Miniaturka okładki zaproszenia na XIV Zjazd. (Uwaga! 166362 bytes) Zjazd 35-latków, absolwentów rocznika 1971 zakończony - wspomnienie
Cienka żółta linia

3-4 czerwca 2006 r.

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka otwarło drzwi dla swoich wychowanków, którzy 35 lat wcześniej zdawali maturę. W jubileuszowym zlocie udział wzięło czterdziestu absolwentów płci obojga, rocznika 1971, pierwszego koedukacyjnego w dziejach najstarszej kaliskiej szkoły.

Przybyli z różnych stron kraju i z zagranicy, ciesząc się tymi dwoma dniami w trakcie których nie istnieje bariera karier, osiągnięć i stanowisk. W spotkaniu uczestniczyli ich nauczyciele – profesorowie, Irena Magnuszewska, Henryk Rozpłochowski i Czesław Biczysko. Obecny był dyrektor Andrzej Urbaniak.

Za tych, którzy już nigdy nie wezmą udziału w asnykowskich zjazdach odmówiono modlitwę w Bazylice św. Jozefa. Złożono kwiaty u stóp pomnika patrona szkoły, podziwiano panoramę miasta z ratuszowej wieży, wspominano niegdysiejsze lata w ogródku letnim Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, by wieczorem spotkać się na balu maturalnym w „Adrii”. Z kondycją nie było źle, skoro w niedzielne południe wszyscy stawili się na spotkanie pożegnalne w „Domku Parkowego”.

Zlot przygotował Adam Borowiak z pomocą Haliny Krawczyk-Gwiaździńskiej, Marii Helman-Makiewicz, Bożeny Wiśniewskiej-Zalewskiej, Andrzeja Grzegorka i Adama Łapotta.

 Zobacz fotoreportaż z soboty, 3 czerwca.

 

Cienka żółta linia

Uwaga!

Witryna internetowa klasy A rocznika matury 1971 redagowana przez Sławę Węgrzyn-Szulc opublikowana jest pod adresem www.naszaklasa.sla-w.com

Cienka żółta linia

35-latkowie z „Asnyka"

W sobotę I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu otwarło drzwi dla swoich absolwentów, którzy 35 lat temu zdawali maturę.

W jubileuszowym zjeździe udział wzięło kilkudziesięciu absolwentów rocznika 1971. Na koleżeńskie spotkacie przyjechali także ci, którzy ryją poza granicami kraju. Na lwa dni zapomnieli, że na co dzień pełnią znaczące rolę w ryciu publicznym, biznesie, że są statecznymi żonami, mężami, rodzicami, a niektórzy już babciami bądź dziadkami. Już po kilku chwilach spędzonych w murach swojej szkoły poczuli się jak uczniowie, wróciły wspomnienia niedawnych, ich zdaniem, lat. Okazało się, że nadal stać ich na sztubackie zachowania i choć przybyło lat, tak naprawdę nadal pozostali tacy sami.

W spotkaniu uczestniczyli ich wychowawcy i nauczyciele - profesorowie Irena Magnuszewska, Henryk Rozpłochowski, Czesław Biczysko. Niestety, wielu innych już nigdy nie weźmie udziału w asnykowskich spotkaniach.

Modlitwę za nich odmówiono w kaliskiej Bazylice św. Józefa. Wcześniej złożono kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. Przewodnikiem podczas spaceru po mieście był Adam Borowiak, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. A. Asnyka w Kaliszu, występujący tym razem także w roli absolwenta rocznika 1971. Wędrówkę po mieście zakończono w ogródku Restauracji KTW, gdzie uczestnicy spotkania 35 lat temu mieli swój niezapomniany bal maturalny.

Tutaj przy muzyce młodszego kolegi - asnykowca Piotra Michery nastał czas wspomnień. „A pamiętacie..." - tak zaczynała się większość wypowiedzi dotyczących szkolnych lat. A było co wspominać. W końcu w dziejach „Asnyka" był to historyczny rocznik absolwentów, gdy po raz pierwszy świadectwa dojrzałości otrzymały dziewczyny.

Sobotni wieczór asnykowcy spędzili na balu w Adrii, który trwał do białego rana. Z kondycją nie było źle, skoro już w niedzielne południe wszyscy stawili się na spotkanie pożegnalne w Domku Parkowego.

(grz), Życie Kalisza z 7 maja 2006 r.

Cienka żółta linia

ARCHIWALNE ZAPROSZENIE NA ZJAZD

Adres kontaktowy:

Adam Borowiak

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Adama Asnyka

ul. Łazienna 6, 62-800 Kalisz

tel. 0-62 757 34 30, fax 0-62 766 54 47

tel. pryw. 0-62 757 54 18

e-mail: mbp@info.kalisz.pl

www.asnyk.kalisz.pl

 

Przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko,

W dawnej postaci – jednak nie umiera;

Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko

I świeże kształty dla siebie przybiera.

Adam Asnyk

Koleżanki i Koledzy,

            lata, które dziś wspominamy z sentymentem, minęły. Kiedy przywołujemy chwile ze szkolnej ławy, gwar korytarzy, czas spędzany z przyjaciółmi z klasy, kawały przygotowywane od czasu do czasu dla ulubionych belfrów – aż łezka się w oku kręci. Nawet kiedy zastuka refleksja o zadaniach domowych, które należało przygotować na jutro, kiedy na myśl przyjdą fascynujące opowieści o hormonach, lodowcach czy innych tangensach, które trzeba było znać choćby obudzonym w środku nocy – nie są one tak straszne. Wydają się niczym wobec jedynej w swoim rodzaju atmosfery, traconej niestety na zawsze, z dniem odebrania świadectwa maturalnego.

Czas tworzy rzekę, którą nie można płynąć pod prąd – ale można na szczęście zawinąć niekiedy całą flotyllą do tego samego portu. Wtedy tawerny rozbrzmiewają radosną wrzawą, brzęczą pełne szklanice, wśród licznych świateł wysłuchujesz opowieści dawno nie widzianego przyjaciela. To jedyny sposób, aby choć w części wskrzesić świat młodości. Chcemy umożliwić Wam, Koleżanki i Koledzy, abyśmy jeszcze raz mogli zasiąść w tych samych murach i wspominać wydarzenia, które miały tu miejsce kilkadziesiąt lat temu – słowem, zwołać

Zjazd Koleżeński rocznika 1971

Komitet Organizacyjny zaprasza w dniach 3-4 czerwca 2006, informując jednocześnie o szeregu atrakcji towarzyskich i nie tylko, jakie zaplanował na te dwa gorące (bez względu na temperaturę powietrza) czerwcowe dni. Szczegółowy program spotkania – na odwrocie.

Koszt uczestnictwa wynosi 120 zł (za osobę towarzyszącą dodatkowo 70 zł). Wpłata jest potwierdzeniem uczestnictwa i prosimy ją przekazywać na podane poniżej konto Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu z dopiskiem „35 lat”:
21 1090 1128 0000 0000 1201 5734

            Mamy głęboką nadzieję, że żadne nieprzyjazne okoliczności nie staną na przeszkodzie, abyśmy mogli się spotkać w jak najliczniejszym składzie. Każda osoba to kolejne wspomnienia, inne przyjaźnie – niech pamięć sztubackich czasów zawładnie nami w ten weekend całkowicie. Wierzymy, że z radością każdy z Was, drogie Koleżanki i Koledzy, odpowie na to zaproszenie – oczekujemy niecierpliwie.

 

 

Z koleżeńskim pozdrowieniem,

Halina Krawczyk-Gwiaździńska, tel. 600 448 547

Maria Helman-Makiewicz, tel. 501 567 962

Adam Borowiak

Andrzej Grzegorek, tel. 502 463 001

Adam Łapott, tel. 667 526 625


Program Zjazdu:

I. dzień - 3 czerwca 2006 (sobota)

                9.00 - otwarcie sekretariatu w gmachu szkoły

  10.00 - inauguracja zjazdu:

  spotkanie na dziedzińcu szkoły z nauczycielami oraz identyfikacja
  Koleżanek i Kolegów

                   wspólne rozmowy w szkole przy porannej kawie

                   złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Asnyka

 12.00 - spacer po starym grodzie

                   odwiedzenie św. Józefa w Bazylice Kaliskiej

                   wejście na wieżę ratuszową, podziwianie panoramy Kalisza

                   spacer po parku miejskim zakończony w ogródku KTW

 19.00 - "Bal maturalny" w restauracji "Adria", ul. Piekarska 13

II. dzień - 4 czerwca 2006 (niedziela)

 12.00 - spotkanie przy muzyce w Domku Parkowego w parku miejskim

                   kończące zjazd

Prosimy uprzejmie o rozpowszechnianie niniejszego zaproszenia z zachętą do uczestnictwa.


Posiedzenie komitetu organizacyjnego jubileuszu 35. lecia matury pierwszego rocznika koedukacyjnego 1967-1971. 15 lutego 2006.

 

Na zdjęciu od lewej stoją: Marek Galuba, Andrzej Grzegorek, Adam Borowiak, siedzą: Bożena Wiśniewska-Zalewska, Grzegorz Pilecki, Maria Helman-Makiewicz, Halina Krawczyk-Gwiaździńska.

fot. aparat Andrzej Grzegorek, pstryknęła Zofia Mieszczańska-Stefaniak