Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 2000

  • 1 stycznia 2000 r.
         Dla koleżeńskiego uściśnięcia dłoni spotykamy się na przystani Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego nad zalewem Szałe. Kilkudziesięcioosobowe towarzystwo zaopatrzone w półmiski z wędlinami, patery z ciastem, butelki szampana i gorzałki, w jeszcze sylwestrowych nastrojach składa sobie noworoczne życzenia. Optymistyczna atmosfera przy ognisku i akordeonowej muzyce Sławomira Mocha i Leszka Serafińskiego oraz wystrzeliwanych racach sztucznych ogni i confetti. Cztery godziny w sympatycznym plenerze dzięki kol. Mirosławowi Zaleskiemu pomysłodawcy i organizatorowi tego zdarzenia.

  •  7 stycznia 2000 r. 
          Za świątecznie przystrojonymi stołami w restauracji "Adria" zasiadła ponad stuosobowa asnykowska rodzina, przedstawiciele wszystkich pokoleń absolwentów Gimnazjum i Liceum z ulicy Grodzkiej, przybyli dla podzielenia się opłatkiem. Przywołano wspomnienia zmarłych profesorów, koleżanek i kolegów. Pozostając w duchowej łączności z rozsianymi po kraju i świecie asnykowcami wysłuchaliśmy odczytanych przez kol. Andrzeja Zmyślonego życzeń, które nadesłali nam koleżanki i koledzy Dorota Jakubowska-Arszyńska z Hiszpanii, Tadeusz Górski z Francji, Józef Garliński z Anglii, Zdzisław Samulak z USA, Henryk Jedwab z Kanady, Zbigniew Jurkiewicz z Kanady, Jan Kwaczyński z Australii, Jan Małecki z Wysp Kanaryjskich, ks. Jan Sikorski z Warszawy, Jacek Szyke, Wojciech Kibler i Andrzej Janczewski, również z Warszawy, Stanisław Niżnik z Łodzi, Stanisław Iwankiewicz z Wrocławia, Roman Szulc z Poznania, Henryk Chenczke z Nowego Sącza, Krzysztof Oleksiak z Torunia. Zostaliśmy zaszczyceni świątecznym przesłaniem od biskupa kaliskiego, ks. Stanisława Napierały oraz życzeniami od Senatora R.P.  Genowefy Ferenc, Posła R.P., Grzegorza Woźnego i gospodarzy naszego miasta, Prezydenta Kalisza Zbigniewa Włodarka i przewodniczącego Rady Miejskiej, p. Jerzego Rubińskiego.
           Prezes Jerzy Borowiak winszując pomyślności w rozpoczynającym się 2000 roku zrekapitulował dorobek i osiągnięcia kończącego się dziesięciolecia działalności naszego Stowarzyszenia, w tej właśnie formule organizacyjnej. Pamiętał także o seniorze kol. Bolesławie Tomcu, których w najbliższych dniach rozpoczyna dziewięćdziesiąty rok swego życia i z nim właśnie w pierwszej kolejności przełamał się opłatkiem, co stało się sygnałem do ogólnego wzajemnego składania sobie życzeń. Przez dłuższy czas, harmider całusów, trzasku łamanych opłatków i zewsząd dobiegających aktów strzelistych. 
          Miłą niespodziankę sprawiła koleżanka od "Kościuszki" Bożena Sośnicka, właścicielka cukierni "Rogatka", która przybyła z okazałym tortem w kształcie klarnetu, dlatego przywilej jego rozkrojenia przypadł w udziale Henrykowi Siudzie, mistrzowi tego instrumentu, który wraz z zespołem uprzyjemniał to niezwykłe spotkanie. Nie mogło oczywiście zabraknąć kol. Marka Gwiaździńskiego ze wspomnieniowym bukietem szlagierów z lat sześćdziesiątych. Tak, więc dalsza część wieczoru upłynęła już w karnawałowym nastroju. 
          Cały ten zgiełk przygotował kol. Adam Borowiak. 

  • 13 stycznia 2000 r.
          W licznym towarzystwie koleżanek i kolegów, tudzież kaliskiej publiczności na czele z prezydentem Kalisza Zbigniewem Włodarkiem, uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy portretów asnykowców autorstwa artysty fotografika Stanisława Kulawiaka, będącej pokłosiem XIV Zjazdu. Zorganizowana staraniem zarządu naszego Stowarzyszenia, dzięki życzliwości kol. Bożeny Sośnickiej, w stylowym wnętrzu cukierni "Rogatka" ekspozycja, ujawniła się w urodzie czarno-białej fotografii, zatrzymującej na zawsze momenty tamtego niezwykłego spotkania.

  • 13 lutego 2000 r. 
          Gala w salach Państwowej Szkoły Muzycznej zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Kaliszanie 2000”. Tytuł “Kaliszanina Roku 1999” złożony zostaje w godne ręce pani Haliny Sroczyńskiej zasłużonej rozlicznymi dziełami charytatywnymi w naszym mieście i regionie. Jak co roku, w złotej dziesiątce laureatów także nasi koledzy, Krzysztof Walczak, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, której powstanie uznano za “Wydarzenie Roku” oraz Arkadiusz Pacholski, literat, laureat nagrody Fundacji Kościelskich za tomy esejów “Pochwała stworzenia” i “Widok z okna na strychu”.
          Z satysfakcją odnotujemy, że propozycje naszego zarządu znalazły uznanie w werdykcie  Kapituły.

  • 26 lutego 2000 r.  
          Na stokach Czarnej Góry w masywie Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej odbyły się IV Mistrzostwa Świata Asnykowców w narciarstwie alpejskim i snowboardingu.
    Według relacji kol. Kazimierza Markowskiego, seniora asnykowskich alpejczyków, absolwenta z 1952 roku, zawody rozegrano na trasie slalomu giganta, a pogoda w ostatniej chwili szczęśliwie dopisała. Wśród dziewcząt i pań w poszczególnych kategoriach zwyciężyły: Justyna Borowiak, Barbara Ptak i Anna Drzewiecka. W rywalizacji młodzieńców i panów na pierwszych miejscach znaleźli się: Marcin Zabielski, Adam Jakubek, Mieczysław Kraziński i Andrzej Jakubek. W konkurencji zjazdu na deskach najlepszymi okazali się Dominika Weimann i Wojciech Siemianowski. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli Barbara Ptakówna i Adam Jakubek. W rywalizacji rodzin na pierwszym miejscu stanęła familia Mieczysława i Barbary z Mieczysławem juniorem Pietrzyków. Chwała zwycięzcom i chwała zwyciężonym, a podziękowanie dla kol. Violi Wacowskiej i pani Urszuli Hertz za organizacyjny wysiłek dla sprawnego przeprowadzenia tej sympatycznej zabawy sportowej.

  • 4 marca 2000 r. 
          Czyniąc zadość wieloletniej tradycji, w ostatnią sobotę karnawału kol. Marek Mikołajczyk zaprosił koleżeństwo do hotelu "Orbis-Prosna" na XVIII Bal Asnykowców. Przybyłe siedemdziesięcioosobowe towarzystwo oddawało się uciechom taneczno-wokalnym i gastronomicznym aż do niedzielnego poranka. Królową Balu wybrano panią Elżbietę, Witoldową Bielewiczową. Bawiono się pożytecznie, przeznaczając finansowy urobek na cele statutowe naszego Stowarzyszenia.

  • 15 marca 2000 r.
          Światło dzienne ujrzała dziesiąta edycja "Asnykowca" naszego ilustrowanego biuletynu, dokumentującego stowarzyszeniowe działania, przypominające postaci absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka. Pomysłodawcą i redaktorem "Asnykowca" jest kol. Adam Borowiak, któremu od lat niestrudzenie pomagają kol. kol. Lidia Łyszczak i Jerzy Bałwas z Kalisza, kol. Krzysztof Oleksiak z Torunia i p. Paweł Lizurek z Ostrowa Wielkopolskiego.
          Redaktor naczelny nieustannie apeluje o interesujące propozycje i ciekawe teksty. Specjalne podziękowania dla kol. Zenona Sroczyńskiego za sfinansowanie tego wydawniczego przedsięwzięcia, z nadzieją, że w ślad za nim pójdą inni.

  • 17 marca 2000 r.
          Bardziej uroczyste spotkanie koleżeńskie z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum imienia Adama Asnyka w Kaliszu. Kol. Andrzej Zmyślony wspomnieniową refleksją objął ponad stuletnia tradycję naszej koleżeńskiej wspólnoty.
          Koleżanka od "Kościuszki", Bożena Sośnicka swoje życzenia podkreśliła ofiarowanym tortem w kształcie rogu obfitości.. Głównym punktem programu był występ śpiewającego poety Roberta Kasprzyckiego, artysty piwniczno-kabaretowego z Krakowa, który wraz ze swoim zespołem oprowadzał nas po krainie łagodności. Wielu gości opuszczało ją w późnych godzinach nocnych. Rocznicowe wydarzenie kulturalno-towarzyskie, zorganizowane staraniem kol. Adama Borowiaka, wyrwało z domów studwudziestoosobowe towarzystwo, któremu w "Adrii" oferowano "Niebo do wynajęcia".

  • 1 kwietnia 2000 r. 
          Na zaproszenie Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego nasi przedstawiciele, Leszek Bladowski i Adam Borowiak uczestniczyli w obradach II Wielkopolskiego Sejmiku Kultury odbywającego się pod hasłem "Kultura, a rozwój regionu". Sesja zorganizowana została w obchodzącym w bieżącym roku jubileusz 200-lecia -  kaliskim Teatrze imienia Wojciecha Bogusławskiego.
          Celem zgromadzenia była konsultacja projektu "Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego" z przedstawicielami środowisk dla których Wielkopolska stanowi również wartość kulturową.

  • 8 kwietnia 2000 r.
          W lokalu "Adria" odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu z udziałem studziesięcioosobowej reprezentacji absolwentów szkoły z ulicy Grodzkiej.
          Stowarzyszenie Asnykowców, skupiające aktualnie 343 członków z Kalisza, kraju i zagranicy, kontynuuje ponad 120-letnią tradycję ruchu absolwenckiego najstarszej kaliskiej szkoły.
          Zebrani przyjęli sprawozdanie zarządu II kadencji z działalności w latach 1995-2000 oraz podsumowali dorobek dziesięciu lat funkcjonowania swojego niezależnego, zarejestrowanego 13 marca 1990 roku Stowarzyszenia. Walne Zebranie jednogłośnie udzieliło absolutorium ustępującemu zarządowi.
          Wyrazy szczególnej wdzięczności przekazano Jerzemu Borowiakowi, współzałożycielowi Stowarzyszenia i jego prezesowi w minionym dziesięcioleciu, który postanowił nie ubiegać się o reelekcję na III kadencję.
          "Złotym piórem" prezes Jerzy Borowiak wyróżnił Jerzego Bałwasa za wieloletnie dokumentowanie fotograficzne stowarzyszeniowych przedsięwzięć.
          W tajnym głosowaniu prezesem Stowarzyszenia Asnykowców wybrano Adama Borowiaka, dotychczasowego sekretarza. Ponadto do zarządu wybrano Leszka Bladowskiego i Marka Sierakowskiego, powierzając im funkcje wiceprezesów, Urszulę Derę, sekretarza, Tadeusza Krawczyńskiego, skarbnika oraz Helenę Mnich, Zofię Mieszczańską-Stefaniak, Violę Wacowską, Jerzego Bałwasa, Jerzego Borowiaka, Józefa Jaworowicza, Marka Mikołajczyka, Krzysztofa Płocińskiego, Bogdana Ptaka i Krzysztofa Walczaka.
          Do Komisji rewizyjnej wybrano Jerzego Kaźmierczaka jako przewodniczącego oraz Jana Marczyńskiego i Grzegorza Wichlińskiego. 
          Sąd koleżeński tworzą Jerzy Gwiaździński - przewodniczący oraz Jerzy Pawłow i Grzegorz Marszałek.
          Walne Zgromadzenie było okazją do premiery tegorocznej edycji biuletynu stowarzyszeniowego "Asnykowca" redagowanego przez Adama Borowiaka.
          Uroczystość zakończono wspólnym koleżeńskim obiadem, wydanym z okazji 10-lecia Stowarzyszenia.

  • 16 kwietnia 2000 r. 
          W uroczystym nabożeństwie w kościele S.S. Nazaretanek oraz w zapaleniu zniczy na symbolicznym grobie oficerów zamordowanych w Katyniu, znajdującym się na cmentarzu miejskim przy Rogatce Wrocławskiej, w 60-rocznicę tego tragicznego momentu polskiej historii, nasze Stowarzyszenie reprezentował wiceprezes, kol. Leszek Bladowski.

  • 11 maja 2000 r. 
          W sali "Panorama" hotelu "Orbis-Prosna" odbyło się otwarte posiedzenie zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego inaugurujące III kadencję działalności naszego Stowarzyszenia. Debiut w roli prezesa kol. Adama Borowiaka, który okolicznościowym posłaniem dziękuje kol. kol. Elżbiecie Belińskiej, Eugeniuszowi Adamiakowi, Krzysztofowi Kaźmierczakowi, Kazimierzowi Markowskiemu, Ryszardowi Pawlikowi, Szczepanowi Sobczakowi i Mirosławowi Zaleskiemu za pracę we władzach stowarzyszenia w minionym pięcioleciu. Pani Sabina Anna Borek, dyrektor hotelu "Orbis-Prosna" zaprasza do przenosin czwartkowych spotkań w gościnne podwoje tegoż obiektu. Zaproszenie przyjęto z aplauzem, aczkolwiek coraz większej mocy nabiera potrzeba stworzenia własnej siedziby.

  • 22 maja 2000 r. 
          Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury Europejskiej zaprosiło do Muzeum Architektury we Wrocławiu naszego kolegę prof. Józefa Garlińskiego, prezesa Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Honorowego Obywatela miasta Kalisza, dla wygłoszenia wykładu "Europejska Unia i polskie szanse". Wśród słuchaczy prezes Adam Borowiak i przedstawiciel wrocławskich asnykowców, kol. Adam Grzymski. Z Kalisza obecna była także koleżanka od "Kościuszki" - Bożena Sośnicka.

  • 26 maja 2000 r.
          Liczne grono lekarzy asnykowców uczestniczyło w wyjazdowym zebraniu szkoleniowo-naukowym Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich połączonym z obchodami 10-lecia istnienia Oddziału Chirurgicznego II kaliskiego Szpitala Zespolonego, którego od kilku lat ordynatorem jest dr n. med. Marek Sierakowski, od niedawna wiceprezes naszego Stowarzyszenia.  Reprezentacje pacjentów stanowili koledzy Zbigniew Białek - wiceprezydent miasta Kalisza i Adam Borowiak, prezes Stowarzyszenia Asnykowców.
         Po sesji naukowej, przy ognisku i grillu, a później na bankiecie wspominano niegdysiejsze pęcherzyki, woreczki żółciowe i inne zbędne już wyrostki, wszystko to w barwach zachodzącego słońca na przystani Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego nad Zalewem Szałe.

  • 27 maja 2000 r. 
          
    Nasi cykliści pod wodzą kol. Marka Mikołajczyka, w ramach II Asnykowskiego Rajdu Rowerowego przemierzyli czterdziestoczterokilometrową trasę: Biskupice - Droszew - Gałązki Wielkie i Małe - Gutów - Sobótka - Żychlin - Karsy - Kucharki - Kościelna Wieś i z powrotem do Kalisza. Sobótka zachwyciła naszych rajdowiczów wczesnogotyckim kościołem parafialnym z XIII wieku oraz parkiem krajobrazowym wokół neorenesansowo-secesyjnego pałacu Stiglerów.
          W przydrożnym zajeździe nieopodal Żychlina regenerowano siły miejscowym specjałem zatytułowanym "pierożki z mięsem".
        Niestety nie obyło się bez strat, szczęśliwie tylko sprzętowych. Awaria jednego z najbardziej zasłużonych rowerów, zmusiła dwie cyklistki do przesiadki do samochodu pogotowia technicznego.
    Rajd Rowerowy 2000 - Najmłodsza uczestniczka Marysia Płocińska - 9 lat.Rajd Rowerowy 2000 - uczestnicyRajd Rowerowy 2000 - uczestnicy
         Niewątpliwą bohaterką wyprawy była dziewięcioletnia Marysia Płocińska, która dzielnie poradziła sobie z trudami tej malowniczej trasy. 

  • 27 maja 2000 r.
         Staraniem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Alfonsa Parczewskiego zorganizowano sesje popularno-naukową "Alfons i Melania Parczewscy w 150-tą rocznicę urodzin" przypominającą twórczy dorobek naukowy i społeczny tego niezwykłego rodzeństwa. 
          Alfons Parczewski - wychowanek naszej Szkoły, interesował się położeniem ludności polskiej narażonej na germanizację na Śląsku, Kaszubach i Pomorzu, był wybitnym badaczem kultury Serbów Łużyckich, kierował Wydziałami Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, którego również był rektorem.
          W sesji udział wzięli kol. Urszula Dera i prezes Adam Borowiak.

  • 30 maja 2000 r.
          W bazylice św. Józefa uroczystości pogrzebowe Eligiusza Kor-Walczaka, byłego ucznia naszego Liceum (1928-1930), Honorowego Obywatela miasta Kalisza, pisarza i poety, autora m. in. "Baśni i Legend Kaliskich", "Miasteczka Róży Wiatrów", "Srebrnych Traw", tomiku "Pejzaż ze Starym Miastem". Wystawiamy poczet sztandarowy w składzie: Józef Jaworowicz, Kazimierz Markowski i Adam Borowiak.

  • 1 czerwca 2000 r.    
    Zdzisław Samulak

    Zdzisław Samulak

        Gościem specjalnym 125. otwartego posiedzenia zarządu Stowarzyszenia był kolega Zdzisław Samulak, maturzysta 1954 roku, inżynier mechanik, niegdyś w Zakładach Automatyki Przemysłowej w Ostrowie Wielkopolskim, a od osiemnastu lat w New York Air Brake Corporation w Watertown w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje jako starszy konstruktor i szef zastosowań układów hamulcowych w pociągach pasażerskich i towarowych.
          Znanego nam od kilku lat wyłącznie korespondencyjnie mogliśmy kol. Zdzisława Samulaka poznać wreszcie osobiście.


     

     

  • 3 czerwca 2000 r.
         
    W auli Państwowej Szkoły Muzycznej odbyła się uroczystość wręczenia świadectw maturalnych kolejnemu rocznikowi "asnykowców", uświetniona występem szkolnej orkiestry kameralnej z zaprzyjaźnionego Gimnazjum z niemieckiego miasta Hamm. W naszym imieniu ze słowem pasterskim wystąpił kol. Jerzy Borowiak, który cztery lata wcześniej witał tenże rocznik w murach najstarszego kaliskiego Liceum.
         Każdy z abiturientów otrzymał okolicznościowe posłanie od prezesa, kol. Adama Borowiaka wraz z tomem monografii "Szkoła Kaliska", zaś Jerzy Borowiak, prezes w minionym dziesięcioleciu uhonorowany został przez Dyrektora i Radę Pedagogiczną, honorowym "Złotem Laurem Asnykowskim" za całokształt zasług. 

  • 10, 11 czerwca 2000 r.
         
    Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów "Święta Miasta" był Światowy Zlot Wychowanków Kaliskich Szkół Średnich, absolwentów do 1960 roku, zorganizowany w czterdzieści lat po podobnym zlocie towarzyszącym ówczesnym obchodom XVIII wieków Kalisza.
          W tym roku zjechało ponad pięciuset uczestników, wśród których najliczniej reprezentowane były wychowanki Gimnazjum i Liceum im. Anny Jagiellonki, „Asnykowcy" stawili się w osiemdziesięcioosobowej reprezentacji, podejmowani w macierzystej szkole przez prezesa Stowarzyszenia, kolegę Adama Borowiaka i dyrektorski tandem Franciszka Podgórnego oraz Barbarę Kołacińską.
          Po śniadaniu, zlotowicze zebrali się na Głównym Rynku gdzie wysłuchali hejnału z ratuszowej wieży i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiarę krwi Kaliszan złożoną w obu wojnach światowych. Uczestniczyli również w "Spotkaniu pokoleń" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, mszy św. w bazylice św. Józefa koncelebrowanej przez księdza biskupa Teofila Wilskiego oraz księży asnykowców Lucjana Andrzejczaka i jezuitę, Sylwestra Jasiaka. Były także spotkania towarzyskie w restauracji "Konkret" oraz w plenerze zespołu pałacowo-parkowego w Gołuchowie.
          Spośród asnykowców odnotować należy udział naszych seniorów, dziewięćdziesięciolatków kolegów Bolesława Tomca z Kalisza i Wacława Całki z Łodzi, a także przybycie z dalekiej Australii, kolegi Jana Kwaczyńskiego. Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego był nasz kolega Jerzy Kaźmierczak, wspierany z naszego grona przez kolegów Józefa Jaworowicza, Juliana Walasza, Zenona Jarmuszczaka, Leszka Bladowskiego i Adama Borowiaka.

  • 17 czerwca 2000 r.
         
    Salutem z armatki - wiwatówki powitano pięćdziesięcioosobowe towarzystwo asnykowców na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych przy Wale Jagielońskim 9. Obowiązki gospodarzy pełnili bracia kurkowi, strzelmistrz Tomasz Kwinta i kol. Zbigniew Leń - najlepszy strzelec Bractwa. Do drewnianego kura najskuteczniej trafił kol. Janusz Wysogląd i jemu przypadł tytuł asnykowskiego króla kurkowego. Można było również sprawdzić dłoń i oko strzelając z karabinka sportowego na dystansie 50 m do majaczącej w oddali tarczy. Bezkonkurencyjni okazali się Anna i Józef Jaworowiczowie. Posilano się kiełbaskami i kaszanką, grzejąc dłonie przy ognisku, z akompaniamentem akordeonu kol. Marka Gwiaździńskiego. To szczęśliwie bezkrwawe strzelanie przygotował udatnie kol. Krzysztof Płociński.

  • 21 czerwca 2000r.
         
    W kaliskiej galerii Biura Wystaw Artystycznych, powitani przez dyrektora tegoż przybytku sztuki, kol. Marka Rozparę, byliśmy świadkami premiery interesującego wydawnictwa "Calisiana w filatelistyce", autorstwa kol. Jerzego Bielawskiego, maturzysty z 1960 roku. O pasji autora, także twórcy i redaktora "Filatelisty kaliskiego", ze swadą opowiadał jego asnykowski kolega, Zbigniew Kościelak. Wśród słuchaczy obecni byli także prezes Adam Borowiak, Janusz Wysogląd i Jerzy Gwiaździński.

  • 22-25 czerwca 2000 r.
         
    Podobnie jak w roku ubiegłym kolejny raz zawitali nad Jezioro Powidzkie uczestnicy asnykowskiego Zlotu Campingu i Caravaningu, tym razem do miejscowości Przybrodzin. Miłośnicy aktywnego wypoczynku przepłynęli niezliczoną ilość mil jeziornych, przejechali na rowerach w sumie ponad 650 km podziwiając "piękne okoliczności przyrody i niepowtarzalne", zwiedzając sąsiednie miejscowości, między innymi Powidz, Giewartów, Skorzęcin i Witkowo. W międzyczasie leniuchowano, grillowano i spożywano. Atrakcją campingu w Przybrodzinie jest kolejka wąskotorowa pomykająca z Gniezna do Anastazewa, z przystankiem zlokalizowanym na plaży. Pomimo zmiennej aury, dobry humor i apetyt nie odstępowały nikogo spośród dwudziestoosobowego towarzystwa. Całą imprezę zorganizował kol. Marek Mikołajczyk przy wydatnej pomocy kol. Mili Raryty i chwała im za to.

  • 28 czerwca 2000 r.
         
    Uroczystości pogrzebowe śp. Zdzisława Zakrzewskiego, tragicznie zmarłego w wypadku samochodowym w Belgii, absolwenta z 1966 roku, trenera i nauczyciela wychowania fizycznego, wychowawcy młodzieży, niegdyś najlepszego kaliskiego zawodnika pływania. W kościele p.w. Opatrzności Bożej pożegnaliśmy Kolegę sztandarem Liceum im. Adama Asnyka, przy którym stanęli Józef Jaworowicz, Bogdan Ptak i Adam Borowiak.

  • 29 sierpnia 2000 r.
          W inaugurującej nowy rok szkolny w naszym Liceum, posiedzeniu Rady Pedagogicznej udział wzięli, prezes Adam Borowiak i wiceprezes Leszek Bladowski.
          Zebranej kadrze nauczycielskiej przedstawili dokonania dziesięcioletniej działalności naszego Stowarzyszenia i zamierzenia na przyszłość. Z okazałym tortem przekazali życzenia przetrwania kolejnej reformy edukacji narodowej.

  • 31 sierpnia 2000 r.
          Na cotygodniowym czwartkowym spotkaniu klubowym gościliśmy Donalda Edwarda Emery i Józefa Palmera, artystów plastyków z Kalifornii. Dla "asnykowców" szczególnie bliska jest osoba Józefa Palmera. Urodzony w 1915 roku, maturzysta Państwowego Liceum im. Adama Asnyka z 1933 roku. Absolwent Politechniki Poznańskiej, w której w 1938 roku uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Po wybuchu wojny wywieziony ze Lwowa do Kazachstanu, skąd szczęśliwie trafia do Armii Polskiej generała Andersa. Z II Korpusem PSZ ląduje we Włoszech, bierze udział w bitwie o Monte Cassino. Po kapitulacji Niemiec na emigracji w Anglii, a od 1959 roku w USA. Po przejściu na emeryturę podejmuje studia artystyczne na uczelniach Los Angeles oraz na Wydziale Grafiki w Santa Monica College, gdzie zostaje asystentem profesora Donalda Edwarda Emery, z którym to właśnie zaprezentuje po raz pierwszy kaliskiej publiczności swoje dzieła. Podejmowaliśmy również gościa z Australii, kol. Arkadiusza Fabjanowskiego, maturzystę z 1965 roku, od siedemnastu lat zamieszkałego w Canberze. Tak więc spotkanie miało charakter internacjonalistyczny i przebiegało pod hasłem "asnykowcy wszystkich krajów łączcie się".

  • 1 września 2000 r.
          W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w naszym Liceum uczestniczyli koledzy Arkadiusz Fabjanowski, gość z Australii i prezes Adam Borowiak.
          Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na szkolny sztandar i z rąk swoich wychowawców i zaproszonych gości odebrali legitymacje uczniowskie.

  • 8 września 2000 r.
         
    Tegoroczne urodziny Adama Asnyka wzbogaciliśmy wystawą twórczości plastycznej kol. Józefa Palmera, absolwenta z 1933 roku i Donalda Edwarda Emery, działających w kalifornijskim Santa Monica College. Wernisaż w salach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej zgromadził liczną publiczność, ze zdecydowaną przewagą asnykowców, w imieniu których kwiaty artystom wręczył Wojtuś Dera, prawdopodobny maturzysta 2013 roku.

  • 10 września 2000 r.
         
    W słonecznej aurze kończącego się lata świętowaliśmy 162. urodziny naszego Adama. Na czele z pocztem sztandarowym w składzie Leszek Bladowski, Józef Jaworowicz i Bogdan Ptak, wkroczyliśmy do katedry św. Mikołaja, gdzie księża asnykowcy koncelebrowali mszę św. w intencji profesorów, absolwentów i uczniów naszego Liceum.
          Po mszy przemaszerowaliśmy pod pomnik pod pomnik poety u stóp którego prezes Adam Borowiak w asyście dyrektora szkoły Franciszka Podgórnego, Józefa Palmera - maturzysty z 1933 roku oraz Jerzego Staneckiego, ucznia naszego liceum w latach 1927-1929, złożył kwiaty na znak naszej pamięci. Uroczystość zakończyliśmy w sali "Panorama" hotelu "Prosna" koleżeńsko-rodzinnym spotkaniem i radosnym toastem w dowód miłości z ukochanym miastem. 

  • 16 września 2000 r. 
         
    Inauguracja VI Zjazdu Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Liceum im. Stefanii Sempołowskiej. W uroczystym "Spotkaniu pokoleń" w kaliskim teatrze uczestniczy delegacja asnykowców, prezes Stowarzyszenia Adam Borowiak, wiceprezes Leszek Bladowski oraz Zofia Mieszczańska-Stefaniak. Obecny był także dyrektor naszego Liceum, Franciszek Podgórny.  Adam Borowiak odczytał okolicznościowe posłanie i na pamiątkę tego radosnego wydarzenia ofiarował obraz namalowany przez koleżankę Sylwię Jurkiewicz-Kokot, "Kościół na greckiej wyspie Lipsi" kol. Krzysztofowi Grzymskiemu, światowej sławy archeologowi, profesorowi Royal Ontario Museum w Toronto, wyróżnionemu godnością "Honorowego Obywatela miasta Kalisza", powinszowanie złożył kol. Leszek Bladowski, a Prezes dołączył siedemsetletnią cząstkę dziejów Kalisza, spisaną w monografii naszego Liceum zatytułowanej "Szkoła Kaliska"

  • 16 września 2000 r.
         
    Na zaproszenie Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, drużyna naszych absolwentów w składzie: Wiesław Łukasiewicz, Andrzej Cieślak, Andrzej Cieślak, Andrzej Frątczak, Piotr Graliński, Ireneusz Kaczmarczyk i Krzysztof Matusiak brała udział w "I Kołłątajowskim Pikniku z Koszykówką". Asnykowcy godnie się zaprezentowali zajmując II miejsce, ustępując jedynie III Liceum im. Władysława Reymonta z Ostrowa Wielkopolskiego. Gośćmi specjalnymi imprezy byli koszykarze pierwszoligowej Stali Ostrów, zaliczanej do najlepszych krajowych drużyn w tej dyscyplinie.
          Naszym zawodnikom towarzyszyli koledzy Adam Borowiak i Leszek Bladowski, elegancko podejmowali przez kol. Zenona Balanickiego i Stanisława Patalasa, prezesa i wiceprezesa tamtejszego Stowarzyszenia, którego założyciele korzystali z naszych doświadczeń.
          Pani Katarzyna Kordus-Kaźmierczak, dyrektor "Kołłątajowskiego" Liceum oprowadziła gości po swej szkole, jednej z najpiękniejszych w Wielkopolsce, a być może w kraju. Wzajemnie obdarowywano się wydawnictwami monograficznymi dotyczącymi dziejów krotoszyńskiej i kaliskiej szkoły. Gospodarze zadeklarowali kontynuowanie tej sportowo-towarzyskiej imprezy w następnych latach.

  • 20 września 2000 r.
         
    Włodzimierz Garsztka, magister filologii polskiej, absolwent Liceum im. Adama Asnyka (1969) i Uniwersytetu Wrocławskiego, od dziesięciu lat pracujący wśród młodzieży Szkoły Podstawowej nr 12 i IV Liceum Ogólnokształcącego za realizację autorskich programów wiedzy o kulturze współczesnej, zaszczepianie teatralnej pasji i wielu innych oryginalnych przedsięwzięć, na wniosek Zarządu stowarzyszenia wyróżniony został doroczną nagrodą Prezydenta miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa kultury. Uroczystość wręczenia odbyła się w sali Wojciecha Bogusławskiego kaliskiego teatru w ramach inauguracji roku kulturalnego 2000/2001. Wśród laureatów znaleźli się także asnykowcy: Arkadiusz Pacholski, prozaik i eseista, Marek Rozpara dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, Jerzy Bielawski twórca i redaktor "Filatelisty Kaliskiego", autor "Calisianów w filatelistyce" oraz wyróżniona Helena Mnich dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień".
          Wśród dziennikarzy dostrzegliśmy Roberta Kucińskiego, pisał w numerze 10. "Asnykowca", Elżbietę Zmarzłą, naczelną "Kalisii Nowej" oraz Michała Lange, naczelnego Kaliskiej Telewizji Kablowej.

  • 6 października 2000 r.
         
    Na zaproszenie kol. Sylwiusza Jakubowskiego, prezesa Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum im. Anny Jagiellonki i Absolwentów Liceum im. Mikołaja Kopernika przedstawiciele naszego zarządu, Marek Sierakowski, Leszek Bladowski, Jerzy Pawłow, Jerzy Bałwas, Bogdan Ptak i Adam Borowiak podejmowani byli w kawiarni "Keja". Spotkanie miało charakter koleżeńsko- towarzyski. Poinformowano się wzajemnie o przedsięwzięciach obu stowarzyszeń planowanych w najbliższych miesiącach. 

  • 8 października - 2000 r.
         
    W pięknej jesiennej scenerii, aż trzydzieści dwie załogi stawiły się na starcie XIII Samochodowego Rajdu Asnykowców. Zgodnie z tradycją uczestnicy rajdu, po wspólnej fotografii przy pomniku swojego patrona, wystartowali na trasę, która w tym roku prowadziła z Kalisza przez Janków, Stawiszyn, Zbiersk, Koźminek, Opatówek a stamtąd do ośrodka rekreacyjnego Szałe.
          Po drodze na kierowców, a także ich załogi czekało sporo niespodzianek. Były dwie próby sportowe, jazda na torze przeszkód terenowymi czterokołowcami, strzelanie z broni pneumatycznej i korespondencyjny konkurs wiedzy o regionie. Pozakonkursową atrakcją było zwiedzanie Cukrowni Zbiersk, a także wspólny obiad w motelu w Petrykach. Na zakończenie imprezy ognisko nad Zalewem Szałe, przy którym pieczono kiełbaski i bawiono się przy muzyce akordeonowej aż do zmroku.
    Po podsumowaniu punktacji okazało się, iż zwycięzcą rajdu został Leszek Cierniak, powożący Fiatem 126p. Poczciwy "maluch" pokonał najznakomitsze samochody europejskich i azjatyckich marek. Laureat w nagrodę otrzymał z rąk Adama Borowiaka, puchar przechodni prezesa Stowarzyszenia Asnykowców. Drugie miejsce zajął Włodzimierz Podonowski, a trzecie Krzysztof Kaźmierczak.
          Wszyscy uczestnicy rajdu stwierdzili zgodnie, że impreza była znakomicie przygotowana, w czym zasługa organizatora i debiutującego w roli komandora Bogdana Ptaka. Następny XIV rajd być może już w czerwcu przyszłego roku.

  • 9 listopada 2000 r. 
          130 otwarte posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia w siedzibie Kaliskiej Ochotniczej straży Pożarnej przy ul. Piskorzewskiej 9, obiekcie o blisko 300 m powierzchni, nieopodal Rynku Głównego, który Zarząd miasta Kalisza jest skłonny nam wydzierżawić. Zarysowuje się wyraźny podział wśród członków Zarządu, na razie brak potencjalnego strategicznego inwestora. Szacowane nakłady dla uratowania i zagospodarowania ewentualnej przyszłej siedziby to kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Sprawa nie rozstrzygnięta.

  • 2 grudnia 2000 r.
          Absolwenci kaliskich liceów im. A. Asnyka i M. Kopernika (d. Anny Jagiellonki) rozegrali trzynasty mecz koszykówki o puchar przechodni im. Prof. Kazimierza Paszyna. Grano w systemie dwa razy po 15 minut bez zatrzymywania zegara. Zwyciężyli "Asnykowcy", pokonując "Kopernikan" 43 do 32. Wśród zwycięzców najcelniej trafiał Grzegorz Gmyrek, który zdobył 13 punktów oraz Krzysztof Matusiak popisując się celnymi rzutami z dystansu, w sumie uzyskując dla drużyny punktów 12. Dla pokonanych najwięcej zdobyli Tomasz Ludwiczak i Miłosz Pijański rzucając do kosza za 11 i 10 punktów. W przedmeczu o puchar Stowarzyszenia Asnykowców zmierzyli się aktualni uczniowie obu liceów. Lepszymi okazali się młodzi "Kopernikanie" wygrywając z "Asnykowcami" w stosunku 50:45, dzięki między innymi dobrej grze Marka Ploty i Bartka Kuczyńskiego, którzy trafili po 17 punktów. Wśród "Asnykowców" celnie rzucał do kosza Mateusz Wojdak zdobywca 20 punktów i Michał Cuper, który dołożył swoich 11. 
          Salę Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji przy ulicy Łódzkiej szczelnie wypełniła młoda publiczność gorąco dopingująca swoich rówieśników. Byli także absolwenci z dawnych lat oraz goście honorowi: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza - Józef Marek, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego - Jerzy Bartczak i dyrektor Liceum im. Adama Asnyka - Franciszek Podgórny. Nie zabrakło prezesów obu absolwenckich Stowarzyszeń - Sylwiusza Jakubowskiego i Adama Borowiaka. 
          Organizatorem tego dwumeczu była Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna, czyli cały wysiłek wziął na siebie kol. Jarosław Paszyn. Szczególnego blasku nadała obecność pani Leokadii Paszyn żony śp. Kazimierza, która od lat niezmiennie docenia kontynuowanie koszykarskiej, sportowej tradycji przez wychowanków Jej męża. Oba mecze sędziował Lech Cielebąk z Ostrowa Wielkopolskiego, przedstawiciel rodziny wielce zasłużonej dla wielkopolskiego sportu, a o odpowiedni nastrój podczas imprezy dbał Zbigniew Kościelak, ciepło i fachowo komentując przebieg wydarzeń, który ponadto przygotował okolicznościowe wydawnictwo "Dzieje dwunastu meczów Asnykowcy-Jagiellonowie o puchar im. Kazimierza Paszyna".

  • 21 grudnia 2000 r.
         
    W nastroju nadchodzących świąt Bożego Narodzenia odbyła się premiera najnowszej książki kol. Piotra Łuszczykiewicza zatytułowanej „Pociąg do Poznania. Szkice i nazwy”. Autor ze swadą opowiadał o powstaniu tego dzieła, a także o sportretowanych w niej postaciach. Wśród przybyłej do sali „Panorama” hotelu „Prosna” publiczności obecny  był dyrektor naszej szkoły Franciszek Podgórny oraz delegacja Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum im. Anny Jagiellonki oraz Liceum imienia Mikołaja Kopernika w składzie: Sylwiusz Jakubowski prezes, Aleksandra Szajdzińska, sekretarz oraz Danuta Krymarysowa.

  • 22 grudnia 2000 r.
         
    Uroczystość opłatkowa grona pedagogicznego naszego Liceum. Wzajemne życzenia przekazane przez dyrektora Franciszka Podgórnego i prezesa Stowarzyszenia, Adama Borowiaka, któremu towarzyszyli: Zofia Mieszczańska i Jerzy Borowiak. Podano barszcz czerwony i tradycyjnego świątecznego karpia. Było ciepło i przyjemnie, choć za oknem mróz i kolejna reforma edukacji narodowej.

Kronikę spisuje prezes Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak.