Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 1999

  • 8 stycznia 1999 r.
        
    Stupięcioosobowe koleżeńskie spotkanie opłatkowo-noworoczne w restauracji "Adria" przy ulicy Piekarskiej. Sekretarz Adam Borowiak odczytał okolicznościowe posłanie od biskupa kaliskiego, Ekscelencji ks. Stanisława Napierały oraz życzenia jakie napłynęły z kraju i z zagranicy od Doroty Jakubowskiej-Arszyńskiej z Hiszpanii, Jana Winczakiewicza z Francji, Jana Kwaczyńskiego z Australii, Józefa Garlińskiego z Anglii, Tadeusza Albina z Gostynina, Krzysztofa Kornackiego z Kozłówki, Krzysztofa Oleksiaka z Torunia oraz Józefa Tylusa. 
          Prezes Jerzy Borowiak przekazał wszystkim asnykowcom i ich rodzinom życzenia "Do siego Roku" po czym wszyscy obecni przełamali się opłatkiem. Wniesiono kielichy z szampanem i rozpoczęła się część karnawałowa wieczoru. Wcześniej jednak obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy "Jasełek" w wykonaniu studentów z kaliskiego Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury. Muzyczny akompaniament zaofiarowali nam panowie Zenon Rogala, Henryk Siuda i kol. Marek Gwiaździński. Całość organizacyjnie przygotował kol. Adam Borowiak.

  • 24 stycznia 1999 r.
         Kaliszaninem Roku 1998 został kol. Jerzy Borowiak, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka i prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Kaliszu. Do Złotej Dziesiątki plebiscytu Kaliszanin Roku wybrano także naszych kolegów, Tomasza Brodę artystę plastyka, którego wystawa towarzyszyła XIV Zjazdowi oraz Piotra Łuszczykiewicza, nauczyciela akademickiego, pisarza, autora książek "Książę erotyku", "Po balu". 
         Wniosek zarządu stowarzyszenia obejmował również propozycję Wydarzenia Roku, za które uznaliśmy XIV Zjazd Asnykowców. Decyzję podejmie kapituła w skład której wchodzą laureaci poprzednich lat. Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Kaliszanie 2000" przy współudziale Towarzystwa Miłośników Kalisza oraz redakcji "Gazety Poznańskiej", "Ziemi Kaliskiej" i "Tele-Calu".

  • 13 lutego 1999 r.
         Całonocne zajęcia taneczno-wokalno-gastronomiczne zorganizowane przez kol. Marka Mikołajczyka dla 180. gości przybyłych do sal hotelu "Orbis-Prosna" na XVII Bal Asnykowca.
         Królową balu została pani Agata Rodecka.

  • 27 lutego 1999 r.
         
    Słoneczna pogoda i wreszcie znakomite warunki śniegowe umożliwiły przeprowadzenie III Amatorskich Mistrzostw Kalisza wraz z III Mistrzostwami Świata Asnykowców w narciarstwie alpejskim (właściwie sudeckim) i snowboardingu. Zawody odbywały się w nowopowstałej stacji klimatycznej na stokach Czarnej Góry k/Stronia Śląskiego w masywie Śnieżnika. Wystartowało pięćdziesiąt troje śmiałków obojga płci w dziewięciu kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych Justyna Borowiak, Bolesław Wacowski i Michał Sierakowski. Seniorom przewodził kol. Kazimierz Markowski - maturzysta 1952 roku. W zawodach rywalizował także prezes naszego Stowarzyszenia - Kaliszanin Roku '98, kol. Jerzy Borowiak, który przed laty zainicjował mistrzostwa asnykowców i znacząco pomaga, w ich kontynuacji. 
          Na trasie slalomu giganta, w poszczególnych klasyfikacjach zwyciężyli: Mateusz Natkowski, wśród dzieci oraz Barbara Ptak i Violetta Wacowska w rywalizacji pań. Zwycięzcy panowie w swoich kategoriach to: Krystian Kinastowski, Adam Jakubek, Piotr Juszczak i Jan Nowak. W klasyfikacji generalnej najlepszymi zjazdowiczami okazali się Barbara Ptak i Adam Jakubek. Wśród deskowiczów prym wiedli Marta Dobrowolska i Wojciech Siemianowski. Obsługę techniczną mistrzostw stanowili instruktorzy wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
          Bezpośrednimi organizatorami były panowie: Violetta Wacowska ze Stowarzyszenia Asnykowców i Urszula Hertz, właścicielka kaliskiego Biura Usług Turystycznych "Nart-Tour". Impreza wywołała zainteresowanie Burmistrza Stronia Śląskiego i lokalnych mediów, jako że kaliszanie byli pierwszą grupą z centralnej Polski tamże organizującą rodzinne zawody, bo i w tej klasyfikacji rywalizowano - najlepszą okazała się familia pp. Barbary i Mieczysławów Pietrzyków. Honorowy patronat nad mistrzostwami sprawował v-ce Prezydent miasta Kalisza p. Zbigniew Białek (przy okazji też asnykowiec).
     

  • 18 marca 1999 r.
        
    W wigilię odpustu św. Józefa, od ponad dwustu lat patrona miasta Kalisza i paru naszych kolegów, na czwartkowym spotkaniu klubowym "Pod Muzami" wystąpili zaprzyjaźnieni muzycy: Paweł Linkowski, śpiewający gitarzysta, Piotr Michera ze swoimi łkającymi skrzypcami oraz Zenon Rogala, klawiszowiec.
         Życzenia imieninowe przyjmowali solenizanci kol. kol.: Józef Jaworowicz, Józef Paszkowski i Zbigniew Białek.

  • 19 marca 1999 r.
        
    W uroczystościach 100. rocznicy śmierci Izabelli, księżnej z Czartoryskich, hrabiny Działyńskiej założycielki Ordynacji Gołuchowskiej i tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego, Stowarzyszenie reprezentują Adam Borowiak, Marek Mikołajczyk i Andrzej Zmyślony.

  • 9 kwietnia 1999 r.
        
    Jubileusz kol. Krzysztofa Kornackiego, od dwudziestu lat mozolnie przywracajacego do świetności Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. O skuteczności podejmowanych działań świadczy przyznany w ubiegłym roku medal "Europa Nostra". W uroczystościach stowarzyszenie reprezentowali kol. kol. Barbara Fibingier i Adam Borowiak.

  • 16-18 kwietnia 1999 r.
        
    Zimowo-wiosenna aura towarzyszyła 16-osobowej grupie koleżeńskiej, z determinacją penetrującej Góry Sowie oraz tajemnicze podziemia kompleksu Riese (Olbrzym) w rejonie Osówki na Dolnym Śląsku. 
         Trasę przygotował i mobilizował do wytrwania na szlaku, kol. Jerzy Matyjasz z Wrocławia.

  • 24 kwietnia 1999 roku
    Wspolne_na_Walnym.jpg (100932 bytes)      W stuosobowym gronie obradowało Walne Zgromadzenie sprawozdawcze naszego Stowarzyszenia.
         Obecny był senior, kol. Bolesław Tomiec oraz reprezentujący Koło Absolwentów Szkół Ekonomicznych, kol. Hubert Pałęcki. Przybyli także koledzy z Darłowa, Gostynina, Poznania i Wrocławia. Pozdrowienia nadesłali kol. kol. Józef Garliński z Londynu, Henryk Jedwab z Ottawy, Bogdan Bladowski z Warszawy i Stanisław Niżnik z Łodzi, który pięknym gestem, ze swej skromnej emerytury, ufundował nagrodę w wysokości 500 zł dla najlepszego tegorocznego asnykowskiego maturzysty, a drugą pięćsetkę przekazał na wsparcie Stowarzyszenia. Zarząd złożył solenne sprawozdania ze swej działalności od 26 kwietnia 1998 r. Na wniosek Komisji Rewizyjnej zebrani swojemu zarządowi przekazali pozytywne skwitowanie. Ponadto jednogłośnie zaaprobowano wniosek kol. Adama Borowiaka, przedstawiający Radzie Miejskiej osobę kol. Henryka Jedwabia do godności “Honorowego Obywatela miasta Kalisza”.
         Z satysfakcją i radością przyjęto informację o mającym nastąpić 13 czerwca br. Wyniesieniu na ołtarze naszego kolegi, ks. Henryka Kaczorowskiego, rektora Seminarium Duchownego we Włocławku, zamęczonego w 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau.
         Za najważniejsze wydarzenie minionego roku uznano XIV Zjazd Asnykowców, wystawiając jego organizatorom jak i dobrodziejom wysoką notę.
         Oczywiście mówiono także o składkach statutowych, czy ze skutkiem to się dopiero okaże.
         Sygnalizowano przyszłoroczne wybory do władz Stowarzyszenia na lata 2000 – 2005 – “prezesem każdy być może...”
         Po części oficjalnej, przeglądając najnowszy 9. numer “Asnykowca”, rozmowy kuluarowe, robota frakcyjna i zajęcia w podgrupach.
  • 23 maja 1999 r.
          Nieustraszeni cykliści w barwnym peletonie I Asnykowskiego Rajdu Rowerowego pokonali trasę Warszówka – Prószków – Dojutrów – Jedlec – Gołuchów – Kościelna Wieś – Biskupice – Kalisz. W jedleckim parku przy dworku Zamoyskich zatrzymali się obok kamienia upamiętniającego wizytę marszałka Piłsudskiego. Oddechy wyrównali w kawiarni “Muzealnej”.
           W lesie gołuchowskim kontemplowali niebanalne rozmiary głazu narzutowego św. Jadwigi. Po przejechaniu około 40 km, szczęśliwie bez kontuzji, dotarli na Pola Marsowe osiedla Dobrzec gdzie usytuowano upragnioną metę. Zgodnie z obietnicą na kwietniowym Walnym, wyprawę zaplanował, zorganizował i przeprowadził kol. Marek Mikołajczyk.

  • 4,5,6 czerwca 1999 r.
          Absolwenci z 1969 r., ostatniego męskiego rocznika w dziejach naszej szkoły, o czym nieustannie przypominają, z wychowankami z 1974 roku, już normalnego koedukacyjnego, świętowali 30 i 25 rocznicę zakończenia czteroletniej katorgi w asnykowskich murach, do których jednak wrócili na miłosierne spotkanie ze swoimi byłymi oprawcami. Fety i rauty w gościnie Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego i księcia Radziwiłła w Antoninie. Nie zapomniano o patronie, wszakże mamy swego Adama i o mszy św. w katedrze też.

  • 8 czerwca 1999 r.
          Tegorocznych maturzystów powitał w gronie wychowanków wiceprezes kol. Mirosław Zaleski. Każdy z absolwentów oprócz okolicznościowego adresu otrzymał od Stowarzyszenia monografię “Szkoła Kaliska. Dzieje I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu”. Za osiągnięcia w zdobywaniu wiedzy oraz sukcesy sportowe na lekkoatletycznych stadionach zarząd Stowarzyszenia wyróżnił abiturientkę Martę Hofman nagrodą ufundowaną przez kol. Stanisława Niżnika – absolwenta z 1934 roku.

  • 11 czerwca 1999 r.

    H. Jedwab w klubie "Pod Muzami". Nadanie tytyłu Honorowego Obywatela Miasta Kalisza kol. H. Jedwabiowi i Janowi "Ptaszynowi" Wróblewskiemu H. Jedwab - Sesja

           “Święto Miasta” dla nas szczególnie radosne, z racji przyznania godności “Honorowego Obywatelstwa miasta Kalisza” naszym kolegom, Henrykowi Jedwabiowi absolwentowi z 1937 roku i Janowi “Ptaszynowi” Wróblewskiemu, maturzyście 1952 roku. Dołączyli do pocztu honorowych, w którym wcześniej znaleźli się również wychowankowie ze szkoły przy ulicy Grodzkiej, Stanisław Wojciechowski (1923), Józef Garliński (1944) i Jan Winczkiewicz (1995).

          Swoją najwyższą godność Kalisz ofiarował także Józefowi Piłsudskiemu, Marii Dąbrowskiej, Tadeuszowi Kulisiewiczowi, Janowi Nowickiemu, Stefanowi Soboniewskiemu i Janowi Pawłowi II.

  • 18, 19, 20 czerwca 1999 r.
          Kol. Marek Mikołajczyk, konsekwentnie propagujący higieniczne formy wypoczynku - na początek choćby naprzemienne,  zorganizował I Asnykowski Zlot Campingu i Caravaninu. W Giewartowie na brzegu jeziora Powidzkiego, koleżeńska gromadka oddawała się beztroskiemu leniuchowaniu, w międzyczasie zażywając kompieli wodnych i słonecznych. Desperaci mocowali się z wiosłami, bądź doświadczali jazdy terenowej na bicyklach. Zachody słońca wśród romantycznych mgieł grillowych aromatów.

  • 2 lipca 1999 r.
          W bazylice św. Józefa pożegnaliśmy na zawsze kol. Józefa Bartnika, absolwenta 1954 roku, współzałożyciela naszego Stowarzyszenia, autentycznego społecznika, wielce aktywnego także w Polskim Towarzystwie Krajoznawczo-Turystyczny. W poczcie ze szkolnym sztandarem stanęli koledzy, Józef Jaworowicz, Grzegorz Marszałek i Jan Mak.

  • 12 sierpnia 1999 r. 
          Z inicjatywy kol. Jerzego Szuwały powstał  obywatelski projekt "Kalisz-2000", wyrażający zaniepokojenie z powodu dającej się zauważyć postępującej stagnacji gospodarczo-społecznej naszego miasta. Autorzy dokumentu, wśród których obok inicjatora znajdujemy także kol. Józefa Paszkowskiego, zachęcają aby jubileuszową refleksją 2000 roku objąć rozwój przedsiębiorczości, gospodarki lokalnej, poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego, ochronę dziedzictwa kulturalnego, podnoszenie turystycznej atrakcyjności Kalisza wraz z racjonalnym zagospodarowaniem przestrzeni. Wszystko dla utrzymania należnego naszemu miastu miejsca wśród elity polskich miast.

  • 2 września 1999 r. 
         pożegnaliśmy kol. Jana Milewskiego, współzałożyciela naszego Stowarzyszenia oraz Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego. W kościele Ojców Franciszkanów, ze sztandarem asnykowskiego Liceum stanęli koledzy: Józef Jaworowicz, Grzegorz Wichliński i Tadeusz Chojnacki.

  • 12 września 1999 r.
         Doroczne Stowarzyszeniowe święto, nawiązujące do przypadającej dzień wcześniej 161. rocznicy urodzin Adama Asnyka.
          O godz. 10.00 w katedrze św. Mikołaja, msza koncelebrowana  przez księży - asnykowców, Andrzeja Gawła, proboszcza parafii katedralnej, Lucjana Andrzejczaka, kustosza sanktuarium św. Józefa i Jacka Plotę, rektora Wyższego seminarium Duchownego w Kaliszu. W poczcie ze szkolnym sztandarem: Leszek Bladowski, chorąży, Józef Jaworowicz i Adam Borowiak. Łączymy się z rozsianymi po całym świecie koleżeństwem, przywołujemy wszystkich którzy na zawsze od nas odeszli. Po mszy przechodzimy pod pomnik patrona, którego zapewniamy o naszej nieustającej serdecznej pamięci. 
          Kwiaty składają kol. kol. Jerzy Borowiak, prezes, w asyście Włodzimierza Kordylewskiego i Grzegorza Wichlińskiego. Rodzinną fotografią część oficjalną wieńczy kol. Jerzy Bałwas. 
          Spotkaniem koleżeńskim w "Adrii" z muzyką, przy kawie i szampanie, dopełniamy uroczystą niedzielę inaugurującą kolejny rok działalności naszego Stowarzyszenia, dumni że także mamy swego Adama.

  • 18 września 1999 r. 
          W uroczystej inauguracji IV Zjazdu Absolwentów Technikum Samochodowego, asnykowców reprezentował kol. Leszek Bladowski, wiceprezes Stowarzyszenia.
          Znakiem przyjaźni było przekazanie na ręce przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego kol. Bogdana Raka, dwutomowej monografii I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka - "Szkoła Kaliska".

  • 19 września 1999 r.
          Staraniem kol. Krzysztofa Kaźmierczaka, komandora i organizatora, na drogi ziemi kaliskiej wyruszył XII Samochodowy Rajd Asnykowców.
          Dwadzieścia siedem załóg przemierzyło trasę Kalisz - Warszówka - Janków - Stawiszyn - Goliszew - Russów - Chełmce - Brzeziny - Opatówek - Szałe. Po drodze cztery próby sportowe z jazdą na gokartach włącznie. Dla podtrzymania właściwego poziomu emocji zafundowano rajdowcom także zdobywanie radiowej wieży przekaźnikowej w Chełmcach, podobno w trosce o estetyczne wzruszenie jesiennym widoczkiem. Ustaleniu końcowej klasyfikacji miały też służyć odpowiedzi na kilka pytań w rodzaju, ile kilometrów dzieli Kalisz od innej metropolii, w tym wypadku Paryża, bądź o wysokość wieży ratuszowej.
          Na przystani Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego nad zalewem Szałe, gdzie wyznaczono metę, po podsumowaniu wszelkich rywalizacji, zwycięzcą tegorocznego rajdu ogłoszono Tomasza Litwiniaka. Drugie miejsce wywalczył Maciej Borowiak, a trzecie Łukasz Sobocki. Do późnych godzin wieczornych, w blasku ogniska i aromacie pieczonych kiełbasek komentowano minione wydarzenia, stwierdzając że progenitura, do niedawna wożona na tylnych siedzeniach, rwie się za kierownicę, drze opony, za nic mając rodziców krwawicę i pomyśleć o oddzielnej kategorii dla młodzików.

  • 26 września 1999 r.
          Koncertem muzyki dawnej "Organum et cantus" w auli Państwowej Szkoły Muzycznej zainaugurowano w Kaliszu Rok Kulturalny 1999/2000. Wśród przybyłej elity miasta i okolic, przedstawiciele naszego Stowarzyszenia. Kulminacyjny punkt uroczystości stanowiło wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochrony dóbr kultury. Na wniosek zarządu, w gronie laureatów nasz kolega Krzysztof Płociński, od 1996 roku twórca, redaktor i operator internetowych stron poświęconych historii i kulturze Kalisza i ziemi kaliskiej. Z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej, Jerzego Rubińskiego i Prezydenta miasta Kalisza Zbigniewa Włodarka wzruszony Krzysztof odbierał należne mu honory, poczym zginął w objęciach dziatwy, żony i przyjaciół.

  • 8 października 1999 r. 
         
    W XIII meczu koszykówki o puchar przechodni im. Prof. Kazimierza Paszyna „Jagiellonowie” pokonali „Asnykowców” 38 do 31 co z żalem odnotowujemy. W zwycięskiej drużynie najczęściej trafiał do kosza kol. Włodzimierz Duda zdobywca 16 punktów, a spośród „Asnykowców” najskuteczniejszym okazał się kol. Krzysztof Matusiak, który zaliczył 13 punktów. Koszykarski pojedynek old-boyów towarzyszył V Zjazdowi Absolwentów Gimnazjum im. Anny Jagiellonki i Liceum im. Mikołaja Kopernika. Na pociechę pozostaje nam sukces „Asnykowskiej” młodzieży, która nie dała szans młodym „Kopernikanom” pewnie wygrywając rezultatem 58:53.

  •  9 października 1999 r. 
         
    Jesteśmy obecni na uroczystej inauguracji V Zjazdu Absolwentów Gimnazjum im. Anny Jagiellonki i Liceum im. Mikołaja Kopernika. W pięknie odrestaurowanej auli szkoły dwojga imion, Jerzy, prezes Borowiak, okolicznościowym posłaniem pozdrawia koleżanki i kolegów oraz przekazuje w symbolicznym darze przyjaźni drugi tom monografii „Szkoła Kaliska”, wydany przez nasze Stowarzyszenie. Natomiast Leszek, wiceprezes Bladowski, komplementując „Jagiellonki”, kwiaty wraz z życzeniami składa na ręce, wielce zasłużonej dla sprawności fizycznej i urody absolwentek, pani profesor Janiny Siemkowicz. Owacja na stojąco.

  • 18 października 1999 r.  
         
    Historyczna chwila w dziejach Kalisza. Uroczystą immatrykulacją studentów pierwszego roku, inauguruje swą działalność nowopowstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Prorektorem zostaje Krzysztof Walczak, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego uporowi i staraniom przede wszystkim zawdzięczamy powołanie w naszym mieście pierwszej samodzielnej wyższej uczelni. Obowiązek kanclerza powierzono Kazimierzowi Matusiakowi, a wśród nauczycieli akademickich znajdziemy także Krzysztofa Płocińskiego. Nasi stowarzyszeniowi koledzy przystępują do zapisywania nowego rozdziału kaliskiej nauki.

  • 4 listopada 1999 r.
         Na zaproszenie pani Bożeny Sośnickiej, koleżanki od "Kościuszki", właścicielki cukierni "Rogatka", 118. posiedzenie zarządu odbywało się w stylowym anturażu, nawiązującym do najlepszych kaliskich tradycji, o których tak pięknie pisała Maria Dąbrowska w swoich "Nocach i dniach". Prezes eleganckim wystąpieniem i bukietem kwiatów podziękował Bożenie Sośnickiej za gościnę, a Sekretarz dołączył wydawnicze upominki. W związku ze zbliżającym się jubileuszem dziesięciolecia zarejestrowania naszego Stowarzyszenia postanowiono o przygotowaniu wystawy fotograficznych portretów autorstwa Stanisława Kulawiaka zatytułowanej "Asnykowcy", która towarzyszyć będzie miłośnikom kawowych aromatów i chrupiących ciasteczek.

  • 18 listopada 1999 r.
         Na cotygodniowe czwartkowe spotkanie trochę słońca Hellady przyniósł nam Dariusz Chojnacki, który śpiewał greckie piosenki.
         Za oknem śnieg, a "Pod Muzami" asnykowcy w rytmie zorby.

  • 26 listopada 1999 r.
          Wieczór koleżeński Pawlikanalia '99 w restauracji "Adria". Podejmowane przez kolegów Ryszarda Pawlika i Adama Borowiaka pięćdziesięcioosobowe grono niegdysiejszej młodzieży żeńskiej i męskiej zasiadło do wspólnego stołu zastawionego prostym jadłem i niewyszukanymi trunkami. 
         Korzystając ze specjalnie udzielonej dyspensy oddawano się także uciechom tanecznym, czyniąc to bez żadnych politycznych aluzji. Wszystkim kierunkom i orientacjom przygrywał zasłużony kombatant pan Henryk Siuda.

  • 16 grudnia 1999 r.
         Gościliśmy kol. Waldemara Kuczyńskiego, absolwenta z 1958 roku, ministra przekształceń własnościowych w gabinecie premiera Tadeusza Mazowieckiego, a obecnie głównego doradcę do spraw gospodarczych Prezesa Rady ministrów. Program wizyty obejmował m. in. spotkanie z asnykowską młodzieżą i wykład zatytułowany "18 lat po stanie wojennym, 3 lata przed akcesją do Unii Europejskiej". Ponadto kol. Kuczyński podejmowany był przez prezydenta miasta Kalisza p. Zbigniewa Włodarka, a w trakcie wizyty u prezesa kol. Jerzego Borowiaka, w siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. zapoznał się przekształceniami prywatyzacyjnymi tej firmy i wysłuchał relacji z działalności naszego Stowarzyszenia. 
          Wieczorem odpowiadał na pytania kolegów w klubie "Pod Muzami". Waldemar Kuczyński -  czołowy polski ekonomista przekazał w darze bibliotece naszego Liceum wybór swoich książkowych publikacji.

Kronikę sporządził sekretarz Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak.