, któremu zresztą prezesuje asnykowiec, Stanisław Słopień, zorganizowało w Centrum Kultury-Zamek, wystawę "Krajobrazy Kulturalne Wielkopolski" prezentującą dorobek różnorodnych lokalnych stowarzyszeń, połączoną z kiermaszem wydawnictw regionalnych.

Wśród 38. Towarzystw, okazale zaprezentowaliśmy nasze stowarzyszenia, a na uroczystej inauguracji stawiła się silna reprezentacja w składzie: Adam Borowiak, Jerzy Bałwas, Krzysztof Płociński i Andrzej Zmyślony.

19 grudnia 2002 r.

Adwent, czyli radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie.

W tym nastroju upłynęło ostatnie w 2002 r., koleżeńskie spotkanie w klubie "Pod Muzami", uprzyjemnione muzycznym akompaniamentem Marka Gwiaździńskiego i Zbigniewa Pichura.

Obecni byli uczestnicy grudniowej eskapady narciarskiej do renomowanej stacji klimatycznej Tignes w Górnej Sabaudii. Dariusz Natkowski, organizator wyprawy wręczał puchary i dyplomy dla uczestników odbytego tamże, na olimpijskiej trasie, slalomu giganta. Obejrzeliśmy film dokumentujący to sportowo-towarzyskie wydarzenie, delektując się przy tym francuskim winem.

20 grudnia 2002 r.

Leszek Bladowski, wiceprezes i Zofia Mieszczańska-Stefaniak, reprezentowali Stowarzyszenie na uroczystości opłatkowej w naszym Liceum, składając dyrekcji i gronu pedagogicznemu życzenia w imieniu kilku pokoleń absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak