Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 1997

  • 2 stycznia 1997 r. - "Pod muzami'' opłatkowe spotkanie w pierwszy czwartek Nowego Roku. W siedemdziesięcioosobowym gronie wspominamy. Oczywiście są i życzenia, najpierw od koleżeństwa z kraju z zagranicy. Pamiętają o nas również - Wojewoda Kaliski, Biskup Kaliski, Przewodniczący Rady Miejskiej i Prezydent miasta Kalisza. Prezes dziękuje, po czym sobie i nam życzy wszystkiego. Liczne próby łamania paluszków przy opłatku. Nie każdy dojechał, dlatego kol. Ryszard Pawlik w roli seniora. Chwała na wysokościach i na akordeonach panów Sławomira Mocha i Leszka Serafińskiego.

  • 23 stycznia 1997 r. - Leszek Kopeć, ociemniały, dziennikarz radiowy z Wrocławia, poeta i kompozytor, trąca gitarowe struny i śpiewa dla nas. A jak nie śpiewa, to dzieli się epizodami ze swojego artystycznego i zawodowego życia. "Pod Muzami" powiało atmosferą studenckiej piwnicy.

  • 24 stycznia 1997 r. - w łączności ze Stowarzyszeniem, kol. Andrzej Werbiński zwołał do Klubu Technika, blisko pięćdziesięcioosobową ekipę abiturientów z 1973 roku, sposobiących się do jubileuszu 25 lecia matury.

  • 30 stycznia 1997 r. - ,,0bietnica niespełnienia - wiersze w lirycznej przestrzeni'', a wraz z nimi kol. Zbigniew Kościelak przedstawiający swój tomik poezji, tak czule zatytułowany. Wydany z inspiracji i przy finansowej pomocy Stowarzyszenia, o czym autor elegancko pamiętał, zamieszczając stosowną inskrypcję na wewnętrznej okładce. W sali KTW licznie stawili się asnykowcy i nie tylko. Blasku przydają wiceprezydenci Kalisza, Panowie Artur Żłobiński i Daniel Tylak oraz pewna blondyna z Pierwszej SP.

  • 8 lutego 1997 r. - w ostatnią sobotę karnawału, w salach Hotelu ,,Orbis - Prosna" odbył się tradycyjny, już XV Bal Asnykowców. Ze względu na chybione, nieskonsultowane z Zarządem Stowarzyszenia wyznaczenie przez pana Kuratora terminu ferii zimowych część koleżeństwa (również Prezes) wybrała wyjazd na narty, stąd frekwencja niższa niż w latach ubiegłych.
    Bal z właściwym sobie rozmachem prowadził zaprzyjaźniony z asnykowcami kol. Andrzej Zmyślony. Do tańca, po powrocie z zagranicznych wojaży grał zespół ,,SKYLINE'' z Poznania, kierowany przez kolegę asnykowca Piotra Wolskiego. Muzyka prezentowana przez zespół tak skutecznie konkurowała z dyskoteką, że po północy ,,Piekiełko" zostało zamknięte. Królową balu wybrano koleżankę Annę Kwiatkowską, a menem balu obwołano kol. Zbyszka Mencla.
    Wystrój sali, nawiązujący do wspaniałych sukcesów kolarstwa z czasów Szurkowskiego i Szozdy zaprojektował i wykonał kol. Jarek Romaniuk.
    Ostatni goście opuścili progi około godz. 8.00 dnia następnego, udając się na "z góry upatrzone pozycje", aby kontynuować tą szampańską zabawę już w bardziej kameralnym gronie.
    Cały ten zgiełk zorganizował i nad jego przebiegiem czuwał, kol. Marek Mikołajczyk, któremu dzielnie pomagały koleżanki Mila Raryta i Zosia Stefaniak.

  • 7, 8, 9 marca 1997 r. -  w Karpaczu wiosenna ulewa. III Mistrzostwa Świata Asnykowców w narciarstwie alpejskim odwolane.

  • 24 kwietnia 1997 r. - tym razem czwartkowe spotkania w klubie "Pod Muzami" upłynęło w rytmach jazzowych i rockowych standardów w wykonaniu uroczego dwudziestoosobowego big-bandu składającego się ze studentek Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Janka Kupały w Grodnie na Białorusi.
    Obecna była pani Rajsa Lawina, dziekan wspomnianego Wydziału, prof. Jerzy Rubiński,
    dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Arystycznego UAM w Kaliszu oraz liczne grono kaliskich studentów. Koledzy Leszek Bladowski i Adam Borowiak kwiatami, pamiątkowymi wydawnictwami i szampanem podziękowali gościom za miły wieczór.
  • 28 kwietnia 1997 r. - na warszawskich Powązkach pogrzeb kol. Jana Zylbera, maturzysty 1952 roku, wielkiej postaci polskiego jazzu, byłego posła do Sejmu R.P.

  • 30 kwietnia 1997 r. prof. Józef Garliński, historyk najnowszych dziejów Polski, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej, maturzysta 1934 roku, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza i członek stowarzyszenia, podejmował w swoim londyńskim mieszkaniu kolegę Jerzego Borowiaka, naszego prezesa.
  • 30 kwietnia 1997 r. -  maturzyści 1977 roku, w murach naszego liceum, a następnie w klubie "Futurysta" świętowali jubileusz dwudziestolecia.

  • 20 maja 1997 r. -  żegnamy w kaliskim kościele ss. Nazaretanek jednego z naszych seniorów , kol. Tadeusza Trzęsowskiego. Obok trumny w poccie sztandarowym koledzy: Józef Jaworowicz, Andrzej Sobczyk i Jarosław Sierakowski.

  • 27 maja 1997 r. -  w dorocznym konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki - Muzealne Wydarzenie Roku, zasłużoną nagodę otrzymuje kol. Krzysztof Kornacki, maturzysta 1966 roku, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce za zorganizowanie wystawy "Sztuka perska okresu Kadżarskiego (1779-1924)". W poprzednich latach to prestiżowe wyróżnienie otrzymali także anykowcy: Oskar Koszustki, kustosz Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku i Jacek Łapott, etnograf, kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie.

  • 27, 28, 29 maja 1997 r. -  absolwenci z 1972 roku solennie czcili srebrny jubileusz egzaminu maturalnego. W imieniu zarządu do czcigodnych weteranów z pasterskim słowem zwrócił się prezes, kol. Jerzy Borowiak. Uroczystość zorganizowali m.in. koleżeństwo Halina Pracka - Warsiewicz, Urszula Dera, Ireneusz Chamielec, Andrzej Jan Szkudlarek.

  • 4 czerwca 1997 r . - pielgrzymowanie papieża Jana Pawła do św. Józefa w Kaliszu. Jedno z największych wydarzeń w dziejach najstarszego polskiego miasta. Sekretarz stowarzyszenia kol. Adam Borowiak w imieniu calej asnykowskiej rodziny, za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej przekazuje Ojcu św. okolicznościowe posłanie wraz z darem - monografią "Szkoła Kaliska".
    We wrześniu, z watykańskiego Sekretariatu Stanu otrzymujemy oficjalne podziękowanie wraz z papieskim błogosławieństwem. Centrum prasowe kaliskiego etapu pielgrzymki zlokalizowano w gmachu naszego Liceum.

  • 7 czerwca 1997 r. - kolejny rocznik abiturientów opuszcza mury naszego Liceum, którzy w tym dniu stają się asnykowcami właściwymi. Kol. Jacek Szebski powitał ich i przyjął do grona wychowanków.

  • 10 czerwca 1997 r. - w podsumowaniu X jubileuszowej edycji konkursu czytelniczego "Co wiesz o Kaliszu i jego okolicach" organizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka przy współudziale naszego Stowarzyszenia, reprezentuje nas kol. Helena Mnich. W okolicznościowej publikacji książkowej również kwestie i zdjęcia dotyczące naszego asnykowskiego sprzysiężenia.

  • 11 czerwca 1997 r. - z kwiatami i gratulacjami dla koleżeństwa skupionych i działających w Kole Absolwentów Szkół Ekonomicznych przy Towarzystwie Miłośników Kalisza, których w dniu Święta Miasta, uchwałą Rady Miejskiej wyróżniono godnością "Zasłużony dla miasta Kalisza". Nasze Stowarzyszenie odznaczono w ubiegłym roku.

  • 12 czerwca 1997 r. - w klubie "Pod Muzami" zbieramy się aby wysłuchać relacji pana Andrzeja Jabłońskiego, supermaratończyka który na przełomie kwietnia i maja przebiegł trasę z Kalisza do Watykany z zaproszeniem dla Ojca św. do nawiedzenia sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, czego jak wiadomo dokonał skutecznie. Spotkanie ilustrowane filmem Telewizji Polskiej, poprowadzili panowie Andrzejowie Bielewicz i Zmyślony.

  • 14, 15 czerwca 1997 r. - na plebani w Warszawie, przy parafii św. Józefa Oblubieńca u kol. Jana Sikorskiego ks. prałata i tamtejszego proboszcza wyznaczyli sobie spotkanie maturzyści 1952., aby wrócić pamięcią do tych majowych dni czterdziestu pięciu lat. Rozpoczęli, a jakże od mszy św. w intencji całego rocznika, poczem kolacja, która niepostrzeżenie przeszła we wczesne śniadanie. Prócz zacnego gospodarza to czcigodne zgromadzenie zwoływali także kol. Andrzej Janczewski i Wojciech Kibler z Warszawy oraz Leszek Bladowski z Kalisza.

  • 21 lipca 1997 r. - Zarząd podziękował wszystkim, którzy tworzeniu naszej stowarzyszeniowej audycji się poświęcili, w tym przede wszystkim kol. kol. Helenie Mnich, Markowi Sierakowskiemu, Annie Drzewieckiej i Mirosławowi Zaleskiemu oraz panu Andrzejowi Zmyślonemu.

  • 2 sierpnia 1997 r. - 100 rocznica śmierci Adama Asnyka w Kaliszu i w kraju minęła bez echa. Jedynie dzięki naszym staraniom u kaliskich filatelistów Poczta Polska wydała okolicznościową kartę.

  • 30 sierpnia 1997 r. -  żegnamy zmarłego kol. Zbigniewa Musisza, maturzystę 1965 roku, nauczyciela. Wystawiamy poczet sztandarowy w składzie: Józef Jaworowicz, Jerzy Szuwała i Adam Borowiak. Nad trumną przemawia kol. Zbigniew Białek.

  • 4 września 1997 r. -  na swoim 91. posiedzeniu zarząd wyraził szczególne uznanie i podziękowanie dla kolegi Andrzeja Swiniarskiego, który honorowo wystawił pomnik na grobie profesora Karola Kuczewskiego zasłużonego wychowawcy i nauczyciela naszego gimnazjum, pochowanego na cmentarzu Tynieckim.

  • 13 września 1997 r. - podniosła uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W imieniu zarządu do przyszłych asnykowców z ojcowskim słowem zwrócił się kol. Jerzy Gwiaździński.
    Wśród licznie przybyłych wychowanków, szczególnie witani maturzyści z 1967 roku, z ówczesnej klasy XI B, których zwołał kol. Bogdan Ptak na sesję pt. "Po trzydziestu latach".

  • 14 września 1997 r. -  godz. 10.00 doroczna inauguracja kolejnego roku działalności naszego Stowarzyszenia, nawiązująca do 100 rocznicy śmierci i przypadającej trzy dni wcześniej 159 rocznicy urodzin Adama Asnyka.
    Chorąży Wielki Leszek Bladowski w asyście Józefa Jaworowicza i Adama Borowiaka oraz licznie przybyłych koleżanek i kolegów, wprowadza sztandar szkoły do katedry św. Mikołaja, świątyni w której do chrztu podano przyszłego poetę.
    Uroczystą mszę św. w intencji profesorów i wychowanków koncelebrowali nasi koledzy, księża prałaci: Andrzej Gaweł proboszcz katedry i Lucjan Andrzejczak, kustosz sanktuarium św. Józefa.
    Z katedry pod pomnik mocno już dojrzałego patrona, u którego stóp złożyliśmy kwiaty, zapewniają o naszej nieustającej pamięci.

  • 3 października 1997 r. - na zaproszenie kol. Krzysztofa Kornackiego dyrektora Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, z wizytą przyjaźni udała się delegacja w składzie: Helena Mnich, Jerzy Rudowicz i Adam Browiak. Uzgodniono warunki i termin udostępnienia części zbiorów miejskiej Galerii Sztuki Socrealizmu publiczności kaliskiej.

  • 3,4 października 1997r. - z inicjatywy kol. Jerzego Kaźmierczaka z Kalisza i Lucjana Wesołka z Łodzi zjechali się maturzyści z lat 1948, 49, 50. Dokonano wzajemnej lustracji, nad przebiegiem której czuwał wiceprezes kol. Leszek Bladowski.

  • 5 października 1997 r. - jubileuszowy X Samochodowy Rajd Asnykowców. Komando rajdu, kol. Krzysztof Kaźmierczak przygotował karkołomną trasę zaszyfrowaną w graficznym "itinererze". Po drodze, budzące grozę wśród matek z dziećmi 3 próby sportowe i zestaw 6 straszliwych pytań konkursowych. Dla rozładowania emocji zwiedzanie Muzeum - Pałacu Walewskich w Tubądzinie.Zakończenie ogłoszenie wyników porzy ognisku i pieczonych kiełbaskach na przystani WOPR w Szałem, gdzie utrudzonych zawodników oczekiwał kol. Zbigniew Białek. Laur zwycięzcy przyozdobił skroń kol. Marka Grali, który wyprzedził kol. Pawła Olejnika i trzeciego na mecie kol. Jana Gorzkiewicza. Z asnykówek najwyższą lokatę, zaszczytne 13 miejsce zajęła kol. Viola Wacowska. W sumie sklasyfikowano 26 bohaterskich załóg.

  • 6 listopada 1997 r. - w sile 6 chłopa, czyli kol. Leszek Bladowski, Jerzy Bałwas, Adam Borowiak, Jerzy Kaźmierczak, Ryszard Pawlik oraz pan. Władyslaw Kościelniak udaliśmy się od Warszawy na zaproszenie Bogdana Bladowskiego tamtejszego prezesa Klubu Kaliszan, aby uczestniczyć w XIX forum tychże. Zgodnie z programem pan. Władysław uraczył zebranych w Warszawskim Ośrodku Kultury uroczą historyczną gawędą kaliską, natomiast z naszej strony kolejno: Adam Borowiak, Jerzy Kaźmierczak i Leszek Bladowski chwalili na potęgę nasze Stowarzyszenie i zapraszali do udziału w XIV Zjeździe Asnykowców we wrześniu 97 roku. Napomknęli o działających i nowo powstałych stowarzyszeniach absolwentów innych kaliskich szkół. Przywiezione wydawnictwa promujące nasze miasto i województwo cieszyły się dużym wzięciem.

  • 14 listopada 1997 r. - W Ośrodku Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" w Kaliszu otwarcie wystawy "Sztuka Okresu Socrealizmu" ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Rozbrzmiewały pieśni masowe, a goście otrzymali katalogi w formie zgrabnych szturmówek. Kol. Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum i pan Jacek Szczepaniak, kustosz wystawy przyjęli kwiaty i podziękowania z rąk prezesa kol. Jerzego Borowiaka. Wśród tłumu przybyłych gości liczna reprezentacja asnykowców z wiceprezydentem Kalisza kol. Danielem Tylakiem i przybyłym z Torunia artystą grafikiem Krzysztofem Oleksiakiem. W przeddzień wernisażu kol. Krzysztof Kornacki był gościem 93. posiedzenia zarządu Stowarzyszenia, któremu przedstawił dzieje Muzeum Zamoyskich oraz pokrótce omówił swoje osiemnastoletnie zmagania o przywrócenie blasku tej jednej z najpiękniejszych polskich rezydencji magnackich.

  • 2 grudnia 1997 r. - sekretarz kol. Adam Borowiak złożył wizytę prof. Józefowi Garlińskiemu w jego londyńskiej siedzibie przy Ramillies Road. Omówiono m.in. przygotowania do XIV Zjazdu Asnykowców. Prof. Garliński, współzałożyciel i wiceprezes, przedstawił Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie, a także był obecny na otwarciu wystawy haftów i koronek ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, prezentowanej w Instytucie Kultury Polskiej przy Portland Place.

  • 13 grudnia 1997 r. - za sprawozdawcą "Głosu Wielkopolskiego" p. Dariuszem Dymalskim "Po raz dziesiąty uczniowie i absolwenci I Liceum im. Adama Asnyka oraz III Liceum im. Mikołaja Kopernika wyznaczyli sobie spotkanie na koszykarskim boisku. Jubileuszowy pojedynek zakończył się równym podziałem pucharów bowiem w meczu uczniów lepszy był "Kopernik", a spotkanie oldboyów wygrał "Asnyk". Impreza zgromadziła na trybunach hali Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji kilkuset sympatyków obu drużyn. Gościem honorowym była Leokadia Paszyn, wdowa po legendarnym nauczycielu i trenerze, a wśród kibiców byli także wojewoda kaliski Eugeniusz Małecki oraz wiceprezydenci miasta Daniel Tylak i Artur Żłobiński.

  • 16 grudnia 1997 r. - wiceprezes Leszek Bladowski i sekretarz Adam Borowiak zostali przyjęci przez ks. Stanisława Napierałę, Biskupa Ordynariusza Kaliskiego. Przedstawiono Ekscelencji najbliższe zamierzenia stowarzyszenia, oraz poproszono o przewodniczenie uroczystej mszy św. w trakcie przyszłorocznego wrześniowego XIV Zjazdu Asnykowców. Ksiądz Biskup z wielką życzliwością odniósł się do Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, którego działalność docenia i zna z relacji bezpośrednich jak i publikacji. Daje temu wyraz corocznych specjalnych życzeniach noworocznych adresowanych na nasze opłatkowe spotkania.

Kronikę sporządził sekretarz Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak.