Herb Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu Życzenia prezesa naszego
 Stowarzyszenia dla redakcji
"Ziemi Kaliskiej"

Cienka żółta linia
 

 

 

 

Pan
Grzegorz Szymański
Redaktor Naczelny
"Ziemi Kaliskiej"

 

      Po latach usilnych starań, na fali "październikowej odwilży", w 1957 roku ujrzał światło dzienne pierwszy numer, wówczas jeszcze miesięcznika zatytułowanego "Ziemia Kaliska".

     Pismo miało ambicje kontynuowania tradycji "Kaliszanina" i "Gazety Kaliskiej" oraz prezentowania społeczno-kulturalnego oblicza najstarszego polskiego miasta jak i wielkopolski południowo - wschodniej.

      W gronie pasjonatów, którym zawdzięczamy powstanie własnego lokalnego tytułu, znajdujemy charakterystyczną postać ówczesnego nauczyciela języka polskiego w Liceum im. Adama Asnyka, człowieka który całe swoje życie poświęcił temu dziełu - Mieczysława Lenia.

      W ciągu 45 lat, na łamach "Ziemi Kaliskiej", zawsze byli obecni asnykowcy. Aktywni w różnorodnych obszarach działalności zawodowych i społecznych dzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami tyczącymi spraw najbliższego ich sercu miasta.

      Jednym z nich był dr Tadeusz Pniewski, stały komentator wydarzeń współczesnych jak i przeszłych, dziejących się w Kaliszu, którego do końca swych dni pozostawał gorącym orędownikiem.

      Dzisiaj "Ziemia Kaliska" otwiera kolejny rozdział swojej burzliwej historii.

     Jest to okazja, aby przypomnieć o niezwykłej mocy drukowanego tekstu i związanej z nią odpowiedzialności autorów za obiektywną informację, rzetelny komentarz oraz obowiązek upowszechniania szeroko pojętej kultury słowa.

      Niechaj te refleksje przyjęte zostaną jako życzenia dla twórców, redaktorów i pracowników obsługi, na mające nadejść lata dalszej obecności "Ziemi Kaliskiej" w naszych domach.

 

Adam Borowiak

prezes

13 września 2002 r.

Cienka żółta linia