Kronika Stowarzyszenia „Asnykowców” - rok 1996

  • 4 stycznia 1996 r. - w klubie "Pod Muzami", doroczny "asnykowski" opłatek. Prezes przywołuje wszystkich kolegów, którzy w minionym roku na zawsze od nas odeszli, odczytuje liczne telegramy z kraju i z zagranicy z noworocznymi pozdrowieniami; wyliczając blaski zauważa również cienie w naszej działalności, po czym wszyscy wszystkim ślą życzenia. Wspólne kolędowanie z udziałem artysty akordeonu p. Sławomira Mocha.
  • 17 lutego 1996 r. - XIV Bat Asnykowca zorganizowany przez kol. Marka Mikołajczyka w Hotelu "Orbis-Prosna". Przybyło blisko dwustu żądnych uciech gości. Na wszelki wypadek, ewentualnych smutasów, próbowali dobawiać aktorzy kaliskiego Teatru, panowie Lech Wierzbowski i Janusz Świerczyński. Ubiegłoroczna królowa przekazała koronę jeśli tak można o monarchini, Dorocie Pałys. Za całokształt balowych osiągnięć tytuł supermena przyznano kol. Piotrowi Jakubkowi. Była także loteria fantowa przygotowana przez kol. Helenę Mnich. Balowicze skrupulatnie realizowali przygotowany przez organizatorów program, godnie wspierając Stowarzyszenie. Nad ranem rozstawali się zadowoleni, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, z wyjątkiem kilku zasłużonych malkontentów.
  • 15, 16, 17 marca 1996 r. - w Zieleńcu k/Dusznik II Otwarte Mistrzostwa Świata Asnykowcow w narciarstwie alpejskim. Przygotowanie trasy, obsługę techniczną i sędziowską zapewnili specjaliści z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, na czele z p. dr. Kazimierzem Wysatą. Warunki śniegowe dobre, jeno gęsta mgła lekko utrudniała orientację. Wystartowało 73 zawodniczek i zawodników i tyluż doliczono się na mecie. W klasyfikacji asnykówek, asnykowców i asnykowiątek, w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Viola Wacowska, Józef Walczyński, Andrzej Marek, Adam Jakubek oraz Maciej Borowiak i Basia Ptakówna. Organizacja eskapady spoczywała w rękach kol. Violi Wacowskiej i samego prezesa, kol. Jerzego Borowiaka.
  • 30 marca 1996 r. - blisko stuosobowe zgrupowanie koleżanek i kolegów stanowiących Walne Zebranie Stowarzyszenia Wychowan6w Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu spotkało się w klubie "Pod Muzami" na dorocznym posiedzeniu sprawozdawczym. Obecni byli przedstawiciele środowisk asnykowskich z Łodzi i Wrocławia. Pozdrowienia przesłali koleżeństwo: Dorota Jakubowska-Arszyńska z Saragossy, prof. Józef Garliński z Londynu i Jan Winczakiewicz z Blois we Francji - Honorowi Obywatele miasta Kalisza, dr Aleksander a także Bogdan Bladowski, prezes Klubu Kaliszan w Warszawie, dr Aleksander Braude z Wrocławia, art. plastyk Krzysztof Oleksiak z Torunia, Bogdan Guttmejer i Szczepan Sobczak z Poznania. Przed oficjalnymi obradami, wiceprezydent Kalisza Daniel Tylak, asnykowiec, maturzysta 1966 roku, w asyście kol. Violi Wacowskiej i kol. Kazimierza Markowskiego, dyplomami i upominkami nagrodzili uczestników II Mistrzostw Asnykowców w narciarstwie alpejskim. Walnemu Zebraniu przewodniczył wiceprezes, kol. Leszek Bladowski. Złożone sprawozdania zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego Walne Zebranie jednogłośnie przyjęło, udzielając absolutorium zarządowi z działalności od 9 kwietnia 1995 roku do 30 marca 1996 roku. Miłym akcentem była premiera najnowszego numeru "Asnykowca"' - szedł jak burza. W części mniej oficjalnej wystąpił kol. Marek Gwiaździński z recitalem światowych szlagierów z listy przebojów dla oldboyów. Na zakończenie tego pracowitego dnia, zasłużony koleżeński obiad (schabowy i zestaw surówek).
  • 26 kwietnia 1996 r. - dzięki staraniom kol. Małgorzaty Wrotkowskiej i prezesa kol. Jerzego Borowiaka oraz wielce życzliwej współpracy Jean Havard z Sherwood County Primary School z Preston, grupa dziesięciorga naszych dzieci przez tydzień gościła w tym angielskim mieście. Mieszkając w domach rówieśników, uczęszczając do angielskiej szkoły, mieli okazji poznać tamtejsze zwyczaje, zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim doskonalić swoją znajomość miejscowego języka. Zostali zaszczyceni przyjęciem na ratuszu przez prezydenta miasta Preston. Dzieci zaopatrzono w anglojęzyczne wydawnictwa promujące Kalisz i nasze województwo. Wyjazd w całości finansowali rodzice.
  • 27 kwietnia 1996 r. - posiedzenie zespołu redakcyjnego II tomu monografii "Szkoła Kaliska", zatytułowanego "Nauczyciele i wychowankowie", w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Nasze Stowarzyszenie reprezentowali: kol. kol. Adam Borowiak, Jerzy Borowiak i Mirosław Zaleski, a ze strony Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk udział wzięli państwo: Elżbieta Steczek-Czerniawska, Krzysztof Walczak i Jan Marcinkiewicz. Postanowiono o konieczności szerszej informacji w kaliskich mediach, o rozesłaniu ankiet asnykowca do wszystkich, których adresy posiada Stowarzyszenie. Apelowano o pozyskiwanie autorów do kolejnych biogramów. Zaawansowanie prac nad drugim tomem monografii oceniono na pięćdziesiąt procent, co nie może stanowić powodów do zachwytów, ale zdaniem redaktorów z KTPN nie zagraża terminowi opublikowania całości we wrześniu 1998 roku, z okazji XIV Zjazdu.
  • 11 maja 1996 r. - z inicjatywy kol. Adama Borowiaka, na zaproszenie wojewody kaliskiego p. Eugeniusza Małeckiego gościliśmy naszego wybitnego kolegę, prof. Józefa Garlińskiego z Londynu, prezesa Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, historyka, w czasie niemieckiej okupacji, szefa Wydziału Bezpieczeństwa Komendy Głównej Armii Krajowej, maturzystę asnykowskiego Gimnazjum z 1934 roku, Honorowego Obywatela miasta Kalisza. Profesorowi towarzyszyła pani Elżbieta Garlińska, bratowa, wdowa po śp. Bohdanie, mieszkająca w szwajcarskiej Lucernie. Program wizyty obejmował uroczyste spotkanie z Wojewodą Kaliskim i Prezydentem miasta Kalisza, wykład w Muzeum miasta Ostrowa Wielkopolskiego, zwiedzanie pałacu Lipskich w Lewkowie oraz spotkanie w Klubie Olimpijczyka w Wysocku Wielkim. Dla nas najważniejsza była wieczorna posiada u koleżeństwa Małgorzaty i Bogdana Barańskich w ich domostwie we Florentynie, gdzie obok gospodyni wspólną kolację wydały także kol. kol. Elżbieta Gładyszowa, Irena Okroy i Viola Wacowska, cztery asnykowskie gracje, które w lipcu ubiegłego roku odwiedziły Profesora w Londynie. Były fotografie, śpiewy, rozmowy, a na stole niezwykłe "co nieco". Niedzielna msza w Bazylice św. Józefa, patrona naszego gościa i krótkie odwiedziny u księdza prałata Lucjana Andrzejczaka dopełniły asnykowski wątek tych dwu majowych dni.
  • 25, 26 maja 1996 r. - kolejny rocznik asnykowców świętuje dwudziestolecie. Maturzystów z 1976 roku zaprosiła do szkoły przy ulicy Grodzkiej, kol. Viola Wacowska. Zdjęcie przy pomniku patrona obowiązkowo, ponadto spacer, wspólne śniadanie, tańce, adresy, dawne sympatie i "Boże, on miał być kiedyś moim mężem?".
  • 27 maja 1996 r. - dzięki kol. Krzysztofowi Płocińskiemu od tego dnia wiadomości o Stowarzyszeniu zamieszczone zostały w światowym serwisie World Wide Web internetu. Można przeglądać strony zawierające m.in. kronikę wydarzeń, omówienie asnykowskich wydawnictw, biogramy wybitnych wychowanków, listę nauczycieli od 1916 roku i maturzystów od 1945 r. Swój dorobek prezentują także obecni uczniowie. Zamieszczono także zapisy z dziejów Kalisza i południowej wielkopolski. Teksty uzupełniają zdjęcia i ilustracje. Przeglądanie informacji o Stowarzyszeniu i Szkole możliwe jest pod adresem www.asnyk.kalisz.pl , a o Kaliszu www.info.kalisz.pl. Korespondencję e-mailową można kierować na adres: asnykowcy@o2.pl lub bezpośrednio do kol. Krzysztofa Płocińskiego - kplocinski@mikrosat.com.pl
  • 1 czerwca 1996 r. - dzieci uczestniczące w wyprawie do Preston, wraz z rodzeństwem i rodzicami, na popołudniowy wywczas, zaprosił do Krzyżówek k/Kalisza kol. Michał Witkowski. Rodziny, jak należy przybyły z koszami pełnymi jadła i napojów. Oddychając leśnym powietrzem, ciesząc się z każdego trafionego komara, bawiono się do zachodu słońca.
  • 7 czerwca 1996 r. - podniosła sesja Rady Miejskiej z okazji przypadającego w tych dniach Święta miasta Kalisza. Stowarzyszenie Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w uznaniu zasług dla miasta, uchwałą Rady Miejskiej z 28 maja 1996 roku, otrzymuje godność "Zasłużony dla miasta Kalisza". Jesteśmy zaszczyceni i dumni z najwyższego wyróżnienia jakie ofiarował nam ukochany Kalisz. Stawiamy się liczną reprezentacją w sali recepcyjnej Ratusza. Akt nadania, wraz z uzasadnieniem dostojnie odczytuje wiceprzewodniczący Rady p. Zbigniew Białek (takoż asnykowiec). Z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej p. Zbigniewa Włodarka i prezydenta Kalisza p. Wojciecha Bachora, odznaczenie wraz z dyplomem odbierają nasi kolejni prezesi, kol. Bogdan Bladowski, kol. Jerzy Kaźmierczak i kol. Jerzy Borowiak. Historyczna chwila i niemniej historyczne spotkanie Trzech Prezesów.
  • 7, 8, 9 czerwca 1996 r. - "srebrny jubileusz" pierwszej w dziejach Gimnazjum i Liceum koedukacyjnej matury w 1971 roku, obwieszczony szkolnym dzwonkiem przez kol. Adama Łapotta. Obecny jest były dyrektor p. Józef Szambelan i wychowawcy klasowi: p. Aleksandra Bogusławska, p. Henryk Rozpłochowski, p. Henryk Baszczyński i p. Józef Januszewicz. Niebywała frekwencja, dobrze że każdy na widocznym miejscu ma wpięty identyfikator. Na sąsiednim korytarzu młodzież zwołana przez kol. Małgorzatę Kuś, trochę ciszej świętuje piętnastolecie ukończenia Alma Mater Asnykoviensis. Wszystkich przebija kol. Waldemar Pol przyprowadzając do szkoły swoich klasowych kolegów, maturzystów 1958 roku.
  • 18, 19 lipca 1996 r. - tym bardziej radosny, bo niespodziewany przyjazd do naszego miasta, wybitnego kaliszanina i Polaka narodowości żydowskiej, kol. Henryka Jedwabia. Maturzysta 1937 roku, kombatant 84 Pułku Strzelców Poleskich, komandos elitarnej jednostki dywersyjnezi - Special Operations Europe (SOE), bohater spod Monte Cassino, kawaler Krzyża Virtuti Militari - to tyle tytułem przypomnienia (szczegółowy biogram w poprzednim " Asnykowcu"). Ponieważ jest czwartek, spotykamy się "Pod Muzami". Pierwszą od ośmiu lat wizytę w naszym gronie uczczono szampanem i rodzinną fotografią. Następnego dnia rozmowa z red. Andrzejem Zmyślonym w audycji "Co, gdzie, kiedy" "Radia "Centrum", a także wspomnienia z p. Michałem Jakutczykiem, spadochroniarzem, kombatantem spod Arnhem.
  • 2, 3 sierpnia 1996 r. - sekretarz kol. Adam Borowiak odwiedził Kozłówkę na ziemi lubelskiej, gdzie we wspaniałym Muzeum Zamoyskich, które do świetności przywrócił, od kilkunastu lat dyrektoruje kol. Krzysztof Kornacki, asnykowiec z maturzystów 1966 roku. Od niedawna, ta jedna z najpiękniejszych polskich rezydencji słynie także ze znajdującej się w oficynie, galerii sztuki socrealistycznej - "WRÓG CIĘ KUSI COCA-COLĄ".
  • 7 sierpnia 1996 r . - z inicjatywy kolegów Bogdana Orleskiego i Grzegorza Marszałka zwróciliśmy się do Ministerstwa Łączności o uwzględnienie w planach emisji znaczka poświęconego Adamowi Asnykowi, tym bardziej, że niejednokrotnie mniej zasłużeni znaczka się doczekali. Z uprzejmej odpowiedzi Departamentu Polityki Ekonomicznej wspomnianego ministerstwa dowiedzieliśmy się, że "temat związany ze 160 rocznicą urodzin Adama Asnyka nadal znajduje się wśród materiałów oczekujących na opracowanie planu emisji znaczków pocztowych na 1998 r. O ostatecznej decyzji w tej sprawie zostaniemy powiadomieni oddzielnym pismem w I kwartale przyszłego roku".
  • 7, 8 września 1996 r. - w uroczystościach jubileuszowych 400-lecia konsekracji kościoła p.w. św. Wojciecha i Stanisława (pojezuickiego, obecnie garnizonowego) oraz sympozjum na temat działalności Jezuitów w przedrozbiorowym Kaliszu, przedstawiciele naszego Stowarzyszenia : Leszek Bladowski, Adam Borowiak, Józef Jaworowicz i Krzysztof Walczak. Należy pamiętać, że dzieje naszego Gminazjum są nierozerwalnie związane z Kolegium Jezuickim powstałym z fundacji prymasa abp. Stanisława Karnkowskiego. Wśród wykładowców, a jakże, asnykowiec ks. prof. Felicjan Paluszkiewicz z Warszawy.
  • 14 września 1996 r. - silną drużyną w Liceum na ślubowaniu pierwszoklasistów. Wszystko przed wami, przemawia pan Dyrektor i dłonią w naszą stronę. Wręczamy legitymacje szkolne naszym przyszłym kolegom.
  • 15 września 1996 r. - dorocznym zwyczajem, o godzinie 10, w Katedrze św. Mikołaja uroczystą mszą w intencji profesorów i wychowanków, z okazji 158. urodzin Adama Asnyka, inaugurujemy kolejny sezon naszej stowarzyszeniowej działalności. Procesyjne wprowadzenie sztandaru szkolnego i złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej mistrzowi pieśni. Wśród diakonów, celebransi, nasi zacni koledzy, prałaci jak malowani, księża Andrzej Gaweł i Lucjan Andrzejczak. Po mszy, ulicą Grodzką, ze sztandarem idziemy pod pomnik poety. Po złożeniu kwiatów, fotografia. Po części oficjalnej, koleżeńskie spotkanie w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. Tegorocznym urodzinom patrona towarzyszył Zwołany przez kolegów Marka Mikołajczyka i Jacka Czechowskiego, zlot weteranów matury 1966 roku.
  • 3 października 1996 r. - 8O/19/II, czyli osiemdziesiąte od zarejestrowania Stowarzyszenia, a dziewiętnaste drugiej kadencji, zebranie zarządu. Burzliwa dyskusja na temat miejsca naszych cotygodniowych spotkań. Jak wiadomo nieskrępowane korzystanie w czwartkowe wieczory z pomieszczeń klubu "Pod Muzami" było warunkiem przyjęcia zaproszenia w listopadzie 1993 roklu.
  • 6 października 1996 r. - w IX Samochodowym Rajdzie Asnykowców wystartowały 23 załogi. Komandor kol. Krzysztof Kaźmierczak, w tym roku poprowadził rajdową kawalkadę m.in. poprzez Odolanów i Sulmierzyce. Na trasie dwie próby sprawnościowe, zadanie specjalne i zestaw pytań ze znajomości regionu. W ramach poznawania południowej wielkopolski - zwiedzanie Muzeum Regionalnego w zabytkowym, pochodzącym z XVIII w. drewnianym Ratuszu w Sulmierzycach. Meta tradycyjnie w wojewódzkiej stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego w Szałem, której gospodarzem jest kol. Zbigniew Białek. Rajd, choć nie pozbawiony wielkich emocji, miał jak zawsze przyjacielską, rodzinną atmosferę i zakończył się sympatycznym piknikiem. Zwycięzcą rajdu został kol. Przemysław Sroczyński, wyprzedzając kol. Mirosława Lewandowskiego i kol. Bogdana Barańskiego. Najlepsza z asnykówek, kol. Danuta Sobocka, wysoko na piątym miejscu.
  • 12 października 1996 r. - w Bazylice św. Józefa i na cmentarzu tynieckim uroczystości pogrzebowe śp. Henryka Baszczyńskiego, przez dwadzieścia trzy lata nauczyciela historii w naszym Liceum. Szczególnie żegnany przez maturzystów 1971 roku z klasy IVc, której był wychowawcą i z którymi jeszcze w czerwcu świętował jubileusz dwudziestopięciolecia. W poczcie sztandarowym Jego wychowankowie Adam Borowiak, Bogdan Derbiszewski i Jerzy Rudowicz.
  • 21 listopada 1996 r. - kilkutygodniowe negocjacje z radą Klubu "Pod Muzami" znajdują szczęśliwe zakończenie. Prezes uroczyście podpisuje porozumienie o współpracy, w ramach którego m.in. otrzymujemy prawo do korzystaniaz wszelkich urządzeń i pomieszczeń klubowych dla czwartkowych spotkań asnykowskich. Wieczór artystycznie uprzyjemnił zespół ,,Skippers'' z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, wykonujący pieśni znad mórz i oceanów, tudzież pomniejszych akwenów.
  • 28 listopada 1996 r. - z krótką wizytą przybywa prof. Józef Garliński z Londynu. Kameralne spotkanie w klubie ,,Pod Muzami'', w asnykowskim kręgu, które kończy jak zawsze optymistycznym akcentem - ,,idealnie zapewne jest w niebie, ale radzę Wam -nie spieszcie się.''
  • 7 grudnia 1996 r. jak ładnie napisał kol. Zbigniew Kościelak - "spotkania te mają już swoją tradycję, jednoczącą w przyjacielskim i sportowym kręgu uczniów oraz absolwentów Liceum im. Adama Asnyka i Liceum im. Mikołaja Kopemika (d. Anny Jagiellonki)''. tym razem jednoczenie odbywało się na wypełnionej kibicami sali Ośrodka Sportu, rehabilitacji i Rekreacji, a dopełnione zostało w trakcie koleżeńskiej kolacji w Klubie technika NOT. Przedtem jednak na koszykarskim parkiecie młodzi "Asnykowcy'' pokonali uczniów z "Kopernika" 81 do 38 zdobywając puchar Kaliskiej Fundacji im. Kazimierza Paszyna. W meczu głównym wychowankowie ,,Asnyka'' zwyciężyli "Jagiellonów'' 41:36, otrzymując w nagrodę z rąk wiceprezydenta miasta Kalisza, p. Artura Żłobińskiego, puchar przechodni im. prof. Kazimierza Paszyna.


Kronikę sporządził sekretarz Stowarzyszenia kol. Adam Borowiak.